Koupele nohou uleví od bolesti a fungují i jako prevence proti zápachu. 3 rychlé recepty s citróny, epsomskou solí či zázvorem

Naložit se po dlouhém dni do vany zní lákavě, ale ne každý disponuje jak vanou, tak časem. Koupele nohou jsou rychlé na přípravu, ale překvapivě účinné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud zrovna nechodíte na pravidelnou pedikúru, chodidla bývají často opomíjená. Jsou přitom namáhaná od prvního do poslední kroku, která vás zavede zpátky pod peřiny. Starat se o ně není jen věc estetiky, ale péče o ně může být i zdraví prospěšná. Obyčejná koupel nohou je příjemnou odměnou po pracovním dni, ale jak zmiňuje odbornice Emily Cronkleton, některé kombinace mohou mít mnohem zajímavější účinky.

Co budete potřebovat?

Koupel nohou lze samozřejmě uskutečnit ve vaně, ale stejně tak dobře poslouží i obyčejný lavor. Vyplatí se pořídit si epsomskou sůl, ale v případě nouze si vystačíte i s jakoukoliv jinou solí do koupele. Pak už záleží, jakou z následujících kombinací si vyberete. Pokud máte po ruce citrony, dají se skvěle využít ve směsi proti zápachu chodidel. Zázvor zase pomůže s cirkulací krve. S esenciálními oleji můžete začít s domácí aromaterapií:

  • máta: antibakteriální, antiseptická, tlumí bolest
  • levandule: protizánětlivá, zklidňující
  • rozmarýn: antioxidační, proti únavě a bolestem hlavy
  • šalvěj lékařská: zlepšuje cirkulaci krve, dodává energii
  • citrón: detoxikační, podporuje lymfatický systém
Několik flakonků s esenciálními oleji
iZdroj fotografie: Unsplash

Oleje se doporučuje nejprve smíchat se základovým olejem, aby silně koncentrované esence nepodráždily pokožku. Jako základový olej můžete využít celou řadu olejů. Většina z nich je bez výrazné vůně, tím pádem nepřebije aroma vybraného esenciálního oleje. Mezi nejběžnější patří olej olivový či kokosový, známý je také avokádový a arganový. I případní fajnšmekři si přijdou na svoje s olejem z šípků, meruňkových nebo hroznových jader.

1. Pro bolavá chodidla

Ať už jste to přehnali s denním počtem kroků či přecenili svoje schopnosti vydržet v botách s vysokým podpatkem, tato směs přinese vytouženou úlevu od bolesti. Hlavní přísadou je právě epsomská sůl, která díky vysokému obsahu hořčíku uvolňuje napětí, funguje protizánětlivě a tiší bolest. Přidat můžete některé z esenciálních olejů. Hodí se třeba máta, levandule či rozmarýn. Stačí rozpustit sůl ve vodě a přidat mix základového a esenciálního oleje.

  • 1/2 hrnku epsomské soli
  • 5 až 20 kapek esenciálního oleje (máta, levandule, rozmarýn)
  • 6 lžiček základového oleje
Hromádka epsomské soli s dřevěnou lžící
iZdroj fotografie: Freepik

2. Pro lepší cirkulaci krve

Tato kombinace vám, doslova, rozproudí krev v žilách. Může za to nejen pořádně ostrý zázvor, ale taky esenciální oleje ve spojení s teplou vodou. Podle výzkumu z roku 2015 umí esenciální oleje zlepšit cirkulaci krve i vaši náladu. Pro tyto účely se hodí především olej z citrónu (případně citrónové trávy) či šalvěje lékařské. Zázvor je potřeba první přidat do vařící vody, teprve pak pomalu přilít do vody na koupel a před koupelí zkontrolovat teplotu.

  • 1/2 hrnku nakrájeného čerstvého zázvoru
  • 5 až 20 kapek esenciálního oleje (citrón, citrónová tráva, šalvěj lékařská)
  • 6 lžiček základového oleje
Jeden oddenek zázvoru na stole
iZdroj fotografie: Unsplash

3. Pro hebkou kůži

Poslední recept je pro ty z vás, kteří nemohou žádný z esenciálních olejů ani cítit. Základem je epsomská sůl, která v tomto případě funguje jako exfoliant — prostředek, který pomůže s odstraněním odumřelých kožních buněk. Proto solí před přidáním do vany či lavoru můžete krouživými pohyby namasírovat vaše chodidla. Tato kombinace nejenže zjemní vaši pokožku, ale také poslouží jako prevence zapáchajících nohou.

  • šťáva z 1 až 3 čerstvých citrónů
  • 1 až 3 hrnky jablečného octa
  • 3 hrnky epsomské soli

Z jakého důvodu byste chtěli vyzkoušet koupel nohou vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články