Vbočený palec lze léčit i doma: Od masáže přes cvičení až po přírodní zázraky

Vbočený palec trápí častěji ženy než muže. Kromě estetické stránky je často i velmi bolestivý. Progresi i bolestivost můžete zmírnit speciálními cviky a léčbou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vbočený palec vypadá jako boule na straně palce. Hrbol je ve skutečnosti důsledkem abnormality kostí chodidla, jež způsobuje naklánění palce na noze k druhému prstu. Tento úhel vytváří hrbol, který vidíte na palci u nohy. Někdy je boule neboli Hallux valgus nebolestivá. Jak však vysvětluje lékařka Elaine K. Luo, M.D., časem vbočený palec způsobí stlačení prstů k sobě, což působí bolest, případně trvalou deformaci.

Příčiny vbočeného palce

Vbočené palce neboli haluxy jsou obecně považovány za geneticky podmíněné. Vznikají v důsledku chybné stavby chodidla, jež je dědičná. Mezi podmínky, které přispívají ke vzniku vbočeného palce, patří ploché nohy, příliš pružné vazy a abnormální struktura kostí. Někteří odborníci se domnívají, že špatně padnoucí boty způsobují vbočené palce, ale jiní si myslí, že boty pouze zhoršují existující strukturální problém. Haluxy se obvykle časem zhoršují. Mohou se zhoršovat v důsledku:

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • těsné nebo příliš malé obuví, která způsobuje tlačení prstů k sobě
  • bot s vysokým podpatkem nebo špičatou špičkou – též tlačí prsty k sobě
  • dlouhého stání
  • příznaků artritidy nohou

Domácí léčba vbočeného palce

Jakmile je kloub deformován, není náprava možná. V jistých případech lze provést operaci, ale ne vždy, navíc ani výsledky nejsou pokaždé zaručeny. Pokud si tedy všimnete počínajících změn, je vhodné začít cvičit speciální cviky (viz video pod článkem), nosit vhodnou obuv a v případě potíží, jako je bolest, použít následující doporučení:

1. Led

Do tenké utěrky vložte hrst drceného ledu a zamotejte ji. Přiložte ji na postižené místo na 5–10 minut. Udělejte si 10 minut přestávku a postup opakujte ještě 2–3krát. Tento jednoduchý prostředek používejte podle potřeby.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2. Masáž 

Oblíbeným způsobem, jak zmírnit tento problém a zároveň mu předcházet, je každodenní masírování postižené oblasti. Tato léčebná metoda pomáhá prokrvit danou oblast a ulevit od celkových potíží. Postižené místo potřete teplým ricinovým, olivovým nebo kokosovým olejem. Prsty masírujte po dobu 10 minut. Opakujte 2–3krát denně. Vždy můžete požádat o pomoc zkušeného maséra, jenž pomůže zpomalit progresi vbočeného palce.

3. Cvičení nohou

Jak jsme již výše zmínili, cvičení může zastavit vytáčení palce, snížit bolest a zvýšit pružnost chodidel. Každodenní cvičení také pomáhá posilovat svaly na chodidlech a nohách, čímž může zabránit vzniku mozolů.

Cvičení č. 1

Sedněte si na židli a položte si nohu na tenisový nebo golfový míček. Pomocí míčku chodidlo a prsty masírujte. Cvičení provádějte 5–10 minut denně.

Cvičení č. 2

Vsedě na židli obtočte dlaň kolem chodidla postižené nohy a prsty volné ruky propleťte mezi prsty nohy. Ohýbejte prsty na nohou dopředu a dozadu, nahoru a dolů po dobu 5–10 minut.

Cvičení č.3

Postavte se rovně a na 10 vteřin nasměrujte prsty nohou dopředu, poté je na 10 vteřin pokrčte. Několikrát opakujte.

4. Epsomská sůl

Teplá epsomská sůl se také postará o odstranění puchýřů a běžných příznaků spojených s vbočenými palci. Do lavoru nalijte trochu teplé vody, přidejte hrst epsomské soli a důkladně promíchejte. Po lázni nohy důkladně osušte, a poté je masírujte teplým olivovým nebo kokosovým olejem. Toto provádějte až třikrát týdně.

5. Kurkuma

Klíčová složka kurkumy, tedy kurkumin, pomáhá snižovat zánět. Kurkumu můžete používat lokálně nebo perorálně. Pro lokální použití vytvořte pastu z ½ čajové lžičky kurkumového prášku a olivového oleje. Aplikujte ji na vbočený palec. Opakujte 2–3krát denně po dobu několika dnů.

Pro vnitřní užití rozmíchejte 1 čajovou lžičku kurkumy ve sklenici teplé vody nebo mléka a pijte dvakrát denně. Můžete také užívat 400 mg kurkuminu v kapslích 3krát denně.  

Jaká další doporučení byste na náš seznam přidali?

Zdroj: HealthLine
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články