Zubní pasta jako první pomoc při boji s oparem? Oblíbený pomocník může nadělat více škody než užitku

Opary jsou velmi nepříjemná kožní onemocnění. Na jejich léčbu se doporučuje mnoho laických tipů. Pro někoho je zubní pasta jedním ze zaručených domácích léků.

i Zdroj fotografie: WarXboT / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Opar dokáže postiženou osobu značně potrápit. Ačkoliv není sám o sobě nebezpečný, jeho průběh může být velmi nepříjemný a bolestivý, vysvětluje lékařka Judith Marcin, M.D. Virus oparu je vysoce nakažlivý, odhaduje se, že je jeho nositelem až 90 % populace.

Příčiny oparu

Opar je způsobený virem Herpes Simplex, zkráceně pojmenovaný jako HSV. Při prvotní infekci způsobí tento virus neštovice, po jejichž prodělání zůstává už po celý život dřímat v těle a čeká na jakékoliv oslabení organismu. Spouštěčem může být například stres, nadměrná únava, jakékoliv onemocnění, alergie, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů nebo nadměrné slunění. Nejčastěji se objevuje na rtech, kde je tenká pokožka, ale může vzniknout i třeba u nosu.

iZdroj fotografie: iStock

Zubní pasta

Zubní pastu považují někteří lidé díky jejím vysušujícím a antibakteriálním vlastnostem za lék vhodný na opary. To však nebylo dokázáno, a naopak některé běžně dostupné pasty mohou způsobit podráždění kůže.

Průběh oparu

Opary většinou probíhají ve stejných fázích. Nejprve začne pokožka brnět, později vzniká viditelný puchýř naplněný velmi infekční tekutinou. Během několika dní puchýř praskne, to bývá nejbolestivější a nejvíce přenositelná fáze. Poté se začne tvořit hojivá krusta.

Léčba oparu

Fáze oparu budou vždy stejné i bez jakékoliv léčby, ale s použitím lokálních léčiv můžete významně zmírnit nepohodlí a urychlit hojení. Vhodnými podpůrnými léčivy jsou především speciální volně prodejné masti a krémy na opary. Nejlépe volte ty na přírodní bázi. Od nepříjemných pocitů vám může ulevit i studený obklad a balzám na rty. Při již vzniklém oparu nekonzumujte dráždivá a hodně kořeněná jídla, která mohou zhoršit nepohodlí a bolestivost puchýře.

iZdroj fotografie: Pixabay

Prevence vzniku oparu

Vznik oparu ovlivňuje řada faktorů. Jak bylo zmíněno výše, existuje mnoho spouštěčů, při jejichž omezení lze oparům poměrně dobře předcházet. Pokuste se vyhýbat nezdravému nadměrnému stresu a s běžným každodenním stresem se naučte pracovat. Dostatečně spěte, posilujte imunitní systém a vyhýbejte se velké expozici slunečního záření.

Samozřejmostí by mělo být dodržování hygienických návyků, především mytí rukou, používání výhradně svého ručníku a nádobí a vyhýbání se fyzickému kontaktu s osobami, které již oparem trpí. Pokud oparem onemocníte, nesdílejte s nikým produkty k léčbě oparů a pokaždé po jeho ošetření si důkladně umyjte ruce.

Vyhledejte lékaře

Hojení oparu probíhá většinou bez komplikací, ale v ojedinělých případech se mohou nějaké objevit. Jestliže je průběh doprovázen horečkou, nezahojí se maximálně do 2 týdnů, okolo puchýře vznikne mokvající rána nebo se začne šířit do oka, navštivte co nejdříve lékaře.

Máte nějaký osvědčený tip na urychlení léčby oparu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články