Nevzhledné bílé tečky na obličeji se šíří v důsledku kožních onemocnění. Na co si dát pozor?

Bílých skvrn si můžete všimnou především na tvářích, ale objevit se mohou všude po těle. Způsobit je může řada stavů, které ale obvykle nejsou důvodem k obavám.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bílé skvrny, které se běžně vyskytují na obličeji, jsou velmi nepříjemným a nevzhledným problémem. Většinou se začnou šířit v důsledku různých kožních onemocnění nebo dalších stavů, které však naštěstí nejsou důvodem k obavám. Podívejte se na to, jak se s nimi nejlépe vypořádáte a čemu můžete čelit, pokud se na vašem těle začne objevovat tento problém.

Milia tvořená přebytkem keratinu

Milia vznikají, když se pod kůží zachytí keratin, který je bílkovinou tvořící vnější vrstvu kůže, uvedla  Sarah Taylor, M.D., FAAD. Důsledkem je poté vznik drobných bíle zbarvených cyst na kůži, které se vyskytují především u starších dětí nebo dospělých. Lze ho však v ojedinělých případech pozorovat u novorozenců. Tyto bílé cysty se však mohou na kůži vytvořit také v důsledku popálení, poškození sluncem nebo jedovatým břečťanem, a také po zákroku na obnovu pleti či po použití lokálního steroidního krému.

iZdroj fotografie: Unsplash

Cysty se mohou vytvořit na tvářích, nose, čele, v okolí očí, a některým lidem se tvoří také v ústech. Bílé skvrny však obvykle nejsou bolestivé a ani nijak nesvědí. Navíc tento stav odeznívá sám bez jakékoliv léčby během několika týdnů. Pokud se ale problém nezlepšuje již několik měsíců, může vám lékař předepsat lokální retinoidní krém nebo doporučit mikrodermabrazi či kyselý peeling k obnově poškozené kůže. 

Pityriasis alba  

Pityriasis alba je typ ekzému, který způsobuje vznik šupinatého oválného fleku bílé barvy na kůži. Toto kožní onemocnění postihuje asi 5 % dětí na celém světě, a to především ve věku od 3 do 16 let. Přesná příčina sice prozatím není známa, ale obvykle se tento problém vyskytuje v souvislosti s atopickou dermatitidou. Podle odborníků však může souviset i se slunečním zářením nebo kvasinkami, které způsobují hypopigmentaci. Pityriasis alba často sama odezní během několika měsíců, i když změna barvy může trvat až tři roky. 

Depigmentové vitiligo  

Vitiligo je kožní onemocnění způsobené ztrátou pigmentace, v důsledku čehož se mohou všude po vašem těle objevit bílé skvrny. Ty jsou ze začátku poměrně malé, ale postupným zvětšováním mohou v některých případech pokrýt velké procento těla. Toto onemocnění se sice může projevit v jakémkoliv věku, ale většinou se příznaky objevují až po dvacítce. Riziko této nemoci se podstatně zvyšuje, pokud jím v minulosti trpěl někdo z vaší rodiny. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba vitiliga vždy závisí na závažnosti onemocnění. Lékař vám může doporučit lokální krémy, terapii ultrafialovým světlem nebo perorální léky, které pomohou obnovit barvu kůže a zastavit šíření bílých skvrn. Účinné jsou také kožní štěpy, které pomáhají zbavit se malých bílých skvrn. V tomto případě vám lékař odebere kůži z jedné části těla a přiloží ji na postiženou část.

Tinea versicolor 

Tinea versicolor, známá také jako pityriasis versicolor, je kožní onemocnění způsobené přemnožením kvasinek, které jsou běžným typem plísně na kůži, a v některých případech způsobují vyrážku. Skvrny na vašem těle mohou v tomto případě vypadat šupinatě nebo suše a jejich barva může být rozdílná. Objevit se mohou růžové, červené, hnědé, a samozřejmě také bílé skvrny. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Toto kožní onemocnění se sice může vyskytnout u lidí všech věkových kategorií, ale běžně postihuje ty, kdo žijí ve vlhkém podnebí a mají mastnou pleť nebo oslabený imunitní systém. Protože je puchýřkovitá tinea způsobena přemnožením kvasinek, jsou základní obrannou linií antimykotika. O přípravcích, které je obsahují, se však vždy poraďte s lékařem. Patří sem především šampony, mýdla a krémy, které jednoduše aplikujete dle předepsaných pokynů.  

Zdroj: Healthline 

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články