Špatný krevní oběh může být původcem většiny vašich problémů aneb 13 jeho příznaků a jak si s ním poradit doma

Špatný krevní oběh nebolí. Zkušený lékař William Morrison, M.D popisuje příznaky, kterými se špatný krevní oběh projevuje. Nepodceňujte je.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Naše tělo neustále pracuje na rozvodu více než pěti litrů krve v těle. Pomáhá správné funkci orgánů, dodává živiny a hormony, reguluje pH a významně přispívá ke všem tělesným procesům. Stejně jako celé naše tělo, i tepny a žíly potřebují ke správné funkci péči a údržbu. Špatný krevní oběh je mnohem závažnější problém, než se může zdát. Pokud se domníváte, že by mohlo být s vaším krevním oběhem něco v nepořádku, konzultujte svůj stav s lékařem.

Co je to špatný krevní oběh

Pokud krev necirkuluje tak, jak má, je její průtok v některé části těla nedostatečný. Tato část je pak chabě zásobena kyslíkem a živinami a krev a zplodiny látkové výměny nejsou žílami odváděny tak, jak by měly, což má velký význam například na regulaci tepla. Příčinou je většinou nahromaděný plak v cévách, což je nejčastěji způsobeno životním stylem, tedy stravou, kouřením, nedostatkem pohybu a obezitou. 

Svou roli hrají i další faktory, jako například užívání některých léků či těhotenství. Špatný krevní oběh postihuje lidi všech kategorií, častěji se však vyskytuje u starších lidí. Pokud se neléčí, může způsobit vážné poškození mozku, srdce, jater, ledvin a končetin. 

Příznaky špatného krevního oběhu

Špatný krevní oběh je tichý zabiják, protože příznaky jsou v počátečních stádiích obvykle téměř neznatelné a projeví se až v době, kdy se problém již zhoršil. Špatný krevní oběh však není sám o sobě onemocněním. Je spíše důsledkem jiných zdravotních problémů. Proto je důležité léčit spíše příčiny než jen příznaky. Mezi nejčastější příznaky špatného krevního oběhu patří brnění, necitlivost, pulzující nebo bodavá bolest v končetinách a svalové křeče. Mohou se také objevit:

1. Kožní změny

Při špatném krevním oběhu se mohou na kůži objevit skvrny. Jedná se vlastně o záněty na kůži nohou, projevují se jako vyrážka, která dlouho nemizí. Pokud chcete zjistit, zda máte špatný krevní oběh, podívejte se na oblast nohou a paží. Na kůži hledejte suché červené skvrny různých velikostí.

2. Otok

Pokud špatný krevní oběh začne narušovat činnost ledvin, může to způsobit zadržování tekutin. Pokud vám otékají ruce nebo nohy, může to být známkou špatného krevního oběhu.

3. Změna barvy

Pokud je pohyb krve žilami ztížen, zaznamenáte mírné zbarvení, známé také jako cyanóza. Vaše prsty mají světlejší barvu a ostatní části nohou nebo rukou mohou mít namodralý vzhled, který se velmi liší od normálního.

4. Křečové žíly

Špatný krevní oběh způsobuje zvýšený krevní tlak v žilách. To vede k otoku žil, které leží těsně pod povrchem kůže. Můžete pociťovat také mírnou bolest po delší době sezení nebo svědění během dne. Tento problém se nejčastěji vyskytuje na chodidlech a kotnících.

5. Vypadávání vlasů a lámavé nehty

Jedním z nejzřetelnějších příznaků, že vaše tělo nemá dostatek živin, jsou vaše vlasy a nehty. Vlasy mohou vypadat suché a slabé a mohou začít intenzivněji vypadávat. Všimnete si mnohem sušší pokožky hlavy a můžete pociťovat pálení. Nehty navíc bývají mnohem slabší a snadno se lámou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6. Trávicí potíže

Při špatném prokrvení těla jsou postiženy všechny orgány. Včetně trávicího systému. Při zpomalení trávení může dojít k zácpě a mnohem menší frekvenci vyprazdňování.

7. Oslabený imunitní systém

Schopnost organismu odhalovat patogeny (viry a zárodky způsobující nemoci) a bojovat s nimi závisí také na vašem krevním oběhu. Proto můžete být nemocní častěji než dříve. Můžete si také všimnout, že zranění a rány se hojí mnohem déle.

8. Studené ruce a nohy

Když krev proudí normálním tempem, pomáhá udržovat tělesnou teplotu na zdravé úrovni. Pokud je pohyb pomalý, zpomaluje se i regulace teploty. To vyvolává pocit chladu, obvykle v oblastech s mnoha nervovými zakončeními, jako jsou ruce a nohy.

9. Únava

Když se sníží průtok krve, omezí se množství energie dodávané do svalů. S menším množstvím kyslíku a živin pro výživu svalů se tělo rychleji unaví. Tento příznak je charakterizován dušností, bolestí svalů a rychlou únavou při běžných denních činnostech.

10. Potíže se srdcem

Příznaky anginy pectoris začínají úpornou bolestí na hrudi. Sníží se průtok krve do srdce, což vede k pocitu ztuhlosti v oblasti hrudníku. To je známkou špatného krevního oběhu.

11. Snížená chuť k jídlu

Játra jsou při dostatečném prokrvení zodpovědná za vysílání signálů hladu do mozku. Pokud máte špatný krevní oběh, můžete přestat pociťovat hlad a jíst během dne méně. To také vede k úbytku hmotnosti, což je další častý příznak špatného krevního oběhu.

12. Zapomnětlivost

Správná funkce mozku je do značné míry závislá na průtoku krve. Problémy s krevním oběhem mohou způsobit, že se během dne cítíte méně soustředění a psychicky unavení. Špatný krevní oběh může mít vliv i na krátkodobou a dlouhodobou paměť.

13. Necitlivost

Téměř každý pociťuje necitlivost některé končetiny, která se příliš dlouho nehýbala. Při špatném prokrvení ji pociťujete mnohem častěji a v částech těla, kde normálně necitlivost není. A pocit otupělosti v tomto případě trvá déle než několik minut.

Jak zlepšit krevní oběh

Nejlepším prostředkem ke zlepšení krevního oběhu je rozhodně zdravý životní styl s přirozenou stravou a pravidelným cvičením. Existují také dobré přírodní prostředky pro zlepšení krevního oběhu. Jedním z nich je následující nápoj.

Složení:

  • 1 česnek (celý česnek, ne stroužek)
  • 2 citrony
  • 1,5 litru filtrované vody

Příprava:

  • Vodu nalijte do hrnce.
  • Oloupejte stroužky česneku a vložte je dohrnce s vodou.
  • Citrony rozpulte a přidejte je do vody s česnekem.
  • Přiveďte vodu k varu a nechte ji na mírném ohni vařit dalších 5 minut.
  • Poté ji vypněte a nechte nápoj 10 minut louhovat.
  • Sceďte a po vychladnutí přelijte do lahve
  • Užívejte po celý den mezi jídly, vždy po 200 ml.

Jaké prostředky na zlepšení krevního oběhu používáte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články