Inhalace himalájské soli nastartuje imunitu a ochrání dýchací cesty před patogeny. Chřipka ani nachlazení už nebudou mít šanci

Solnou jeskyni si noste všude s sebou. Inhalátor krystalové soli pomůže v posílení imunity a celkové ochraně vašeho zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Terapie vdechování solných výparů vznikla už koncem 19. století. Tehdy si polští lékaři všimli, že lidé, kteří těží sůl v solných dolech méně trpí na výskyt plicních onemocnění. Tehdy spatřila světlo světa myšlenka na relaxační solné jeskyně, jinak zvaná též speleoterapie. Moderní doba však přinesla pokrok i do této oblasti. Namísto nutnosti trávit čas v jeskyni ze soli stačí použít přenosný inhalátor v rámci tzv. haloterapie. Jejím vlivem na zdraví se zabývá doktor Burhanettin Uysal, který dokonce zkoumá její pozitivní vliv na léčbu COVID-19.

Solná terapie chrání sliznice před infekcí

Horníci dolující z podzemních slují sůl prakticky netrpěli na infekce horních cest dýchacích. Když se lékaři snažili přijít na to, proč tomu tak je, zjistili, že klíčem ke zdraví je inhalace solných výparů. Jestliže vytvoříme podmínky, které panují v solných jeskyních, uvažovali, snížíme tím výskyt plicních onemocnění u kohokoliv. A tak vznikly první umělé solné jeskyně, které rychle získaly na oblibě.

iZdroj fotografie: Pixabay
Dělníci v solných dolech netrpěli na respirační onemocnění. To dalo vzniknout speleoterapii.

Zatímco člověk totiž vdechuje vůni soli, mikroskopické částečky se usazují na sliznici dýchacích cest, na které pak vytvoří tenkou ochrannou vrstvu, která tkáně nejenže nedráždí, ale dokonce je chrání. Solný roztok navíc nemají rády bakterie a viry, které přes jeho bariéru prostě neproniknou a navíc obvykle zemřou. A v případě, že už k infekci došlo, inhalace soli pomůže patogeny vyplavit, zklidní zánětlivé procesy a posílí membrány sliznic.

Antibakteriální efekt je způsoben tím, že mikroorganismy se vlivem působení soli vysušují, a tím i rozkládají. Jakmile sůl buňku bakterie zbaví veškeré vody, buněčná struktura se zhroutí a buňka zemře.

Namísto jeskyně stačí inhalátor

Solné terapie měly donedávna tu nevýhodu, že člověk musel k jejímu využití trávit celkem hodně času v prostoru umělé jeskyně, což pro některé vysoce zaneprázdněné osoby znamenalo vysokou ztrátu pracovní efektivity. Proto vědci přemýšleli, jak solnou jeskyni uzavřít do krabičky, kterou si lze vzít kamkoliv s sebou. A uspěli. Solné inhalátory vyrábějí z intaktní keramiky, která odolá rozkladnému vlivu soli, vejdou se do kapsy či do batohu a použít je můžete prakticky kdykoliv a kdekoliv při zachování veškerých benefitů solných jeskyní.

iZdroj fotografie: Pixabay
Solné svícny a lampičky zlepšují vzduch ve svém okolí.

Díky tomu lze ještě rozšířit výhody terapie solí na oblasti, ve kterých byla donedávna nepoužitelná:

  • Prevence infekcí dýchacího traktu.
  • Léčba probíhajících infekcí odstraněním hlenu a škodlivých mikroorganismů.
  • Úleva od stresu je nečekaný vedlejší efekt vdechování solných výparů. Sůl totiž uvolňuje záporné ionty, které se podle vědeckých předpokladů spolupodílejí na zvyšování hladiny hormonu serotoninu, který je přezdíván „hormon štěstí“
  • Zlepšení spánku je přirozeným důsledkem lepší nálady a snadného dýchání. A posilující spánek je jedním z nejlepších způsobů, jak udržet imunitu v kondici a funkční.

Jaké máte osobní zkušenosti se solnými jeskyněmi či inhalací soli? Pomohly vám?

Zdroj: Pharmaca

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články