Umístěte na čelo bobkový list a během 5 minut se bolest hlavy doslova vypaří. Rozlučte se s migrénami jednou provždy

Migréna, zvláště ta na pravidelné bázi, může být velmi obtěžující, a to ať už v soukromí nebo v pracovním životě. Lze ji ale úspěšně zmírnit s pomocí bylinek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pexels
Dalších 5 fotografií
Dalších 5 fotografií
                   

Migréna, byť ji mnozí považují pouze za bolest hlavy, je rozhodně něco víc. Migréna může mít ještě další projevy, jakými jsou závratě, bolest očí, nevolnost, neschopnost se soustředit. Provází ji také citlivost na světlo, zvuk a jiné vnější podněty. Spousta lidí se snaží migrénu potlačit léky, ale podle lékařky Debry Rose Wilson existuje také velké množství přírodních prostředků, kterými lze migrénu zvládnout bez nežádoucích účinků.

Jak častý je výskyt migrény?

Jen v České republice trpí na migrénu okolo 1 milionu osob, z toho 50 tisíc lidí je postiženo její chronickou variantou a záchvaty u nich nastávají často i 14krát za měsíc. I přesto, že výskyty migrény jsou velmi časté, okolí, ať už v práci či v rodinném kruhu, má tendenci mnohdy onemocnění bagatelizovat. Nezřídka se pacienti dočkají takového přístupu také z řad lékařů. „Moje lékařka mi řekla, že spoustu lidí bolí hlava, že z toho nemám dělat vědu,“ vyjadřuje se jedna z pacientek.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud se rozmýšlíte, zda zvolit přírodní léčbu namísto tradičních léčiv tlumících bolest, určitě jste na správném místě. Důležité je ale zmínit, že je vždy nutné poradit se i se svým ošetřujícím lékařem. Obzvláště pak v případě, že máte diagnostikovanou chronickou migrénu. Určitě se nemusíte bát nepochopení, v dnešní době je naprosto běžné hledat alternativy standardní léčby.

Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium)

Rostlina je sice původem z balkánských hor, ale je možné ji najít velmi jednoduše i u nás. Řimbaba byla užívána již ve Starověkém Řecku v 5. století př.n.l., a to k léčbě mnohých obtíží (horečka, zánět, otok, bolest hlavy). Už naše babičky si z řimbaby často dělaly tinktury a čaje a my se touto tradicí můžeme dnes inspirovat. Pokud si nechcete rostlinu sami sbírat, je možné její výtažky zakoupit v podobě tinktur, čajů nebo dokonce i tablet.

iZdroj fotografie: Pexels

Devětsil lékařský (Petasites hybridus)

Tato rostlina vyskytující se ve vlhkých a bažinatých oblastech Evropy, Asie a Severní Ameriky má také svou historii. Ve Starověkém Řecku byla původně užívána k léčbě vředů, později ale lidé její účinky využívali i na jiné neduhy, jako je bolest hlavy, astma, alergie, kašel nebo zažívací obtíže. Výtažek se získává z kořene a je možné jej použít v podobě tinktur či tablet.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Studie zveřejněná v roce 2012 v časopise Neurology Trusted (v překladu Důvěryhodná neurologie) potvrzuje závěry dřívějších studií, které poukazovaly na účinnost tinktur devětsilu za účelem prevence migrény. Devětsil je účinný v rámci prevence, pokud je užíván v dávce 50-75 gramů denně.

