Dlouhotrvající rýma může být způsobena cystou v nosní dutině. V takovém případě musí zasáhnout lékař

U dlouhotrvající rýmy je vhodné zjistit její příčinu, může se jednat o alergii či jiné onemocnění. Příčinou však může být i cysta nebo jiný novotvar v nose.

nosní polypy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rýma je častým průvodním jevem nachlazení a jiných virových onemocnění. Obvykle do týdne odezní. Pokud však rýma trvá tři měsíce (a déle), jedná se o rýmu chronickou. Dlouhotrvající rýma může mít mnoho příčin. Může být vyvolána alergií, ale jak vysvětluje lékařka Alana Biggers, M.D., dlouhodobou rýmu způsobují také nosní polypy, cysty či mukokély. Žádný z těchto zdravotních problémů neohrožuje člověka na životě, nebývají zhoubné a dají se léčit. Je však potřeba navštívit lékaře a začít stav řešit.

Cysta v nose

Příčinou neustále ucpaného nosu, bolestí hlavy a rýmy mohou být kromě infektů a alergií  také různé typy novotvarů. Jednou z nich je cysta. Jedná se o nezhoubný útvar v nosních dutinách, který je vyplněn tekutinou nebo hnisem. Tyto novotvary vznikají v důsledku obstrukce vývodů žláz v nosní sliznici. Jsou poměrně časté a zdaleka ne vždy jsou odhaleny, protože často nezpůsobují žádné potíže. Cysta může prasknout a z nosu začne vytékat nažloutlá tekutina. Tyto sekrety se snadno zaměňují za rýmu. Pokud se nějaké příznaky projeví, obvykle zahrnují:

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • ucpaný nos
  • pocit tlaku a bolesti v oblasti dutin, zejména během letu letadlem nebo potápění
  • pocit tlaku ve tvářích a zubech
  • bolest hlavy v oblasti čela nebo týlu
  • brnění

Mukokéla v nose

Existuje ještě jeden typ cysty, mukokéla. V nosní dutině se kvůli zhoršenému odtoku přirozenými otvory spojujícími vedlejší nosní dutiny s nosní dutinou začne hromadit hustý sekret. K tomu dochází v důsledku infekcí, alergií nebo úrazů. Látka takové cysty tlačí na stěny dutin. Příznaky tohoto druhu novotvaru jsou: 

  • bolest hlavy
  • bolestivé pocity na obličeji
  • výskyt hrbolků ve vnitřním koutku oční dutiny
  • bolest za očními bulvami

Primární léčbou těchto problémů je odstranění sinonazálních mukokél. Ve většině případů se používá minimálně invazivní endoskopická operace, která vede k rychlejšímu zotavení.

Nosní polypy

Nosní polypy jsou měkké, nebolestivé, nenádorové výrůstky na sliznici nosních průduchů nebo dutin. Visí ze sliznice dolů jako kapky. Vznikají v důsledku chronického zánětu a souvisejí s astmatem, opakujícími se infekcemi, alergiemi, citlivostí na léky nebo některými poruchami imunity.

žena má rýmu iZdroj fotografie: Depositphotos

Malé nosní polypy nemusí způsobovat žádné příznaky. Větší výrůstky nebo skupiny nosních polypů mohou ucpat nosní průchody nebo vést k trvalé rýmě, problémům s dýcháním, ztrátě čichu a častým infekcím.

Možnosti léčby

Nosní polypy i cysty lze léčit několika způsoby:

  • Kortikosteroidní sprej: Polypy a cysty lze někdy zmenšit nebo odstranit pomocí kortikosteroidního nosního spreje. Aplikace léku na vnitřní části nosu pomáhá snížit podráždění a otok.
  • Injekční nebo perorální kortikosteroidy: Další typy steroidní léčby se podávají ve formě injekcí nebo perorálních tablet. Tato léčba je často dalším krokem, který je třeba vyzkoušet, pokud nosní sprej není účinný. Steroidy však poskytují pouze dočasnou úlevu a neměly by se používat k trvalé léčbě.
  • Chirurgický zákrok: Malé cysty a nádory lze odstranit pomocí endoskopických nástrojů. Tento minimálně invazivní přístup prochází nosními otvory bez nutnosti řezat do kůže. Chirurgický zákrok se doporučuje u nosních nádorů a cyst, které nereagují na jinou léčbu.

Jaké jsou vaše zkušenosti s léčbou novotvarů v nosních dutinách?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články