Přirozené způsoby, jak vyvážit hormony v těle a zajistit tak jeho správné fungování

Hormony mají zásadní vliv například na hmotnost, náladu a při řízení chuti k jídlu. Jejich nerovnováha je častou příčinou obezity, proto byste měli dbát na jejich vyváženost.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V normálním stavu vaše endokrinní žlázy produkují přesné množství každého hormonu, který je v dané chvíli potřeba. Hormonální nerovnováha je ovšem zvláště v dnešní době stále více častá, například z důvodu rychlého životního stylu. Správná strava a zdravý životní styl to mohou napravit. Pokud nevíte, jak na to, zkuste některé z těchto 12 způsobů.

Snažte se jíst dostatek bílkovin

Konzumace přiměřeného množství bílkovin je nesmírně důležitá. Bílkoviny totiž spouští produkci hormonů, které potlačují chuť k jídlu a pomáhají k pocitu plnosti. To, mimo jiné, pomáhá předcházet obezitě. Na jedno jídlo by tedy mělo připadnout 20 až 30 gramů bílkovin.

iZdroj fotografie: Freepik

Pravidelné cvičení je základ

Fyzická aktivita silně ovlivňuje hormonální zdraví. Vysoká hladina hormonu inzulínu je spojována se záněty, srdečními chorobami, rakovinou a cukrovkou. Hlavní výhodou pravidelného cvičení je schopnost zvyšovat citlivost na inzulín a snižovat jeho přítomnost v těle. Tím se automaticky snižuje i šance na získání jedné z těchto nemocí.

Vyvarujte se cukrů a rafinovaných sacharidů

Cukry a rafinované sacharidy jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Jejich nadbytek může způsobit, že dojde k příliš velkému množství inzulínu v těle a už bylo řečeno, jaké to může mít následky.

iZdroj fotografie: Freepik

Konzumujte zdravé tuky

Tuky, které se nacházejí v kokosovém, palmovém a čistém oleji mohou snižovat inzulínovou rezistenci, což je špatně. Naopak mléčné a mononenasycené tuky, nacházející se v olivovém oleji a ořeších, stimulují hormony, které pomáhají kontrolovat chuť k jídlu a zvyšují citlivost na inzulín.

Naučte se zvládat svůj stres

Dva hlavní hormony, které jsou stresem ovlivněné se nazývají kortizol a adrenalin. Chronický stres způsobuje nadměrnou hladinu obou z nich. U kortizolu to vede k přejídání u adrenalinu k vysokému tlaku a úzkostem. U adrenalinu není až taková šance, že by následky byly chronické. Zkuste začít meditovat, dělat jógu nebo poslouchat uklidňující hudbu a hladinu kortizolu by se vám mělo podařit optimalizovat.

iZdroj fotografie: Freepik

Přejídání je stejně špatné jako nedostatečný příjem potravy

Ani jednu z těchto věcí byste dělat neměli. Konzumace příliš velkého nebo naopak malého množství může vést k hormonální nerovnováze a obezitě. Pro dosažení optimálního zdraví byste měli sníst okolo 1200 kalorií denně.

Řekněte „ano“ zelenému čaji

Zelený čaj je jedním z nejzdravějších nápojů. Kofein v něm obsažený podporuje metabolismus. Další jeho výhodou je zvýšení citlivosti na inzulín a snížení jeho hladiny u lidí s nadváhou, obezitou nebo diabetem. Zkuste zvážit pití jednoho až tří šálků denně.

iZdroj fotografie: Freepik

Zkuste častěji jíst mastné ryby

Mastné ryby jsou, jak může z názvu plynout, nejlepším zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mají působivé protizánětlivé vlastnosti. Pomáhají snižovat hladinu kortizolu a epinefrinu, zvyšují citlivost na inzulín a u obézních osob hladinu inzulínu snižují. Zahrňte dvě a více porcí mastných ryb za týden. Ideální jsou sardinky, makrela, losos nebo sleď.

Snažte se mít kvalitní spánek

Bez ohledu na cokoliv jiného, bez dostatečného množství spánku bude vaše tělo trpět. Stejně tak, pokud bude nekvalitní. Kvůli špatnému spánku dochází k nerovnováze inzulínu, kortizolu, leptinu, ghrelinu a růstového hormonu. Navíc roste míra hladu, což vede k problémům s váhou.

iZdroj fotografie: Freepik

Sladké nápoje nahraďte vodou

Cukr je nezdravý v jakékoliv formě. Ovšem tekutý cukr se ukázal být pro zdraví tím nejhorším. Vysoký příjem sladkých nápojů souvisí s vyššími hladinami inzulínu a u dospělých a dětí s obezitou dochází k jeho rezistenci.

Jezte vejce jak jen můžete

Vejce jsou jedna z nejvýživnějších potravin na světě. Bylo prokázáno, že vlídně ovlivňují hormony, které regulují příjem potravy. Navíc snižují hladinu inzulínu a ghrelinu, budete se po nich cítit sytější a potlačí vaši chuť k jídlu.

iZdroj fotografie: Freepik

Konzumujte stravu s vysokým obsahem vlákniny

Vláknina, zejména ta rozpustná, je důležitou součástí zdravé stravy. Zvyšuje totiž citlivost na inzulín a stimuluje produkci hormonů, které zajišťují správný příjem potravy a pocit plnosti a spokojenosti.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články