Máta peprná (Mentha piperita)

Tento kříženec máty klasnaté a máty vodní je běžný po celé Severní Americe, Evropě i Asii. Listy máty a její silice se kromě léčby využívají také ke kulinářským účelům. Mátu je možné využít k mírnění různých obtíží, ať už se jedná o bolest hlavy nebo třeba zažívací potíže či bolest zubů a zánět dásní. Mátový olej se svou účinnou látkou mentolem je k dostání jak ve formě čajů, tak také tablet, a používá se například do zubních past nebo tinktur pro léčbu zánětů dásní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zázvor (Zingiber officinale)

Zázvor je tropická rostlina, která se v čínské medicíně využívá již přes 2000 let. Kromě Číny má dlouhou tradici také v indické nebo arabské medicíně. Zázvor se hojně používá na léčbu bolestí hlavy, břicha, na mírnění příznaků nachlazení a chřipky, případně při léčbě různých neurologických problémů. Výtažky zázvoru je možné podávat v podobě tablet nebo čaje, který příjemně prohřeje organismus.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Studie z roku 2014 úspěšně prokázala, že účinky zázvoru jsou při mírnění příznaků migrény srovnatelné s účinky léku Sumatriptan (lék na předpis hojně využívaný pro léčbu migrény), má ale mnohem méně nežádoucích účinků. Zázvor má také protizánětlivé a antivirové účinky a je možné jej využít i k léčbě plísní.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Tato rostlina je velmi známá a hojně využívaná u nás v Evropě, případně v Asii. Kozlík lékařský byl ve Starověkém Řecku pro své tlumící účinky využíván jako lék na nespavost a v 15. století byl považován za tzv. všelék. Mezi neduhy, které dokáže úspěšně léčit, patří například bolest hlavy, bušení srdce, nespavost nebo úzkost. Jako mnohé jiné bylinky je kozlík lékařský k dostání v čajích, tinkturách, ale i tabletách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Semena koriandru (Coriandrum sativum)

Semena koriandru jsou v ajurvédské medicíně považována za všelék, který dokáže vyléčit doslova vše, od alergií, přes cukrovku, až k bolesti hlavy. Účinná látka se při bolesti hlavy vdechovala v podobě páry. Účinky této rostliny jsou známé už přes 7 tisíc let a jsou aktivně využívány dodnes. Přestože se výzkumy zaměřují především na použití semen koriandru při léčbě artritidy a cukrovky, jejich protizánětlivé účinky můžou mít pozitivní vliv také na léčbu migrény.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Levandulový olej

Levandulový olej je pro svou příjemnou vůni hojně využívaný v kosmetickém průmyslu, ale má i velmi příznivé účinky na zdraví. Už v minulosti byl využíván například při mumifikaci ve Starověkém Egyptě, ale také do koupelí ve Starověkém Řecku, Římě a Persii. Pro své mírné tlumící účinky byly levandule a její olej využívány k léčbě nespavosti, na uklidnění nebo pro tlumení bolesti hlavy.

iZdroj fotografie: Pexels

Výsledky studie z roku 2012 potvrzují, že inhalace levandule má příznivý účinek na rychlé zmírnění příznaků migrény. Levandulový olej můžete například vmasírovat do spánků nebo jej vdechovat. Buďte ale opatrní, olej ve velké koncentraci může citlivou pokožku podráždit. Při perorálním podání může být při větších dávkách dokonce toxický.

Divizna (Verbascum)

Divizna má v historii přírodní medicíny dlouhou tradici a lidé ji pro její příznivé účinky využívali k léčbě zánětlivých stavů, křečí, průjmů a migrén a využití pro ni našla i homeopatická medicína. Účinné látky divizny je možné užít v podobě tablet, tinktur, čajů, ale také obkladů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co kromě bylinné léčby ještě vyzkoušet?

Tak jako při spoustě jiných zdravotních problémů může pomoci vyvážená a zdravá strava. Volte stravu bohatou na živiny, vyhněte se alkoholu, cigaretám a jiným návykovým látkám a pijte během dne dostatek tekutin v podobě vody nebo například neslazeného čaje či čerstvých šťáv. Sdílejte své zkušenosti s ostatními, protože se díky tomu můžete dozvědět další zajímavé způsoby, jak migréně předcházet a léčit ji.

Máte nějaký svůj osvědčený tip, jak s migrénou zatočit?

Zdroj: Healthline

Galerie

Dalších 5 fotografií
Dalších 5 fotografií
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články