Pokud je slintání ze spánku dlouhodobé, je nutné navštívit odborníka. Dočasné stavy se ale dají léčit doma

Noční nadměrné slinění vede k nekvalitnímu spánku a častému převlékání lůžkovin. Může dokonce značit zdravotní problém. Řešení je překvapivě snadné.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ve spánku jsou svaly obličeje uvolněné úplně stejně jako svaly celého těla. To znamená, že ani ústa nejsou úplně dovřená. Tvorba slin pokračuje. Polykací reflex je v noci také utlumen, takže se sliny hromadí v ústní dutině. Ta nebývá pevně zavřená, takže sliny vytékají ven. A dál už to znáte. Mokrý polštář, hledání suchého místa a pokus o další usnutí. Doktorka Elaine K. Luo přitom říká, že existuje hned několik způsobů, jak si snadno a efektivně od slintání odpomoci.

Příčiny nadměrného slinění

Nadměrná tvorba slin a slintání mohou mít naprosto přirozený původ v relaxaci obličejových svalů, jak už bylo popsáno výše. Někdy může také souviset s ucpaným nosem, který vás nutí dýchat ústy. K tomu je musíte mít pootevřená a kromě vydechovaného vzduchu se ven dostávají také sliny. Méně často za to mohou potíže neurologické povahy.

5 rad, jak snadno vyřešit noční slintání

Nadměrné slinění nejlépe vyřešíte, když najdete příčinu. Potom můžete začít pracovat na řešení. Berete-li nějaké léky, ujistěte se nejprve, zda nadměrná tvorba slin není jejich vedlejším nebo nežádoucím účinkem. Jestli jste jsi jistí, že žádné takové léky neberete, podívejte se, co vám může pomoci od proslintaných nocí.

Změňte spánkovou polohu

Člověk se ve spánku různě převaluje, otáčí z boku na bok, takže si můžete myslet, že pohlídat si spánkovou polohu po celou noc je nemožné. Když na to ale budete pamatovat, vaše podvědomí vás pohlídá i ve spánku. Důležité je vědomě usínat na zádech, čímž eliminujete tok slin, a tuto pozici si snažit udržet. Budete se divit, kolikrát se přistihnete a pozici v noci zase napravíte.

iZdroj fotografie: Freepik

Vyčistěte si dutiny

Jedním z důvodů, které způsobují slintání na polštář a hlasité chrápání k tomu, je již zmíněný ucpaný nos. Ten vás nutí dýchat ústy. Stačí nos uvolnit, abyste jím mohli opět nasávat vzduch, a problém je vyřešen. Pomoci mohou v akutní fázi nosní kapky, ty ale nejsou vhodné pro dlouhodobé používání. Hrozí riziko vytvoření závislosti. Lepším řešením je inhalace esenciálních olejů (hlavně eukalyptového) nebo popíjení heřmánkového čaje.

Léčba spánkové apnoe

Pokud máte podezření, že vás trápí spánková apnoe, pak byste měli vyhledat odborníka. Jedná se o poruchu, kdy během nočního odpočinku dochází mezi nádechy k vynechávání dechu a dochází k chrápání. Tento stav narušuje kvalitu spánku natolik, že se druhý den cítíte nevyspalí a unavení, jako kdybyste v noci vůbec nespali. Spánková apnoe může být doprovázena také slintáním, a dokonce spolu mohou tyto dva problémy souviset. V tomto případě se poraďte s lékařem.

Redukce hmotnosti

Kvalita spánku a slintání může také souviset s obezitou. Proto je vhodné přistoupit k hubnutí nebo udržování hmotnosti ve zdravých mezích. Nekvalitní odpočinek souvisí kromě nadváhy také s nedostatkem pohybu, při kterém se tělo přirozeně unaví. K tomu patří další výhoda v podobě snadného usínání.

Speciální nástroje na doporučení od odborníka

Odborník na spánek vám může poradit v rámci řešení nočního slinění používání speciálních přístrojů a nástrojů. Často se jedná o stomatologické pomůcky, které zajistí pevnější zavření úst. Také mohou zlepšovat polykání a tím vám dopřát kvalitní spánek v suchu.

Jak často řešíte problém s poslintaným polštářem vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články