Přehlížené signály rakoviny žaludku stojí za častým úmrtím. Kdo je nejvíce ohroženou skupinou?

Rakovina žaludku je poměrně vzácná, avšak ve většině případů fatální. Její závažnost zvyšuje zejména obtížná diagnóza v časných stádiích onemocnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Těžko rozpoznatelná rakovina žaludku se řadí mezi typy rakoviny, které mají vysokou smrtnost. Je to dáno zejména tím, že v raných stádiích onemocnění zůstává nediagnostikována. Často je odhalena až ve chvíli, kdy nádor metastázuje do jiných částí těla. Adenokarcinom žaludku je poté nádorové onemocnění žaludeční stěny a tvoří až 90 % všech karcinomů žaludku, říká odbornice na řízení ve veřejném zdravotnictví Christina Chun, MPH, která mj. dohlíží na spouštění klinických studií.

Vzácné, ale velmi nebezpečné onemocnění

Ve srovnání s jinými typy rakoviny je rakovina žaludku poměrně vzácná, avšak zároveň i o mnoho zákeřnější. Nemoc totiž (často) zůstává skrytá, protože ve svých raných stádiích nevyvolává žádné příznaky, a je diagnostikována až v momentě, kdy již metastázovala do jiných částí těla, což významně ztěžuje její léčbu(přežije asi 30 % nemocných). I přes obtížnost diagnózy a léčby je důležité nevzdávat se a udělat maximum pro to, abyste nemoc porazili.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Adenokarcinom žaludku se v organismu vyvíjí po mnoho let, tedy nevzniká a nerozvíjí se náhle a rychle. Celý vývoj vychází z buněk v horní části trávicí soustavy, které se staly rakovinnými. Tyto buňky se během několika let množí a vytváří nádor. Vznik rakovinných buněk je podporován tzv. rizikovými faktory, mezi které patří například žaludeční infekce, žaludeční vředy, lymfomy, nádory v jiných částech trávicího systému či žaludeční polypy.

Kdo je jí ohrožen a jaké mohou být příznaky

Mezi další rizikové faktory patří i věk či pohlaví. Rakovinou žaludku jsou více ohroženi muži a lidé starší 50 let. Dále jsou k jejímu rozvoji náchylnější kuřáci, lidé s rodinnou anamnézou (tedy někomu z jejich přímých příbuzných byla rakovina žaludku diagnostikována) a lidé z několika etnik. Riziková je také špatná životospráva (přespříliš masa a výrobků z něj, nadměrná konzumace soli či alkoholismus) a nedostatek pohybu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi typické příznaky rakoviny žaludku (v pozdějším stádiu) patří časté a silné pálení žáhy, nadýmání, náhlý úbytek hmotnosti a pocity sytosti, nevolnost, zvracení, krvavá stolice, únava, žloutenka a bolest žaludku, která se zhoršuje po jídle. Nemoc je diagnostikována na základě lékařského vyšetření – nejprve pohmatem, následně krevním rozborem. Pokud toto vyšetření ukáže podezření na rakovinu žaludku, následují přesnější testy, jako jsou endoskopie žaludku, biopsie, rentgenové a CT vyšetření.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba adenokarcinomu žaludku spočívá v jejím chirurgickém odstranění a následně v chemoterapiích, imunoterapiích (léčba s využitím léčiv) a radioterapiích. Kvůli případným metastázím se hlídají i játra, lymfatické uzliny, plíce či kosti pacienta. Chcete-li snížit riziko rozvoje tohoto onemocnění, nejprve zkuste vyloučit rizikové faktory, dbejte na zdravý pohyb, vyváženou stravu a nepodceňujte preventivní lékařské kontroly.

Je pro vás správná životospráva také důležitá?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články