Lze ovlivnit pocení a daný zápach? Zajímavá fakta, která obrátí váš život vzhůru nohama

Jak vlastně funguje pocení a co může za zápach potu. Které potraviny mohou jeho vůni ovlivnit a jaká onemocnění s pocením souvisí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odér našeho potu ovlivňuje mnoho různých faktorů. Jsou jimi genetika, používání kosmetiky, a také to, čím se stravujeme. Pocení je způsob, jak si naše tělo reguluje teplotu v horkém letním dni nebo po zvýšené tělesné aktivitě. Pot nám tedy pomáhá ochladit tělo. Co se týká jeho složení, obsahuje převážně vodu. Jeho skladbu ovlivňuje též to, z jaké potní žlázy vychází. V lidském těle máme mnoho různých typů žláz, ale jen dvě z nich jsou považovány za hlavní.

Typy potních žláz v lidském těle

Endokrinní žlázy produkují většinu vodnatého potu, který kromě vody obsahuje také soli, bílkoviny, močovinu a amoniak. Najdeme je na dlaních, čele, chodidlech a v podpaží. Pokrývají však celé naše tělo. Druhým typem jsou apokrinní žlázy. Ty jsou větší a máme je v podpaží, tříslech a v oblasti prsou. Jejich produkce je o něco koncentrovanější. A obecnou pravdou je, že pot ze stresu zapáchá mnohem hůře. 

iZdroj fotografie: Pexels

Náš vlastní pot je ve skutečnosti bez zápachu. Ten vychází hlavně z podpaží a způsobují ho bakterie, které pot po jeho vyloučení apokrinními žlázami začínají rozkládat. Reakci každé ze žláz vyvolávají různé faktory. Kromě ochlazení má naše tělo různé důvody, proč odstartovat pocení. Například při fyzické aktivitě spouští signál nervový systém z endokrinních žláz. Pot ze stresu pak mají na starost apokrinní žlázy. 

Potraviny, které ovlivňují náš pach

Pot ze stresu neslouží k regulaci teploty, ale spíš by se dal popsat jako příprava k boji s nějakým nebezpečím nebo výzvou. V reakci na naše pocity typu ,,vezmi nohy na ramena” pak tělo vysílá signál směrem k apokrinním žlázám, aby začaly pracovat. Stejně tak pocení mohou vyvolat pikantní jídla. Ty totiž obsahují kapsaicin, který vyvolává pocity horka. Jeho požití tak následně spustí pocení. Pikantní jídla ale nejsou jediná potravina, která ho může vyvolat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zajímavostí je, že někteří lidé zažívají pocení po požití masa. Je to z důvodu jeho složitého trávení. Tělo si musí dát práci s jeho zpracováním a rozkládáním, takže se začne zahřívat. Další z věcí, která může pocení spouštět, je potravinová alergie či intolerance. Možná vás už napadlo také pití alkoholu. Ten zrychluje srdeční tep a rozšiřuje cévy, k čemuž za normálních okolností dochází během fyzické aktivity, kdy k pocení běžně dochází. A co ovlivňuje zápach našeho potu? 

Vegetariáni voní přitažlivěji

Zejména potraviny, jako je česnek, cibule, brokolice, růžičková kapusta nebo zelí, zásadně ovlivňují pach potu. Zápach po česneku určitě velmi dobře znáte. Způsobuje ho hlavně síra, kterou obsahuje. Když totiž sníte jednu z výše zmíněných potravin, jejich složky se dostanou do potu, a ty pak rozkládají ony šikovné bakterie. Ale nejen zelenina ovlivňuje náš tělesný pach, ale samozřejmě i konzumace masa. Studie z roku 2006 zjistila, že tělesný zápach vegetariána je více přitažlivý. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Studie se zúčastnilo 30 žen, které dostaly k očichaní polštářky, jež nosili muži v podpaží. Ženy pak na konci testu prohlásily, že vegetariáni měli méně intenzivní a atraktivnější pach než muži, kteří jedli maso. Další z věcí, které ovlivňují pot, respektive jeho množství, je genetika. Dokonce existují i onemocnění, která mají co do činění s pocením. Jsou jimi hyperhidróza a hypohidróza, kdy se například někteří lidé potí až 5x více.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články