Účinná tinktura z kaštanů –⁠ stačí je spařit a nechat odstát. Levný prostředek sníží hladinu cukru v krvi a pomůže i s hubnutím

Roste-li ve vašem okolí jedlý kaštan, určitě nenechte jeho plody přijít nazmar. Kromě výtečné pochoutky si z nich můžete připravit i zdravou tinkturu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podzim je opravdu okouzlující období, které je také velmi bohaté na dary přírody. Můžete se vydat do lesa na houby, kolem polních cest nasbírat šípky nebo v parku kaštany. Z posledních jmenovaných můžete vyrobit krásné dekorace, což baví hlavně děti, nebo zdraví prospěšná produkty. Mezi ty nejlepší patří zejména kaštanová tinktura. Jak vysvětluje nutriční specialistka Katherine Marengo LDN, R.D., kaštany jsou bohaté na živiny, které jsou spojovány s mnoha zdraví prospěšnými účinky.

Jak poznat jedlé kaštany

Na našem území roste hlavně nejedlý koňský kaštan, který je vhodný na výrobu dekorací. Jedlý kaštan u nás roste též, ale není tak rozšířený. Jedlé kaštany od těch nejedlých poznáte hlavně podle tvaru listů stromů na kterých rostou. Listy koňského kaštanu mají tvar dlaně, listy jedlého kaštanovníku jsou jednoduché a protáhlé (viz. obrázek).  Kaštany dozrávají na podzim a nejlepší období pro jejich sběr je říjen. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

S čím kaštanovník pomáhá

V lidovém léčitelství se používají všechny formy kaštanu – semena, kůra, listy, květy i plody – protože množství vitamínů a živin v nich obsažených je opravdu úctyhodné. 

Poskytuje vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty

Kaštany jsou dobrým zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, například mědi, manganu, vitamínu B6, vitamínu C, thiaminu, kyseliny listové, riboflavinu a draslíku. Jsou také dobrým zdrojem vlákniny – v 10 pečených kaštanech je 15 % denní potřeby.

Zmírňuje otoky a záněty v těle

Kaštany obsahují různé antioxidanty, které mohou pomoci snížit zánět v těle způsobený poškozením volnými radikály.

Posiluje oběhový systém

Kaštany obsahují kyselinu gallovou a elagovou, které mohou pomáhat chránit srdeční buňky před oxidačním stresem. Jsou také dobrým zdrojem draslíku, který je prospěšný pro srdce.

Může mít protinádorové účinky

Studie ve zkumavkách a na zvířatech s antioxidanty z kaštanu, jako je kyselina ellagová, ukázaly, že mohou potlačovat růst a šíření nádorových buněk. K prozkoumání tohoto potenciálního účinku je však třeba provést více studií a výzkumů na lidech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomáhá s hubnutím

Kaštany mají vysoký obsah vlákniny, která vám může pomoci zhubnout, protože zpomaluje trávení potravy a omezuje chuť k jídlu. Díky nízkému obsahu tuku obsahují také méně kalorií než jiné druhy ořechů.

Snižuje hladinu cukru v krvi

Kaštany jsou dobrým zdrojem vlákniny, která může pomoci vyrovnat hladinu cukru v krvi a zabránit prudkým výkyvům. Studie navíc prokázaly, že antioxidanty v kaštanech mohou pomáhat zvyšovat citlivost na inzulín.

Jak vyrobit zdravou tinkturu z kaštanů

Připravte si tucet kaštanů, vložte je do mísy a zalijte vroucí vodou, tím je spaříte. Osušte je a pak je ostrým nožem nakrájejte na malé kousky. Kaštany vložte do skleněné nádoby, nejlépe do uzavíratelné sklenice a přidejte 0,5 litru vodky. Promíchejte, pevně uzavřete a odložte na 30 dní na stinné a chladné místo.

Použití tinktury

Užívejte 5 kapek před snídaní, obědem a večeří. Případně můžete též rozpustit 5 ml tinktury ve sklenici vody a užívat dvakrát denně (mezi jídly). Používejte minimálně 2 a maximálně 6 měsíců. Kaštanová tinktura působí i zevně, proto s ní klidně promažte místa, kde vás bolí klouby.

Jak zpracováváte jedlé kaštany vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články