Dobře si zapamatujte příznaky mrtvice a první pomoc. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit

Zásady první pomoci by člověk měl znát i při záchvatu mrtvice. Hraje se zde o minuty. Čím dříve se pacientovi dostane odborného ošetření, tím lépe na tom bude zdravotně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Cévní mozková příhoda většinou přijde náhle a z plného zdraví, jakoby bez varování. Její zrádnost spočívá v tom, že je zapotřebí urychleně přepravit postiženého k lékaři, aby mu mohla být poskytnuta řádná péče. Proto se zde především hraje o čas. Mrtvice je přitom druhou nejčastější příčinou úmrtí. Lékařka Elisabeth Breese Marsh, MD má v péči pacienty po mozkových infarktech v různých stavech a zdůrazňuje význam poskytnutí první pomoci.

Co je to mrtvice

Mrtvicí nazýváme cévní mozkovou příhodu (CMP), během které dochází k selhání mozkového krevního oběhu, a to v důsledku uzávěru tepny v mozku (ischemická CMP)  nebo na podkladě krvácení z mozkové cévy (hemoragická CMP).

Jedná se o akutní stav, který vyžaduje bezodkladnou lékařskou pomoc. Během jedné minuty totiž odumírají miliony buněk v mozku. Jestliže je krevní sraženina rozpuštěna do jedné hodiny od vzniku příznaků, existuje 70 % šance na úplné zotavení.

Jaké jsou příznaky mozkového infarktu

Pro záchvat mrtvice je typická slabost nebo ochrnutí jedné poloviny těla, náhlá porucha ostrosti vidění, řeči nebo sluchu. Postiženého může silně bolet hlava, má povislý jeden koutek úst, nedokáže zopakovat větu, případně hovoří nesmysly. Při předpažení se zavřenýma očima je nedokáže udržet v jedné rovině, jedna ruka se jeví jako nešikovná a podklesává.

Co dělat při záchvatu mrtvice

Pokud máte podezření na záchvat mrtvice, je třeba urychleně volat rychlou záchrannou službu na čísle 155 nebo 112 a vysvětlit situaci. Prioritou je dostat pacienta co nejdříve do nemocnice, aby se minimalizovaly trvalé následky. Včasné a správné rozpoznání nemoci rozhoduje o zdraví postiženého.

iZdroj fotografie: Pixabay
Mrtvice je způsobena krvácením v mozku nebo ucpáním mozkové cévy

Jak se provádí diagnostika cévní mozkové příhody

U mozkového infarktu je třeba udělat vyšetření formou CT nebo magnetické rezonance, díky kterému se stanoví, o jaký typ mrtvice se jedná. Následuje elektrokardiogram, biochemické vyšetření, hemokoagulační vyšetření a další. Na základě zjištěných informací se pak stanovuje léčba.

Jaká je léčba mrtvice

Podle typu a rozsahu se pak cévní mozková příhoda léčí. Prvotní je, co nejrychleji obnovit mozkový krevní oběh. Někdy stačí podat léky, které sraženinu rozpustí. Většinou ale bývá zapotřebí chirurgická léčba, jež odstraní krevní sraženinu a plaky z tepen.

Jakým způsobem se snažíte udržovat zdraví svého mozku?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články