Už žádné „koláče“ ani zápach. Zamezit pocení se dá i přírodní cestou a funguje to lépe, než kupované deodoranty

Zkušená zdravotní sestra a wellness odbornice Deborah Weatherspoon, Ph.D se podělila o několik tipů, jak nahradit antiperspirant, pokud jej používat nemůžete či nechcete.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud vás trápí, že se hodně potíte, pravděpodobně jste bez úspěchu vyzkoušeli mnoho různých značek deodorantů. Nadměrné pocení v podpaží může být nepříjemné, ale nemusí být nevyhnutelné. Existuje mnoho metod, jak pocení předcházet, a mnohé z nich můžete vyzkoušet doma. Tyto alternativní postupy jsou také vhodné pro osoby, které deodoranty či antiperspiranty z různých důvodů používat nechtějí nebo nemohou.

Pocení

Pocení je normální proces, který probíhá v těle, zejména když jsme vystaveni fyzické námaze, infekci nebo velmi vysokým teplotám. Pocení pomáhá regulovat tělesnou teplotu tím, že potní žlázy pod kůží uvolní tekutinu, která je z většiny tvořena vodou. Jak se tato tekutina z kůže odpařuje, snižuje teplotu kůže a krve, čímž se tělo ochlazuje. V mnoha případech ovšem není pocení žádoucí, proto lidé hledají způsob, jak jej potlačit.

Ne všechny antiperspiranty jsou schopny poskytnout plnou ochranu po celý den, i když mnohé z nich uvádějí 48 hodinovou ochranu. Přírodní lékárna má však své metody, které jsou účinnější než deodoranty obsahující chemické složky. Níže naleznete ty nejúčinnější prostředky.

Jedlá soda

Namočte si prsty do trochy vody s jedlou sodou a potřete si jimi suché podpaží. Nechte zaschnout a v případě potřeby setřete přebytečný prášek jedlé sody papírovou utěrkou.

Černý čaj

Černý čaj obsahuje velké množství taninu, který působí jako přírodní antiperspirant. Má skvělý účinek na potní žlázy a pomáhá snižovat nadměrné pocení. Nechte vylouhovat sáček černého čaje v půl šálku vody a po vychladnutí si jím otřete podpaží pomocí kosmetického tamponu.

Jablečný ocet

Nalijte jablečný ocet na čistý hadřík a otřete si jím podpaží. Tuto metodu stačí ke snížení pocení použít jednou denně. Jablečný ocet ničí bakterie a působí jako přírodní deodorant.

iZdroj fotografie: Pixabay

Citron

Kyselina citronová v citronech ničí bakterie způsobující pocení. Rozkrojte citron napůl a potřete si jím podpaží. Nechte působit 15-20 minut, poté pokožku omyjte studenou vodou.

Další tipy proti pocení

Pro kontrolu nadměrného pocení a zvýšení komfortu, zejména v horkém počasí, můžete vyzkoušet:

  • nosit volné oblečení z lehkých tkanin
  • dbát na dostatečnou hydrataci
  • snažit se vyhýbat situacím, které ve vás vyvolávají úzkost (může zvyšovat pocení)
  • vyhýbat se lékům, které zvyšují pocení
  • vyhýbat se cvičení v době největšího slunečního svitu

Kdy navštívit lékaře

Každý, kdo trpí nadměrným pocením, by se měl objednat k lékaři. Lékař vás může odeslat k dermatologovi, který provede diagnostické testy ke zjištění příčiny. U některých lidí je nadměrné pocení vedlejším účinkem léků. V takovém případě se poraďte se svým lékařem o změně léku nebo dávkování.

Co se osvědčilo proti nadměrnému pocení vám?


Zdroj: MedicalNewsToday, Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články