Populární doplňky stravy mohou být pouhým plýtváním penězi: Jaká je pravda o multivitamínu

Mnoho lidí spoléhá na potravinové doplňky v naději, že jsou poukázkou na dlouhý a zdravý život. Výzkumy však naznačují, že tuto schopnost nemají. Někdy mohou být i nebezpečné.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Multivitamíny a multiminerály jsou nejčastěji používanými doplňky stravy na světě. Někteří lidé se domnívají, že mohou zlepšit zdraví, kompenzovat špatné stravovací návyky, a dokonce snížit riziko vzniku chronických onemocnění. Jak ale upozorňuje klinický farmaceut Alan Carter, Pharm.D., multivitamíny nejsou vstupenkou k optimálnímu zdraví. Ve skutečnosti jsou důkazy o tom, že zlepšují zdraví většiny lidí, rozporuplné. V některých případech mohou dokonce škodit, takže jsou to zbytečně vyhozené peníze.

Multivitamíny nedokáží to, co si od nich mnoho lidí slibuje

Mnoho lidí spoléhá na to, že užíváním multivitamínů nahradí zdravou stravu a sníží možnost vzniku závažných onemocnění. Bohužel tomu tak není. Při zkoumání prospěšnosti vitamínových doplňků zjistili vědci z Univerzity Johnse Hopkinse následující:

  • Nesnižují výskyt srdečních onemocnění.
  • Nemohou oddálit vznik rakoviny.
  • Nepomáhají proti zhoršení duševního stavu.
  • Nezabrání ani předčasnému úmrtí.

Multivitamíny mohou být i nebezpečné

Pokud máte nedostatek nějaké živiny, je nejlepší doplnit tuto konkrétní živinu. Multivitamíny obsahují mnoho živin, z nichž většinu nemusíte potřebovat. Přestože jsou vysoké dávky některých vitamínů a minerálů pro některé lidi přijatelné, pro jiné skupiny osob mohou být velmi škodlivé. Vhodné dávkování se odvíjí od rozpustnosti vitamínů, které se dělí do následujících dvou skupin:

  • Rozpustné ve vodě: Přebytečné množství těchto vitaminů vaše tělo vyplavuje močí.
  • Rozpustné v tucích: Protože se jich vaše tělo nemůže snadno zbavit, může se jejich nadbytečné množství hromadit v játrech.
iZdroj fotografie: Depositphotos

A právě zde leží onen pomyslný zakopaný pes. Pokud se stravujete zdravě a navíc berete multivitamíny, můžete se nechtěně předávkovat, stejně tak, když berete multivitamínů moc. Nejčastěji se jedná o předávkování vitamínem A.

Které skupiny jsou nejvíce ohroženy

Obzvláště opatrné by měly být s příjmem vitamínu A těhotné ženy, protože jeho nadměrný příjem je spojován s vrozenými vývojovými vadami. Nejčastěji se jedná o rozštěp či jiné defekty v obličeji, srdeční vady a poškození končetin plodu. 

Další skupinou, která by měla multivitamíny užívat jen zřídka či v odůvodněných případech, jsou kuřáci. Kuřáci by se měli vyhýbat multivitamínům s velkým množstvím beta karotenu nebo vitamínu A, protože tyto živiny mohou dle dostupných studií zvyšovat riziko rakoviny plic.

Pozor i na množství minerálů v multivitamínech

Vysoké dávky některých minerálů, například železa, mohou vést k žaludečním potížím, zácpě, zvracení a mdlobám. Železo může dle výzkumů také omezit schopnost těla vstřebávat zinek. Na spotřebu železa by si měli dávat pozor zejména muži, kteří jej mají tendenci ukládat více než ženy, a také jedinci, kteří trpí hemochromatózou.

Tento stav může vést k nahromadění toxických hladin tohoto minerálu a může způsobit cirhózu jater, rakovinu jater a srdeční onemocnění. Osoby s tímto onemocněním by se také měly vyhýbat doplňkům s vitamínem C. Dalším rizikem jsou chybné výrobní postupy, které mohou způsobit, že multivitamíny v sobě ukrývají mnohem větší množství živin, než bylo ve výrobním plánu.

Komu mohou naopak multivitamíny prospět

Každá mince má však dvě strany. Multivitamíny mohou být pro některé skupiny obyvatel naopak prospěšné, patří mezi ně:

iZdroj fotografie: Freepik
  • Starší lidé: Vstřebávání vitamínu B12 se může s věkem snižovat, proto je vhodné jej doplňovat, starší lidé také často potřebují více vápníku a vitamínu D.
  • Vegani a vegetariáni: Vzhledem k tomu, že vitamín B12 se nachází především v živočišných potravinách, jsou ti, kteří dodržují rostlinnou stravu, vystaveni vyššímu riziku nedostatku tohoto vitamínu. Mohou mít také nedostatek vápníku, zinku, železa, vitamínu D a omega-3 mastných kyselin.

Mezi další osoby, kterým mohou multivitamíny prospět, patří ti, kteří podstoupili chirurgický zákrok na snížení hmotnosti, drží nízkokalorickou dietu nebo nezískávají dostatek živin z potravy. 

Čím multivitamíny nahradit

Pokud víte, že vám chybí nějaká konkrétní živina, snažte se ji doplnit z přirozených zdrojů, pokud to možné není, berte cíleně potravinový doplněk s touto živinou. Obecně se snažte dodržovat následující doporučení:

  • Jezte ovoce a zeleninu při každém jídle.
  • Dávejte přednost nízkotučným mléčným výrobkům a celozrnným produktům.
  • Dbejte na zdravý příjem bílkovin, jezte ryby a bílé maso.
  • Dbejte také na dostatek pohybu: WHO doporučuje 150 minut týdně.

Jaké doplňky stravy užíváte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články