Zdravá pizza a koláč bez cukru: 10 jednoduchých svačinek, které nezvyšují hladinu cukru v krvi

Pravidelná strava je základem zdravého životního stylu. Dopřejte svému tělu živiny díky chutným a vydatným svačinám a udržte svou hladinu cukru v rovnováze.

diabetes i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stravování nemusí vždy být tak náročná záležitost, jak si zpočátku myslíme. Je důležité nejen jíst pravidelně velká jídla, ale zároveň také svačit. Jak dodat tělu dostatek energie doma i na cestách a zároveň si udržet hladinu cukru na uzdě. Tyto svačiny jsou vhodné pro děti i dospělé, tudíž některou z nich můžete potěšit i své malé spolucestovatele, upozorňuje Melinda Ratini, DO, MS.

Oříšky

Malá hrstka oříšku může zahnat hlad či chuť, přitom se jedná o svačinu s velmi nízkým obsahem sacharidů. Nakupte si mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, makadamové ořechy, kešu, pistácie nebo arašídy a vychutnejte si svačinu s vysokým obsahem vlákniny plnou zdravých tuků. Ideálně volte nesolené oříšky, případně obsah soli předem pečlivě zkontrolujte. Nadměrná konzumace soli totiž v těle dokáže napáchat škody.

iZdroj fotografie: Pexels

Sýry

Nízkotučné druhy, jako je například ricotta, mozzarella, cottage cheese nebo tvaroh, nabízejí vysoký obsah bílkovin, které pomáhají udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Vychutnejte si čtvrt šálku tvarohu s půl šálkem ovoce, kouskem nízkotučného sýra nebo ricottou namazanou na celozrnných krekrech. Zaženete hlad a chuť, doplníte tělu prospěšné bílkoviny a udržíte hladinu svého cukru na uzdě.

Hummus

Hummus sice obsahuje sacharidy, ale jedná se o ty, které vaše tělo tráví pomalu. To znamená, že se nevstřebávají tak rychle jako ostatní sacharidy a nezvyšují hladinu cukru v krvi. Cizrna v hummusu vám rovněž dodá spoustu vlákniny a bílkovin, které vás zasytí na delší dobu. Použijte třetinu šálku hummusu jako dip pro zeleninu nebo jej namažte na celozrnné krekry. Hummus můžete dochutit i různým kořením a udělat si tak svůj vlastní mix.

iZdroj fotografie: Pexels

Vejce

Tuto pochutinu máme většinou spojenou se snídaní, ale je to škoda. Konzumací vajec totiž dokážete doplnit velké množství bílkovin a zároveň si nezvýšíte hladinu cukru v krvi. Míchaný bílek může být skvělým občerstvením doma a naopak vejce vařená na tvrdo poskytnou dostatek energie na cestách, například v kombinaci se zeleninou či celozrnným chlebem.

Jogurt

Smíchejte čerstvé ovoce s nízkotučným jogurtem, abyste získali sladkou pochoutku, která obsahuje málo sacharidů, a skvělou svačinku před cvičením. Pokud máte spíše rádi něco slaného na zub, vmíchejte do jogurtu polévkovou směs nebo jiné koření a použijte ho jako dip pro zeleninu nebo preclíky s nízkým obsahem soli.

iZdroj fotografie: Pexels

Popcorn

Pokud konzumujete popcorn s mírou, můžete si ho dopřát také právě ke svačině. Můžete jej připravit jak v mikrovlnce, tak i na pánvi, ale vyhněte se přílišnému použití oleje. Popcorn můžete chroupat jen tak a nebo si jej dochutit například kořením, případně malým množstvím soli. Touto svačinkou můžete zahnat náhlý nával hladu, pokud zrovna nemáte při ruce něco lepšího, případně potěšit své malé spolucestovatele.

Avokádo

Avokádo je výborné samo o sobě například nakrájené na kousku celozrnného chleba. Můžete si z něj ale připravit vynikající dip třeba k nakrájené zelenině. Rozmačkejte tři avokáda, přidejte salsu, koriandr a trochu limetkové šťávy a voilà – guacamole je na světě. Porce guacamole má ve velikosti jedné čtvrtiny šálku méně než 20 gramů sacharidů a je tak vhodná na svačinu.

iZdroj fotografie: Pexels

Tuňák

Konzumace tuňáka má mnoho zdravotních výhod, včetně pozitivních účinků na zdraví srdce a posílení imunitního systému. Tuňák je nejčastěji prodáván v konzervě, a proto je velmi jednoduché ho zabalit na cesty a použít, když přijde chuť. Tuňáka je možné připravit na několik způsobů – ať už v podobě pomazánky s jogurtem nebo například jako chutný zdroj bílkovin v salátu. Kreativitě se meze nekladou.

Jaká je vaše oblíbená svačinka na cesty?

Zdroj: WebMB

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články