Zbavte se nevzhledných ztvrdlých mozolů pomocí lázně z jablečného octa. Během 20 minut po nich nebude ani stopy

Mozoly sice nejsou zdravotně nebezpečné, jak tvrdí autorka Kathryn Watson, může se ale jednat o pomyslnou pihu na kráse. Proto je dobré znát osvědčené triky, jak mozoly účinně a bezbolestně odstranit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mozoly se na kůži tvoří vlivem opakovaného tlaku. Na postiženém místě se začnou vytvářet další vrstvy, kterými nás tělo chrání proti protržení kůže a většímu zranění. I když se v případě mozolu nejedná o závažnou zdravotní komplikaci, je dle odbornice Cynthii Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP určitě dobré znát způsoby, jak mozol nejen účinně a bezbolestně odstranit, ale také jeho vzniku předcházet.

Léčba teplou vodou

Léčba vodou je velmi jednoduchá, ale poměrně účinná. Postižené místo si namočte do teplé vody a máčejte po dobu 20 minut. Rozmočenou kůži je poté možné jemně odstranit buď prsty, nebo použitím pemzy. Vyvarujte se ale velkému tlaku, abyste si kůži zbytečně nepoškodili a vrstvy odstraňujte jemně jednu po druhé.

iZdroj fotografie: Pexels

Polštářky na odstranění staré kůže

Tyto polštářky můžete pohodlně nosit pod oblečením, například pod ponožkami v botách. Svým složením chrání poškozenou kůži před dalším namáháním a tvořením dalších vrstev. Je doporučeno se vyhnout medikovaným polštářkům na mozoly, které obsahují kyselinu salicylovou – složku, která může dráždit a pronikat do pokožky.

Jablečný ocet

Obsah kyselin v jablečném octu může změkčit tvrdou kůži mozolu. Smíchejte dohromady roztok čtyř dílů vody a jednoho dílu jablečného octa a namočte si mozol po dobu asi 20 minut. Po namočení v roztoku jablečného octa půjde kůže sloupnout jednodušeji. Netahejte příliš silně a snažte se být trpěliví. Roztrhnutí kůže v okolí mozolu může vést ke krvácení, případě k zanícení tkáně.

iZdroj fotografie: Pexels

Ricinový olej a Epsomská sůl

Ricinový olej má zvláčňující účinky, což z něj činí skvělého pomocníka v boji proti mozolům. Namáčení mozolu ve směsi teplé vody s 5 polévkovými lžícemi ricinového oleje by mělo stačit ke zvláčnění tvrdé pokožky a zklidnění postižené oblasti. Jemná zrnka soli se rozpustí, uvolní svaly a zklidní pokožku. Smíchání 2 až 3 polévkových lžic v umyvadle nebo misce s teplou vodou před namočením mozolu může usnadnit jeho odstranění.

Čajovníkový olej

Olej z čajovníku je antibakteriální, antifungální a přírodní antiseptikum. Nakapejte několik kapek oleje z čajovníku do misky plné teplé vody a namáčejte svůj mozol, dokud neucítíte, že pokožka začíná měknout a zvedat se. Nenamáčejte však déle než 15 minut, protože olej z čajovníku je velmi silný a může pokožku velmi jednoduše poškodit.

iZdroj fotografie: Pexels

Jedlá soda a citrónová šťáva

Kombinace těchto dvou látek může velmi příznivě pomoci odstranění mozolů. Pro začátek budete potřebovat teplou vodu, umyvadlo a 2 až 3 lžíce citronové šťávy. Po několika minutách namáčení mozolu v tomto roztoku přidejte jedlou sodu. Jemná zrnka jedlé sody začnou po přidání do citrónové šťávy šumět a pomůžou tak mozol účinně rozmočit.

Jak mozolům předcházet?

Při práci používejte pracovní rukavice, abyste se vyhnuli zbytečné zátěži na kůži. Používejte měkké vložky do bot, které pomáhají nejen udržet nohy v pohodlí, ale předejít taky tvorbě mozolů a zrohovatělé kůže. Ruce a ostatní namáhaná místa si dostatečně hydratujte krémy, protože tak předejdete nejen mozolům, ale také popraskání suché kůže. V neposlední řadě se vyvarujte chození naboso. Doma tak noste vždycky papuče.

Máte nějaké své triky na to, jak mozoly účinně odstranit nebo jim dokonce předcházet?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články