Stravovací návyky, které vážně ohrožují střeva a mohou tak být příčinou zdravotních problémů, které potrápí i jinak zcela zdravé lidi

Jídlo je vedle dýchání základem pro život. Kromě jeho množství záleží i na kvalitě stravy a její skladbě. Jsou potraviny, kterými si přímo škodíte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Střeva ovlivňují naše zdraví víc, než si myslíte. I proto velmi záleží na tom, jak se stravujete. Existují totiž potraviny, které střevům přímo škodí. Americká lékařka Dung Thi Le, MD říká, že střevní mikroflóra má přímý vliv na lidské zdraví, jeho imunitní systém, a dokonce i náladu. Kterým jídlům byste se měli raději vyhnout?

Taková malá chemická továrna

O střevech, jež jsou součástí trávicí soustavy, se již dávno ví, že jsou pro lidské zdraví velmi prospěšná. Zatímco v tenkém střevě probíhá chemické trávení a vstřebávání většiny živin, tlusté střevo slouží k zahušťování potravy a zároveň se v něm nachází bohaté bakteriální osídlení. Bakterií tu žije až 100 bilionů. Víte, že mikrobiom ve střevech má každý člověk jiný? Jeho stav také ovlivňuje náš jídelníček a celková životospráva.

Každé jídlo byste si měli vychutnat

Asi to také znáte, když není času nazbyt, tak i ten oběd zhltnete v rychlosti a spěcháte opět pracovat. Jenže to je právě špatně, protože ve chvatu rozžvýkaná potrava nepřipraví střeva na trávení. Není pak divu, že vznikají zdravotní problémy, jako jsou pálení žáhy, nadýmání, plynatost či nevolnost. Totéž platí i tehdy, jestliže u jídla nesedíte, ale stojíte, nebo dokonce chodíte. Zaděláváte si tím i vznik žaludečních vředů.

iZdroj fotografie: Unsplash
Pro střeva je prospěšná konzumace ovoce a zeleniny.

Nedostatek vlákniny

Komu nechutná zelenina a ovoce, takže je do svého jídelníčku zařazuje jen ve velmi omezeném množství, ten si také zakládá na budou nepříjemnosti s trávením. Vláknina, která je ovoci i zelenině obsažená, je důležitou živinou pro mikrobiální flóru ve střevech (rozpustná vláknina), a zároveň zvětšuje obsah ve střevech a zlepšuje vyprazdňování (nerozpustná vláknina). Její nedostatek může stát za zácpou. Ideální příjem vlákniny je 20 až 35 g denně pro dospělého. Vlákninu obsahují i celozrnné pečivo, ořechy, hnědá rýže.

iZdroj fotografie: Unsplash
S konzumací sladkostí je to lepší nepřehánět.

Příliš mnoho cukru

Není nutné zcela omezit příjem cukru. Je důležitým zdrojem energie. Ale nemusíte jeho spotřebu přehánět. Jeho přítomnost ve střevech může narušit střevní mikrobiom a vést k chronickému zánětu, oslabení výstelky stěn žaludku i střev, a z toho následně vznikají zánětlivá onemocnění typu Crohnova choroba. Máte-li tedy chuť na něco sladkého, tak místo čokoládové tyčinky je vhodnější sáhnout po sladkém ovoci.

A jak to máte se zdravým stravováním vy?

Zdroj: Eatthis

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články