Účinný deodorant vašemu tělu na míru, bez nebezpečných toxických látek. Na výběr máte z pěti přírodních alternativ

Průmyslové deodoranty jsou často spojovány se zdravotními riziky. Pokud sáhnete po přírodních produktech, můžete si antiperspirant vyrobit i doma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řada žen (potažmo mužů) nedá dopustit na přírodní kosmetiku, která v jejich koupelně nahradila tu syntetickou. Své rozhodnutí zdůvodňují kupříkladu lepší snášenlivostí, menší mírou podráždění pokožky či absencí škodlivých látek. Méně z nich si ale zkouší různé přírodní kosmetické produkty vyrobit doma. Nejčastěji začínají u šamponů či mýdel. Naučte se i vy, jak si doma vyrobit zcela přírodní antiperspirant.

Přírodní deodoranty neškodí vašemu zdraví

Podle řady studií, které se zabývaly vlivem syntetických kosmetických výrobků na lidský organismus, potažmo životní prostředí, jsou takové produkty škodlivé. Obsahují řadu chemikálií, které jsou potenciálně nebezpečné pro lidské zdraví. Za zmínku stojí formaldehyd, parabeny, triklosan a hliník. A je to právě hliník, který děsí většinu lidí nejvíce, a to hlavně žen. Nejen že blokuje póry (a tím zabraňuje pocení), ale dle některých informací má přímou spojitost s rakovinou prsu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výroba domácího deodorantu není vůbec složitá

Alternativou k syntetickým jsou pak přírodní deodoranty. Můžete si vybrat z těch, které jsou dostupné v drogeriích nebo si vyrobit vlastní. Jedním z příkladů je použití „všemocné“ jedlé sody. Když smícháte osminu čajové lžičky jedlé sody s trochou vody (za vzniku pasty) a vetřete si ji do podpaží, zabráníte nepříjemnému zápachu. Smícháte-li jeden díl jedlé sody s šesti díly kukuřičného škrobu a poprášíte si podpaží, předejdete nejen zápachu, ale také nevzhledným „koláčům“ od potu.

Výroba domácího deodorantu je záležitostí několika minut

Zcela přírodní alternativou běžného deodorantu je obyčejný citron. Citronová šťáva obsahuje kyselinu citronovou, jež likviduje bakterie způsobující nevábný zápach. V případě, že se rozhodnete pro aplikaci citronu, dejte si pozor, ať si ho nenatřete na čerstvě oholené podpaží (nepříjemně by vás pálil a štípal). Dalším z tipů je použití Francovky. Do té můžete přimíchat esenciální olej s vaší oblíbenou vůní a pomocí rozprašovače aplikovat na své podpaží.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Fungují stejně dobře jako ty průmyslové, ovšem neobsahují všechny avizované škodliviny

Rozhodnete-li se pro výrobu sofistikovanějšího domácího deodorantu, budete muset provést drobnou přípravu. Díky ní si však budete schopni přizpůsobit svůj deodorant osobním potřebám a preferencím. Připravte si ¼ šálku jedlé sody, ¼ šálku prášku z šípkového kořene či kukuřičného škrobu a 5 lžic kokosového oleje. Následně smíchejte jedlou sodu s práškem (či škrobem) a přidejte 4 polévkové lžíce kokosového oleje. Měli byste dosáhnout pastovité konzistence.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kokosový olej pokožku hydratuje a pomáhá vyhojovat drobné ranky

Pokud by byl deodorant příliš tuhý, přidejte ještě pátou lžíci kokosového oleje. Deodorant můžete skladovat například v uzavíratelné vzduchotěsné nádobě. Jiný recept na domácí deodorant vyžaduje 3 lžíce bambuckého másla, 3 lžíce jedlé sody, 2 lžíce kukuřičného škrobu, 2 lžíce kakaového másla, 2 vitamínové kapsle (vitamín E) a esenciální olej. Všechny přísady kromě olejů nejprve rozpusťte. Následně do nich vmíchejte olej a směs přelijte do nádoby a nechte v lednici ztuhnout.

Zdroj: Treehugger

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články