Na počtu porcí jídla za den opravdu záleží. Jaké je podle odborníků optimální množství?

Jaké je ideální množství jídla, které by měl každý člověk denně sníst? Jedná se o poměrně nelehkou otázku, na kterou existuje hned několik odpovědí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jídlo a potraviny patří mezi základní paliva pro lidský organismus, bez kterých si svůj život neumí představit snad nikdo. Nedávná vědecká studie však přinesla zajímavé výsledky o tom, kolik jídla by měl běžný člověk za den sníst, a proč je tomu zrovna tak. Nejedná se však o účel hubnutí ani nabírání hmoty, ale pouze o to, co je pro normálního člověka přirozené a zdravé, uvádí Kris Gunnars, BSc.

Každý má jiný apetit

Jedním z nejdůležitějších faktorů, který je skutečně nutné v souvislosti s jídlem zmínit, je to, že každý z nás je zcela jiný, má jiné trávení a jinak rychlý metabolismus, rozdílné rozvržení dne i aktivit, které během něj provádí. Z toho již logicky vyplývá to, že každý z nás má pro své tělo jiné potřeby, a také do svého organismu potřebuje přes den dostat jiné množství potravy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tím pádem se snadno může stát, že mladá hubená holka sní na posezení více než na pohled urostlý a mohutný muž. Není se tak nad čím pozastavovat a jednoduše tuto skutečnost považujte za zcela normální a ničím nepohoršující. Nikdy totiž nevíte, jakým životním stylem žije onen muž a zmíněná dívka.

Jídlo jako palivo

Pokud bychom se na jídlo podívali z toho nejobyčejnějšího hlediska, slouží lidem především jako palivová hmota, díky které v těle vše dokáže fungovat tak, jak má. Samozřejmě záleží také na tom, co běžně konzumujeme a jakým celkovým životním stylem žijeme. Strava by totiž měla být především vyvážená a bohatá na všechny vitamíny, minerály, stopové prvky a další látky, které jsou pro život nezbytné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jen tak je totiž organismus dokonale vyživen a všechny orgány pracují tak, jak mají. Díky stravě máme pevné kosti a pružné klouby, dostatek energie pro pohyb svalů a pro činnost orgánů, které naopak stravu dokážou zpracovat a potřebné složky rozvést po těle tam, kde je to potřeba. Pokud je tedy strava palivo, je důležité hledět na jeho kvalitu a na jeho množství.

Jídlo jako hobby

Kromě toho, že stravu lze považovat za palivo, je v dnešní době také hodně brána jako zážitek, nebo dokonce umění. Mluvíme zde však o skutečných kulinářských výtvorech, které svým vzhledem i chutí připomínají něco vskutku nezapomenutelného. Pro mnohé lidi se tak ochutnávání rovná něčemu, co rádi provozují ve volném čase, a dá se to tak považovat za hobby.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Může však takový koníček přispět zdraví a započítat se jako plnohodnotné denní jídlo? Záleží na tom, o co přesně se jedná, jaké má daný pokrm složení, a také samozřejmě i na jeho velikosti a konkrétní gramáži. V případě, že se jedná o vskutku miniaturní dezert v podobě mražené maliny zakápnuté čajovou lžičkou vanilkového krému, s lístkem máty a hezkým úsměvem číšnice, o přílišném přínosu jídla pro tělo mluvit vskutku nemůžeme.

Kolik tedy sníst

Pokud bychom se ale měli dostat k samotnému jádru toho, kolik by měl daný člověk za den sníst jídla, jedná se o poměrně diskutabilní téma. Skutečně je totiž nutné zohlednit všechny faktory, a to od věku daného člověka, jeho váhy, typu práce, kterou provozuje, volnočasových zájmů a jejich náročnosti, rychlosti metabolismu a trávení až po mnoho dalších aspektů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Základní počet jídel za den by se však měl skutečně rovnat alespoň třem. Snídaně jako základ dne, oběd pro doplnění energie a zasycení pracujícího těla a večeře, kterou je potřeba správně rozvrhnout podle doby, kdy chodíte spát. Mimo to je však nutné myslet i na drobné svačinky, které dokážou zahnat hlad mezi jednotlivými „velkými“ jídly a které doplní případný deficit energie.

Pozor na poruchy příjmu potravy

Jak již bylo zmíněno, je velmi důležité hledět především na vlastní potřeby a vlastní tělesné signály, než se přísně držet toho „jak by to ideálně mělo vypadat“. Tím pádem, pokud máte jednoduše přes den hlad, dejte si jídel klidně i osm, pokud to zase negativně neovlivní vaše zdraví z druhé strany. Zdravý životní styl, co se týče jídla, je totiž vždy jen kousíček od možných poruch příjmu potravy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ty se rozdělují na 3 základní poruchy, kterými jsou mentální bulimie, mentální anorexie a záchvatové přejídání. Jak již samotné názvy mohou napovědět, jedná se o potíže, které jsou z největší části ovlivněny psychikou a mentálním nastavením konkrétního člověka. V žádném případě si tak jídlo neupírejte, ani jím ale neřešte osobní problémy a výčitky svědomí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Také je důležité, jestliže začínáte pociťovat určité problémy, nebát se o nich a o svém trápení mluvit, a raději než se uzavřít do sebe, sdělit to svým blízkým. Nemusíte se bát, že by vás v případě potřeby nepodrželi a nepodali vám pomocnou ruku, se kterou se vám určitě bude bojovat mnohem lépe.

Důležitost jednotlivých jídel

Pokud se tedy opět vrátíme k jednotlivým jídlům během dne, každé je samo o sobě velmi důležité a není dobré jej vynechávat. Jak už jsme zmínili, snídaně je nejlepším startem dne, který vám dodá potřebnou energii a pomůže správně nastartovat váš metabolismus, a také trávení. Je proto dobré zvolit něco sytého z kvalitních surovin, ze kterých vám zároveň nebude těžko.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U oběda je poté důležité zvolit jídlo, které má dostatečný kalorický objem a nebudete tak v deficitu, ale zároveň ani v zásadním přebytku energie. Mezi obědem a snídaní se doporučuje drobná svačinka v podobě ovoce nebo sladké tyčinky, která zažene hlad, a zároveň zcela nezasytí. Večeře je poté takové ukončení dne, které by mělo být především lehké a dostatečnou dobu před spaním, aby nezpůsobilo těžkosti a noční potíže s probouzením.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články