Nošení kvalitních respirátorů je dnes nezbytností - JakZdravě.cz

Nošení kvalitních respirátorů je dnes nezbytností

Jsou to už dva roky, co vypukla v Číně epidemie covidu, která se během poměrně krátké chvíle proměnila v celosvětovou pandemii. 

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

I když v současné době máme k dispozici docela účinné očkování, pořád je potřeba se ve veřejných uzavřených prostorách adekvátně chránit. K tomuto účelu slouží respirátory. Aby však fungovaly správně, musí se jednat o kvalitní výrobek.

Kupovat šunty se vám nevyplatí

Respirátory vždy byly specifickým zbožím, které nikdy nemělo příliš velký odbyt. Není ani divu, jelikož široká veřejnost neměla důvod něco podobného kupovat. Vše však změnila pandemie a příslušná vládní nařízení.

Dnes už musí mít respirátor každý, kdo chce jít do kina, divadla, na úřad nebo třeba nakupovat. Na rozdíl od roušek jsou tyto masky schopny zachytit i virové patogeny, nicméně to neplatí zdaleka pro všechny modely.

Musí se jednat o kvalitní produkty mezi které patří kupříkladu respirátory FFP2. Nejedná se však o název, nýbrž o označení skupiny masek, které prošly tvrdými evropskými atesty a jsou vhodné i proti virovým nákazám.

Existují totiž i cenově možná zajímavější, nicméně méně protektivní masky, jež ve většině případů pocházejí z Číny. Jejich koupě se nedoporučuje, jelikož nemají tak dobré filtrační vlastnosti jako výše zmiňované produkty s označením FFP2.

Jiné možnosti ochrany

Respirátory dnes nosí skoro každý. Jsou totiž poměrně levné a do velké míry účinné. Ovšem existují jiné druhy ochrany, jež rovněž docela dobře fungují. Jsou vyrobeny ze speciálních nanovláken a obvykle mají podobu roušek, případně nákrčníků.

Často jsou daleko slušivější než klasické masky, na druhou stranu jsou ovšem i mnohem dražší. Například nákrčník tohoto typu lze koupit za zhruba tisíc korun, což je pro našince už trochu moc. Nákrčníky se sice dají prát, aniž by se zničila jejich ochranná vrstva, ale pouze několikrát. Jakmile překročíte doporučovaný limit, začnou být proti virům neúčinné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů