Pitný režim je potřeba, ale příliš mnoho vody může uškodit. Doporučený denní příjem se mění i v závislosti na ročním období

Přejíst se umí každý, ale zkonzumovat takové množství vody, že si přivodíte zdravotní obtíže, to už vyžaduje jisté odhodlání. Stát se to ale může i vám.

sklenice s vodou z kohoutku i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ruku na srdce, kolik toho za den vypijete? A kolik z toho je čistá, neperlivá voda? Množství vody, jaké potřebuje zrovna vy, záleží na mnoha faktorech: ročním období, vaší (ne)aktivitě, stravovacích návycích anebo zdravotním stavu. Odborník na výživu Kris Gunnars nicméně prozrazuje dvě obecné hodnoty: 3,7 litrů vody pro muže a 2,7 litrů pro ženy. Tak schválně, vypijete za den dostatek vody? Nebo snad více?

Voda jako prevence

Když si odmyslíte fakt, že bez vody nelze přežít, správný pitný režim může fungovat i jako prevence některých zdravotních obtíží. Lze jím například odvrátit potencionální zácpu či zabránit suché pokožce (to je samozřejmě poněkud nabíledni). Podle této studie z roku 2018 lze zvýšením pitného režimu zastavit opakující se infekce močových cest a močového měchýře. Existuje i studie, podle které více vody znamená menší riziko ledvinových kamenů.

Kapka vody dopadající do vody
iZdroj fotografie: Unsplash

Často diskutovaný je pitný režim i v souvislosti s hubnutím a obezitou. Podle studie z roku 2016 chronická dehydratace doprovází nejen cukrovku a kardiovaskulární onemocnění, ale také obezitu. Zároveň se zdá, že věda potvrzuje pravdivost lidového řčení, které zní: „Hlad je převlečená žízeň.“ Podle této studie totiž pití vody půl hodiny před jídlem sníží počet kalorií, které následně zkonzumujete.

Voda jako problém

Otrávit se můžete některými houbami, plynem, nudnou činností, ale taky vodou. Jak k tomu u bytostí, jejichž organismus je převážně z vody tvořen, může vůbec dojít? V případě takové otravy buňky ve vašem těle pojmou více vody, než potřebují, což může způsobit jejich zvětšení a tlak na mozek. Dostihnou vás pak staré známé příznaky, jen s jinou příčinou: bolest hlavy a únava. Dále může dojít i ke zvýšení krevního tlaku.

Mladá žena si drží spánky kvůli bolesti
iZdroj fotografie: Freepik

Tomuto stavu se odborněji říká hyponatremie a ve skutečnosti se týká nejen vody, ale také množství sodíku ve vašem organismu. Když se přepijete, hladina sodíku se snižuje a vaše buňky otékají. Hyponatremie může vést k trvalému poškození mozku ale i smrti — ale nebojte. Že je něco špatně byste poznali nejen na průhledné barvě moči anebo častějších návštěvách toalety. K dalším příznakům patří nevolnost, bolest hlavy či křeče.

Kolik litrů vody denně vypijete?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články