Bolest zubů nemusí vůbec souviset s nimi samotnými. Jak rozeznat, že je vhodná návštěva praktika, nikoli zubaře?

Při postupující bolesti zubu může vzniknout až život ohrožující stav. Nepodceňujte ji a vyhledejte včas lékaře pro zjištění příčiny.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bolest zubu nikdy neignorujte, vždy je známkou nějakého problému, který musí být co nejdříve vyřešen. Dle zubní lékařky Christine Frank, DDS může být bolest zubů různého charakteru i intenzity. Od pouhé citlivosti může vzniknout až nezvladatelná bolest.

Citlivost zubů

Citlivost se většinou projeví při konzumaci horkých nebo studených jídel a nápojů, ale i při jiných dráždivých podnětech. Může být způsobena opotřebovanou zubní sklovinou postupem stárnutí, narušením skloviny při časté konzumaci kyselých pokrmů a nápojů, přílišným drhnutím při čištění zubů nebo i při chronickém skřípání zubů. Dalším důvodem citlivosti zubů jsou obnažené zubní krčky, které vznikají při nedostatečné ústní hygieně, špatné technice čištění zubů nebo také při onemocnění dásní, například paradentóze.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zubní kaz

Nejčastější příčinou bolesti zubů je zubní kaz. Pokud není léčen, šíří se směrem k zubní dřeni, kde jsou bakteriemi napadeny cévy a nervy. Pokročilé stupně doprovází kromě bolesti i otok a zvýšená teplota. Posledním stádiem je odumření a vypadnutí zubu, které je již nebolestivé.

Během šíření zubního kazu ke kořeni může vzniknout velmi bolestivý absces s následnou horečkou nebo flegmóna krku. Kaz může napadnout i přilehlé kosti a okolní zuby. Vzácnou, ale velmi vážnou a život ohrožující komplikací je průnik infekce do krevního oběhu, kde může způsobit otravu krve nebo se může krví šířit do srdce, kde způsobí infekční endokarditidu.

Sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin)

Při zánětu vedlejších nosních dutin se často objevuje i bolest horních zubů. Vzniká důsledkem vyplnění přilehlých vedlejších dutin zánětlivým sekretem. Bolest je obvykle odlišná od běžné bolesti zubu, protože bývá pociťována ve více zubech současně a je charakterizována spíše jako tlak. V tomto případě je vhodné navštívit spíše praktického lékaře, než zubaře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Onemocnění trojklanného nervu

Méně častou příčinou bolesti zubů může být původní onemocnění trojklanného nervu, jehož vlákna vedou právě do zubů. Může to být například zánět nebo neuralgie trojklaného nervu, při kterých ale většinou bolí celá část obličeje, kudy tento nerv vede. Naopak i onemocnění zubů může způsobit bolesti trojklanného nervu.

Léčba bolesti zubů

Léčbu musí vždy stanovit lékař dle příčiny. První kroky při bolesti zubů by měly vést k zubnímu lékaři, který provede fyzickou zubní prohlídku a rentgenový snímek. Dle příčiny následuje buď odstranění zubního kazu a provedení výplně, ošetření zubních kanálků nebo extrakce zubu, případně může být využita i celková antibiotická léčba. Lékař většinou doporučí i užívání léků proti bolesti až do její odeznění. Při nezjištěné příčině v zubech je pak nutné podstoupit vyšetření u dalších lékařů, většinou na ORL nebo neurologii.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Domácí léčba bolesti zubů

Bolest zubů vždy vyžaduje lékařské ošetření, v žádném případě by neměla být léčená pouze v domácím prostředí. Pomoci si domácí léčbou je dobré pro dočasnou úlevu od bolesti, pokud není možná akutní návštěva zubaře či jiného lékaře.

Dočasně si lze pomoci přikládáním studených obkladů na tvář, vyplachováním úst slanou vodou, žvýkáním hřebíčku nebo potíráním bolestivého zubu a jeho okolí hřebíčkovým extraktem. V lékárně lze také koupit volně prodejný znecitlivující gel na zuby a dásně. Při nesnesitelných bolestech je nevyhnutelné užívání volně prodejných léků proti bolesti.

Prevence citlivosti zubů a zubního kazu

Základní prevencí je důkladní čištění zubů měkkým kartáčkem a mezizubních prostor k tomu určenými pomůckami alespoň dvakrát denně. Důležité jsou preventivní zubní prohlídky, kde mohou být včas odhaleny počínající zubní kazy. Nedílnou součástí je i zdravé stravování s omezením sladkých a kyselých jídel a nápojů.

Jak pečujete o zdraví svých zubů?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články