Vodní meloun není pro každého. Ačkoliv má mnoho výhod, kromě jiného ovlivňuje i krevní tlak

Meloun je zdravým a osvěžujícím letním ovocem. Jeho konzumace je pro většinu lidí bezpečná a zdravotně přínosná. Ani meloun však není vhodný pro každého.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Vodní meloun patří mezi nejoblíbenější letní ovoce. Vzhledem k tomu, že obsahuje nejvíce vody ze všech druhů ovoce, pomáhá doplňovat tekutiny a předcházet tak dehydrataci, osvěží a v neposlední řadě také skvěle chutná. Jak vysvětluje nutriční specialistka Adda Bjarnadottir, MS, obsahuje také mnoho živin a pomáhá při některých zdravotních obtížích. Na druhou stranu však není vhodný pro každého a někteří jedinci by se měli jeho konzumaci vyhnout.

Složení vodního melounu

Meloun je nízkokalorické ovoce, které se skládá převážně z vody a jednoduchých cukrů, jako je glukóza, fruktóza a sacharóza. Meloun také obsahuje malé množství vlákniny. Je bohatý na aminokyselinu citrulin a antioxidant lykopen, které mají řadu příznivých účinků na zdraví. Je také dobrým zdrojem vitamínu C a slušným zdrojem několika dalších vitamínů a minerálů:

  • Vitamín C: Antioxidant nezbytný pro zdraví pokožky a funkci imunitního systému.
  • Draslík: Minerál důležitý pro kontrolu krevního tlaku a zdraví srdce.
  • Měď: Minerál, který je nejvíce zastoupen v rostlinných potravinách a v západní stravě často chybí.
  • Vitamín B5: Vitamín, známý také jako kyselina pantotenová, se v určité míře nachází téměř ve všech potravinách.
  • Vitamín A: Meloun obsahuje betakaroten, který vaše tělo dokáže přeměnit na vitamín A.

Výhody vodního melounu

Meloun je nejbohatším známým zdrojem aminokyseliny citrulinu v potravě. V těle se citrulin přeměňuje na esenciální aminokyselinu arginin. Citrulin i arginin hrají důležitou roli při syntéze oxidu dusnatého, který pomáhá snižovat krevní tlak tím, že rozšiřuje a uvolňuje cévy. Arginin je také důležitý pro mnoho orgánů – například pro plíce, ledviny, játra a imunitní a reprodukční systém – a bylo prokázáno, že usnadňuje hojení ran.

iZdroj fotografie: Pixabay

Meloun je také nejznámějším čerstvým zdrojem lykopenu, silného antioxidantu, který je zodpovědný za jeho červenou barvu. Čerstvý meloun je lepším zdrojem lykopenu než rajčata. Studie na lidech ukazují, že čerstvá melounová šťáva účinně zvyšuje hladinu lykopenu i beta-karotenu v krvi. Melouny a jejich šťáva jsou spojovány s několika zdraví prospěšnými účinky:

  • Snižuje krevní tlak: Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem chronických onemocnění a předčasných úmrtí.
  • Snižuje inzulínovou rezistenci: Inzulín je důležitý hormon v těle, který se podílí na kontrole hladiny cukru v krvi.
  • Zmírňuje bolestivost svalů po cvičení: Studie prokázaly, že melounová šťáva účinně snižuje bolestivost svalů po cvičení.

Nevýhody vodního melounu

V porovnání s ostatním ovocem je meloun velmi slabým zdrojem antioxidantů. Obsahuje také jen velmi malé množství vlákniny a velké množství fruktózy. Proto je považován za potravinu s vysokým obsahem FODMAP neboli fermentovatelných sacharidů s krátkým řetězcem. Konzumace vysokého množství fruktózy může způsobit nepříjemné zažívací příznaky u osob, které je nedokážou plně strávit, například u osob s fruktózovou malabsorpcí.

Problematický je též jeho účinek na krevní tlak. Pro osoby trpící vysokým krevním tlakem je meloun prospěšný, ovšem u osob, které mají tlak nízký se jeho konzumace nedoporučuje. Konzumace melounu se dále nedoporučuje alergikům. Alergie na vodní meloun je však poměrně vzácná a obvykle je spojena se syndromem orální alergie u osob citlivých na pyl. Mezi příznaky patří svědění úst a krku, jakož i otok rtů, úst, jazyka, hrdla a/nebo uší.

Zdroj: Healthline

Jak často jíte meloun?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články