Nikotin, ozdravný lék, který se proměnil v zabijáckou drogu. Ve správném množství pomáhá proti demenci, s hubnutím i lepší koncentrací

Kouření a nikotin jsou věci, které většina lidí ihned pokládá za špatné a škodlivé. Tato látka však může mít i více tváří.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kouření je všeobecně nezdravé a rozhodně není doporučováno. Způsobuje totiž kardiovaskulární onemocnění, rakovinu plic a další zhoubné nádory. Je rovněž považováno za jednu z hlavních příčin úmrtí. Avšak látka obsažená v tabáku, nikotin, jako takový karcinogenní není. Výzkumy ukázaly, že nikotin by mohl mít terapeutický účinek a být užitečný ve vývoji moderních léčiv.

Předejde nikotin Alzheimerově nemoci a demenci?

Nikotin byl již v minulosti považován za vysoce léčivý a příjemný při nízkých dávkách. Ale v dnešní době je užíván především jako droga. Lidé jej používají v příliš velkém množství, a až příliš často. Bohužel se tak zapomíná na jeho pozitiva. Naopak si na něj často při kouření vytvoří závislost, které není úplně jednoduché se zbavit.

nikotin iZdroj fotografie: Depositphotos

Někteří odborníci tvrdí, že by nikotin mohl zabránit degenerativním pochodům, a to zejména v mozku. Ve skutečnosti může předcházet například Alzheimerově chorobě. U kuřáků se dokonce prokázala nižší četnost této nemoci než u nekuřáků. Možná se teď tedy ptáte, proč nikotin není podáván lidem postiženým Alzheimerem jako lék. Odpovědí je, že má stále kvůli svým vedlejším účinkům spíše negativní než pozitivní vliv.

Nikotin dokáže ovlivnit soustředění a paměť

Další věc, na niž by mohl mít nikotin pozitivní vliv, je myšlení a soustředěnost. Obojí slábne postupně s věkem nebo v důsledku nějakého onemocnění či duševní nemoci. Mezi ně patří poruchy, jako jsou deprese, schizofrenie a ADHD. Lidé postiženi nějakou z těchto nemocí mají často tendenci kouřit.

nikotin iZdroj fotografie: Depositphotos

Uvedená onemocnění totiž sdílí jeden znak, a tím je selhávání pozornosti. Pacienti totiž mají problém soustředit se na konkrétní podněty a zbytek při tom potlačit. Nikotin údajně může pomoci. Aktivuje části mozku, které jsou důležité pro vykonání úkonů vyžadujících soustředění. Bohužel zatím neexistuje lék s nikotinem bez vedlejších účinků a zdraví škodlivých látek.

Po nikotinu nepřiberete, dokonce zhubnete

Může vám kouření pomoci zhubnout? Je potvrzeno, že účinně snižuje chuť k jídlu. Nejenže nepodporuje tvorbu tuků, naopak přispívá k jejich spalování. Určité průzkumy na laboratorních krysách ukázaly, že krysy po užívání nikotinu nejen zhubly, ale také se zmenšilo procento jejich tuku v těle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože má nikotin spoustu potenciálně pozitivních účinků, není nikým doporučován jako léčivo, právě kvůli svým vedlejším a nežádoucím účinkům. Dnešní věda ještě nepokročila k vynalezení takového léku, ze kterého by si tělo vzalo pouze ty správné látky.

Zdroj: NCBI

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články