Skryté spouštěče rakoviny prsu: Kosmetické produkty, potraviny a špatné návyky, které si většina žen ani neuvědomuje

Rakovina prsu patří mezi hlavní příčiny úmrtnosti na nádorová onemocnění u žen. Obecně je velkým strašákem. Není proto od věci vědět, co všechno ji může způsobit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na vznik rakoviny prsu u žen má vliv několik faktorů, které zvyšují riziko, že k onemocnění dojde. Je to především genetická predispozice, nevhodná strava, alkohol, nadváha a obezita. Největší incidence nádoru prsu je ve vyspělých zemích. Oborem lékařky Judy C. Boughey, MD, kterému se věnuje, je právě rakovina prsu. Důležitá je především prevence, která pomáhá nemoc včas odhalit.

Samovyšetření prsu

Běžnou součástí hygieny ženy by mělo být samovyšetření prsů. Díky němu je totiž možné objevit případnou bulku nebo jiné potíže, které je třeba konzultovat s lékařem. Další možností je mamograf, který je v České republice pro ženy od 45 let zdarma. Chodí se na něj jednou za dva roky na základě žádanky vystavené gynekologem nebo praktickým lékařem. Jedná se o rentgenové vyšetření prsů, ale u mladších žen se preferuje vyšetření ultrazvukem.

Mléčné výrobky

Je zajímavé, že právě mléčné výrobky mohou být jedním z největších spouštěčů rakoviny prsu. Národy s nejvyšší prevalencí nádoru prsu, jako je Velká Británie, Kanada, USA a severní Evropa, jsou také největšími světovými spotřebiteli mléka. Pravidelná konzumace plnotučného mléka bývá spojena také se zvýšeným rizikem rakoviny plic, děložního čípku nebo močového měchýře.

Sója a len jsou vysoce estrogenní

Sóju obvykle považujeme za zdravou potravinu, která díky obsahu bílkovin dokáže nahradit maso. Jenže kromě vysokého množství proteinů a omega-3 mastných kyselin sója a len jsou bohaté také na fytoestrogeny. Tyto přírodní rostlinné hormony mají velmi silný účinek na prsní tkáň, mohou způsobovat abnormálně rychlé dělení buněk a stimulovat růst nádoru.

iZdroj fotografie: Pixabay
Sója může přispívat ke vzniku rakoviny prsu

Deodoranty s obsahem hliníku

Deodoranty jsou všeobecně oblíbeným kosmetickým prostředkem. Pozor byste si ale měli dávat na antiperspiranty s obsahem hliníku. Tento prvek je zodpovědný za možnost vzniku rakoviny prsu. Předpokládá se totiž, že hliník tělo absorbuje přes kůži, kde poškozuje DNA a narušuje správnou funkci hormonu estrogenu.

Pesticidy jsou karcinogenní

Zdravotní problémy mohou způsobit i pesticidy, jimiž se hnojí především zelenina. Mnoho běžných pesticidů je přitom karcinogenních a vysoce estrogenních, což může rakovinu prsu způsobit. Zde se jako ideální ochrana nabízí dát přednost bio zelenině pěstované za použití organických hnojiv, případně veškerou zeleninu a ovoce před konzumací pořádně omýt.

Cukr zvyšuje hladinu inzulínu v krvi

Nadměrná konzumace rafinovaného cukru může zvyšovat riziko vzniku rakoviny prsu a plicních metastáz. Na vině je zvýšená hladina hormonu inzulinu v krvi, ale také metabolické procesy, které napomáhají růstu nádoru a šíření rakoviny v těle.

Jaké kosmetické prostředky používáte pro potlačení tělesného zápachu?

Zdroj: Healthline, MayoClinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Jaké zkoušky a potěšení vás v létě čekají? Zjistěte to v runách – velký horoskop je tu
Události247
Události247
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
VědaŽivě
VědaŽivě
Archeologové rozluštili „zakázané“ texty staré 2 000 let. Co se na bambusových deskách dočetli?
adbz
adbz
Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces