Cukání v očích může způsobovat stres, ale prozradí také mozkovou poruchu. Kdy vyhledat lékaře?

Cukání očí je velmi nepříjemné. Může za ním stát mnoho příčin, z nichž nejčastější jsou ty nezávažné, které lze snadno vyřešit. Někdy je ale potřeba navštívit lékaře.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

S cukáním očí se alespoň jednou za život setká téměř každý. Tyto oční křeče způsobují svaly kolem očí, vysvětluje lékařka Avi Varma, M.D. Nejčastěji trvají vteřiny nebo minuty, ale někdo je může pociťovat i celé dny.

Příčiny očních záškubů

Když dle pověry cuká pravé oko mužům, budou mít štěstí, zatímco ženy smůlu. Při chvění levého oka mají zase naopak štěstí ženy. Ve skutečnosti za záškuby očí stojí jiné příčiny.

Únava očí

Příčinou očních záškubů bývá nejčastěji jejich přetěžování a únava. Typické jsou u osob, které pracují celý den na počítači. Cukání však může způsobit i celková únava organismu při nedostatku odpočinku a spánku nebo při přepracování.

iZdroj fotografie: iStock

Dehydratace organismu

Všechny tělesné tkáně potřebují ke správnému fungování dostatek vody. To platí i pro svaly. Dehydratace se může projevit kromě jiného právě i záškuby očních svalů.

Stresová zátěž

Stres organismus vysiluje, a kromě dalších projevů může způsobit i třes svalů, včetně těch očních. Nemusí se jednat pouze o psychické napětí, tělo je ve stresové zátěži i při nadměrné fyzické námaze.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedostatek některých minerálů

Záškuby očních svalů způsobuje i nerovnováha minerálů v těle a především nedostatek těch potřebných pro správnou funkci svalů. To jsou především hořčík, draslík, sodík, ale i vápník. Zařaďte proto do své stravy potraviny bohaté na tyto látky.

Nadužívání některých látek

Nadměrné pití alkoholu, kávy nebo silného čaje může způsobit záškuby očních svalů. Stejně tak často vznikají u osob, které užívají v jakékoliv formě tabák.

Některá onemocnění

Cukání očí může způsobit i řada onemocnění. Bývá to nedostatečná funkce štítné žlázy, chudokrevnost, cukrovka, ale i obyčejná chřipka nebo zánět vedlejších nosních dutin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další příčiny

Důvodem očních záškubů může být i přímé podráždění očí při silném větru, jasném světle a slunci nebo ve znečištěném prostředí. Jakékoliv onemocnění očí se může projevit kromě jiného i cukáním očních svalů, například zánět očního víčka nebo zánět spojivek. V komplikovaných a nejzávažnějších případech se mohou očními záškuby projevit vážné mozkové a nervové poruchy. V takovém případě se ale většinou objevují i jiné příznaky.

Léčba očních záškubů

Cukání ve většině případů odezní samo i bez léčby, a to maximálně do pár dnů. Zaručená léčba, která ihned odstraní záškuby, ovšem neexistuje. Jednou z možností, které je mohou zmírnit nebo i odstranit, je masáž oblasti okolo očí a obočí. Pomoci mohou i studené nebo naopak teplé obklady. Pro efektivní zmírnění záškubů je nutné odstranit příčinu. Samozřejmostí by měl být dostatečný odpočinek a spánek nebo relaxace očí po jejich celodenním namáhání u počítače. V případě závažnějších příčin stanoví léčbu lékař.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Předcházení očním záškubům

Základní prevencí je dostatečný odpočinek, práce se stresem, dostatečný příjem tekutin, umírněný příjem nebo úplné omezení alkoholu, kofeinu a tabáku. Jestliže pracujete na počítači, je nezbytná regenerace očí a eliminace dalšího namáhání očí u obrazovek. V případě častého výskytu očních záškubů je ideální zaznamenávat si, kdy k nim dochází a tím zjistit, co je způsobuje.

Kdy vyhledat lékaře

Na pozadí cukání očí většinou není vážný zdravotní problém. V naprosté většině je cukání očí způsobeno únavou a stresem, které nevyžadují lékařskou péči. Navštívit lékaře je vhodné, jestliže jsou vyloučené tyto běžné příčiny nebo při nepřetržitém a několikatýdenním škubání. Stejně tak vyhledejte lékaře, pokud máte i další potíže, jako je zarudnutí a otok oka, pokles horního víčka nebo úplné zavření očního víčka při každém záškubu.

Co vám pomáhá efektivně odstranit cukání očí?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články