Slepé střevo je mnohem důležitější, než bylo lidem doposud prezentováno. Poslední výzkumy objevily jeho nezbytnou úlohu

Podle nové studie je možné, že lidský apendix plní velmi důležitou funkci v lidském těle. Lékaři, kteří se zúčastnili výzkumu, nyní vysvětlují proč.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidský apendix je běžná část lidského těla, která vystupuje ze slepého střeva. Lidé ho mohou znát především jako výběžek v trávícím systému, který v případě zánětů (apendicitida) bývá většinou chirurgicky odstraněn. Ačkoliv je tato žláza všeobecně považována za vestigiální orgán (tělesné orgány, které ztratily nebo téměř ztratily svou původní funkci), podle nedávného výzkumu v čele s doktorkou Heather F. Smith by mohl plnit velmi důležitý účel, a to zejména jako zásobárna prospěšných bakterií.

Slepé střevo se vyvinulo nezávisle 

Ačkoliv je slepé střevo pro současnou vědeckou činnost stále velkou otázkou, vědci už dlouhou dobu vědí, že se kromě lidí vyskytuje také u několika dalších živočichů. Doktorka Heather F. Smithová, docentka na Midwestern University, a její mezinárodní výzkumný tým se proto rozhodli uskutečnit novou studii, během které shromáždili údaje o přítomnosti či nepřítomnosti apendixu u 533 druhů savců. Ty následně zanesli do genetického stromu, aby mohli sledovat, jak se apendix vyvíjel v průběhu evoluce savců. 

iZdroj fotografie: Pexels

Výzkumný tým se pokusil především přijít na to, proč některé druhy savců apendix mají, zatímco jiní ne. Díky dlouhodobému výzkumu tak zjistili, že se slepé střevo vyvinulo nezávisle na sobě v několika liniích savců, a to více než 30krát. Kromě toho také vyšlo najevo, že apendix téměř nikdy nezmizel z linie savců, v níž se objevil, což podle vědců naznačuje, že slepé střevo pravděpodobně mohlo sloužit adaptivnímu účelu. 

Sekundární imunitní orgán

Během toho, co výzkumný tým zkoumal několik ekologických faktorů savců, jako je strava, podnebí, společenský charakter druhu a místo, kde žijí, se odborníkům podařilo zamítnout několik hypotéz z minulosti, které se pokoušely spojit apendix například se stravou nebo s faktory prostředí. Namísto toho totiž vyšlo najevo, že savci se slepým střevem mají vyšší průměrnou koncentraci imunitní tkáně právě ve slepém střevě, což naznačuje, že by toto místo mohlo sloužit jako jejich sekundární imunitní orgán. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výzkumný tým také přišel s faktem, že se apendix vyskytuje pouze u savců s určitým tvarem slepého střeva (zužujícím se nebo spirálovitým). Toto zjištění tak vedlo k závěru, že se apendix nevyvíjí samostatně, ale jako součást většího komplexu. Ačkoliv odborníci potvrdili mnoho nových a důležitých skutečností, je zapotřebí dalších studií, abychom konečně přišli na to, co vlastně apendix je. 

Co jste se o slepém střevě doposud naučili vy? 

Zdroj: Sciencedaily

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články