Pomerančový džus bojuje proti stresu a zánětům v těle. Nejúčinnější je však pouze v jedné formě

Pokud máte rádi pomerančový džus, děláte jeho konzumací mimoděk také něco pro své zdraví. Hraje totiž pozitivní roli při chronických zánětech.

i Zdroj fotografie: Alamy
                   

Vědci se zabývali vlivem pomerančového džusu na chronické záněty a oxidativní stres. Studie ukázala pozitivní účinek jejího pití. Je však zapotřebí ještě dalších analýz, aby se potvrdily jeho potencionální přínosy na chronické záněty a oxidační stres, tedy nerovnováhu mezi volnými radikály a antioxidanty. Ta totiž může mít zdravotní následky. Téma nám pomůže osvětlit odborník na výživu Taylor Wallace.

Vyšší zdravotní rizika

V případě, že je v těle příliš mnoho volných radikálů a nedostatek antioxidantů, může být člověk vystavený vyššímu riziku cukrovky, rakoviny a vysokému tlaku. Oxidační stres může způsobit chronický zánět v těle. Bývá spojovaný s rakovinou, cukrovkou, onemocněním ledvin, nealkoholickým ztučněním jater, kardiovaskulárními nemocemi, autoimunitními nebo neurodegenerativními poruchami.  Dále může souviset také se stravou, špatným spaním, obezitou nebo fyzickou nečinností.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vědecky dokázané také je, že chronický zánět v těle má pochopitelně negativní vliv na imunitu člověka. A jak je známo, pokud máte narušenou imunitu, jste náchylnější k nejrůznějším infekcím. Pokud byste se s chronickým zánětem setkali v těhotenství nebo jako dítě, může zánět zvýšit riziko srdečních chorob nebo cukrovky. Pozitivní roli při zánětech nebo nedostatku antioxidantů přitom může hrát obyčejný pomerančový džus, v případě, že je stoprocentní.  Vědci se proto v novém výzkumu podrobněji zaměřili na vliv pomerančového džusu na zdraví.

Musí být opravdu pomerančový

Obecně má stoprocentní džus pozitivní vliv na záněty nebo oxidační stres. Oxidační stres se podle dříve provedených výzkumů může snížit po dvou týdnech pravidelného pití dvou sklenic džusu denně. Takový džus však musí být vyrobený jen a pouze z pomerančů. Nesmí obsahovat žádné přidané složky jsou mimo jiné cukry. Ideální je tedy vymačkaná šťáva z pomeranče, žádný kupovaný džus. Ty jsou vždy špatné hlavně právě kvůli cukrům. Ostatně přírodní cukry obsahuje i čistá šťáva z pomeranče. Nikdy by tak neměla být voda nahrazována právě džusy.

iZdroj fotografie: Freepik

Plusem samozřejmě je, že ovocná šťáva obsahuje spoustu vitamínů a také minerály. Pomeranče nebo jejich šťáva obsahují mimo jiné vitamin C, thiamin, přírodní polyfenoly a foláty. Tím pádem můžete zařadit stoprocentní pomerančový džus do zdravého jídelníčku. Myslete však na to, že šťáva z ovoce neobsahuje vlákninu, kterou naše tělo také potřebuje. Tu získáte jen v případě, že z pomeranče uděláte v posledních letech oblíbené smoothie. To bude ještě prospěšnější než vymačkaná šťáva. Smoothie pak může nahradit svačinu.

Jakým způsobem nejraději konzumujete pomeranče?

Zdroj: Verywellhealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články