Urgentní příznaky, že si čistíte zuby příliš hrubě. Přestaňte s tím dříve, než bude pozdě a napácháte nezvratné škody

Pokud si chcete zuby udržet čisté a zdravé, je potřeba je dvakrát denně pořádně vyčistit. Jestliže to ale děláte špatným způsobem, tak vás nespasí ani to, že je čistíte pravidelně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý, kdo nechce v padesáti letech nosit zubní protézu, by si měl zuby pravidelně dvakrát denně čistit. Nechceme tu hanit protézy, to v žádném případě, ale přeci jen, vlastní zuby jsou vlastní. Napadlo by vás ale někdy, že je možné si zuby čistit až příliš tvrdě a za použití příliš tvrdého zubního kartáčku? Při velkém tlaku během tohoto procesu je možné si poškodit dásně takovým způsobem, že to spraví jedině operace.

Známky toho, že jste při čištění až moc drsní

První věc jste už možná zaznamenali, a tou je, že vám začínají ustupovat dásně. Pokud tomu tak skutečně je, měli byste při čištění ubrat páru. Zároveň i citlivost zubů prozradí, jak na tom vlastně jste. Jestliže se totiž začínají stávat čím dál tím více citlivějšími, opět to bude mít tu samou příčinu. Zvýšenou citlivost poznáte tak, že zuby nepříjemně reagují na příliš studená či teplá jídla a nápoje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zároveň i jejich odstín mnohé napoví. A to zvláště u dásní. V této oblasti mohou mít tmavší odstín. Je to proto, že na podkladových „kořenových plochách“ chybí sklovina, kterou jste si příliš drsným zacházením vydřeli. Pokud bělost vašich zubů ustupuje a vy se to snažíte zachránit příliš hrubým kartáčováním, dosahujete vlastně pravého opaku.

Jak zabránit příliš tvrdé očistě zubů

Ze všeho nejdřív byste měli, a to nejen z důvodu mírnějšího čištění zubů, vyhodit nekvalitní levný zubní kartáček a vyměnit jej za nějaký s měkkými nebo extra měkkými štětinami. Mnoho lidí má pocit, že s tvrdšími štětinami si zuby vyčistí lépe, pravdou ovšem je, že to není potřeba. Pro správné vyčištění zubů vám opravdu stačí mírný tlak a jemné čištění, opačně si akorát tak uškodíte. Dalším dobrým trikem je držet kartáček mezi třemi prsty.

iZdroj fotografie: Freepik

Ty nejsou tak silné, jako když jej držíte všemi pěti prsty, a díky tomu máte větší jistotu, že nebudete příliš tlačit. Důležité pro správné čištění jsou pohyby, nikoliv hrubá síla. Posledním tipem je investovat do elektrického kartáčku. Při správném používání je efektivním a rychlým způsobem, jak si zuby bez úhony vyčistit. Dávejte ovšem pozor, abyste při jeho používání neprováděli typické pohyby tam a zpět. Tím riskujete poškození dásní, kartáček se pohybuje sám, a tak jej pouze veďte podél dásní.

Zdroj: Dentalassociates

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články