Jedna lžička denně: Směs zázvoru, medu a citronu zažene nachlazení, ale preventivně se hodí i pro čištění těla

Zázvor, med a citron obsahují řadu prospěšných látek, které mimo jiné posilují imunitu a pomáhají bojovat proti příznakům chřipky a nachlazení.

i Zdroj fotografie: Martin Huamán / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Není žádným tajemstvím, že zázvor, med a citron jsou výbornými přírodními léky na nachlazení se všemi doprovodnými příznaky. Jak vysvětluje výživová specialistka Maya Feller, MS, RD, CDN, všechny tyto produkty mají řadu zdravotně prospěšných účinků samy o sobě, a pokud je zkombinujete, jsou ještě efektivnější. Veškeré benefity zázvoru, medu a citronu se do jednoho článku nevejdou, shrneme proto jen ty nejdůležitější a na závěr připojíme i recept na nápoj na posílení imunity.

Zázvor

Lidé používají zázvor již tisíce let k léčbě onemocnění, jako je artritida, cukrovka, kašel, nachlazení a nevolnost. Zázvor se v lidovém léčitelství konzumuje mnoha způsoby, mimo jiné ve formě zázvorového čaje. Zázvorový čaj si můžete připravit vařením oloupaného a nastrouhaného kořene ve vodě nebo mléce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Sloučeniny jako gingerol a shogaol v zázvoru mohou mít příznivé účinky na nevolnost, bolest, záněty, zdraví srdce, cukrovku, rakovinu a zdraví mozku. S jeho konzumací to však nepřehánějte. Mezi nejčastější vedlejší účinky pití velkého množství zázvorového čaje patří plynatost, nadýmání, pálení žáhy a nevolnost. Studie doporučují udržovat příjem baleného zázvorového čaje pod 4 šálky denně.

Med

Med se skládá především z cukru, obsahuje malé množství několika vitamínů a minerálních látek a je bohatý na zdraví prospěšné rostlinné sloučeniny. Obsahuje řadu antioxidantů, včetně fenolických kyselin a flavonoidů. Med může nabízet určité ochranné účinky související s regulací hladiny cukru v krvi, přesto by ho však měli lidé konzumovat s mírou, zejména lidé s cukrovkou 2. typu. Med je spojován s příznivými účinky na zdraví srdce, včetně snížení krevního tlaku a hladiny krevních tuků. 

Při aplikaci na kůži může být med součástí účinného léčebného plánu na popáleniny, rány a mnoho dalších kožních onemocnění. Zvláště účinný je při léčbě vředů na nohou souvisejících s cukrovkou. U dospělých a dětí starších 1 roku může med působit jako přírodní a bezpečný prostředek proti kašli. Některé studie ukazují, že je dokonce účinnější než některé léky proti kašli. Mladším dětem jej však nepodávejte kvůli riziku botulismu.

Citron

Citrony mají vysoký obsah zdraví prospěšného vitamínu C a několika prospěšných rostlinných látek, které mohou snižovat hladinu cholesterolu. Citronová šťáva může pomoci předcházet ledvinovým kamenům. Zatím však bylo provedeno jen málo výzkumů. Vitamín C a kyselina citronová také pomáhají vstřebávat nehemové železo z rostlin. To může zabránit anémii.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Některé rostlinné chemické látky, které se nacházejí v citronech se ve studiích na zvířatech navíc ukázaly jako prevence rakoviny. Citron, jak je všeobecně známo, pomáhá při nachlazení a chřipce. Výborným přírodním prostředkem proti nachlazení a chřipce je právě citronový čaj s medem, protože pomáhá uvolnit ucpaný nos a hrdlo a zlepšuje dýchání.

Recept

Tento nápoj obsahující zázvor, med a citron, posiluje imunitu, údajně bojuje proti špatnému cholesterolu, čistí tělo od toxinů, plaků, ničí parazity a díky svému příznivému účinku na tělo jako celek má omlazující účinek. Pokud chcete směs užívat pouze preventivně, doporučená dávka je 1 lžička za den. Směs je poměrně štiplavá, doporučujeme ji proto přidat do čaje. Mějte prosím na paměti, že zázvor by měl být vždy používán opatrně. Pokud máte nějaké onemocnění trávicího traktu, určitě byste se měli nejprve poradit s lékařem.

Ingredience:

  • kořen zázvoru – 300 g
  • citron – 1 kus, střední
  • med – 150 g

Kořen oloupejte a nakrájejte nebo nastrouhejte. Citron také oloupejte, odstraňte všechna semínka a spolu se zázvorem jej rozemelte. Přidejte med a důkladně promíchejte. 

Jaký je váš osvědčený recept se zázvorem, citronem a medem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články