Jak si zlepšit zrak šafránem. Po 6 měsících dochází k obrovskému pokroku, brýle už možná nebudou potřeba

Zhoršování zraku je jedním z prvních příznaků stárnutí. Existuje však přírodní způsob, který údajně dokáže slábnutí zraku zastavit a navrátit ostré vidění.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

S přibývajícím věkem vaše tělo ztrácí některé své funkce a některé z nich se oslabují. Jste náchylnější k nemocem a infekcím. Zrak je pro člověka jedním z nejdůležitějších smyslů. Poskytuje nám 90 % informací, které běžně dostáváme, a pomáhá nám překonávat překážky. Jak ale podotýká specialista na výživu a fitness Jared Meacham, Ph.D., je to také bohužel jeden ze smyslů, který je jako první postižen procesem stárnutí.

Vliv šafránu na zhoršování zraku způsobené věkem

Věda a technologie dosáhly za posledních 50 let obrovského pokroku. Všechny brýle a kontaktní čočky, které dnes nosíme, jsou mnohem lepší než dříve, ale pouze klamou oko a neléčí základní problém. Existuje však i přírodní lék, který dokáže zlepšit zrak, na který nedá mnoho lidí dopustit. Jedná se o přírodní lék vyrobený ze šafránu, který se většinou používá jako koření. Podle výzkumu vědkyně Silvie Bisti dokáže šafrán zastavit zhoršování zraku související s věkem a zlepšit zrak ve velmi krátké době.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Recept

Složení:

  • 1 šálek vody
  • 1 g šafránu

Příprava:

  • Do hrnce nalijte vodu a přiveďte ji k varu. 
  • Přidejte šafrán a směs minutu povařte.
  • Odstavte, nechte směs vychladnout a poté ji sceďte.
  • Pokud chcete směs osladit, můžete přidat med. 

Tento čaj pijte každý večer před spaním. Již za několik týdnů byste měli zaznamenat výrazné zlepšení zraku. Tento vynikající přírodní prostředek může údajně také pročistit krev, zlepšit krevní oběh, regulovat hladinu triglyceridů a cholesterolu, zlepšit paměť a léčit artritidu.

Co na to věda

Tato konkrétní technika sice nebyla podrobena žádnému výzkumu, ale jisté studie ohledně vlivu šafránu na zrak skutečně existují. Například studie z roku 2016 prokázala, že denní podávání 30 mg šafránu po dobu 6 měsíců může vést ke střednědobému významnému zlepšení funkce sítnice u pacientů s věkem podmíněnou makulární degenerací. Šafrán má mnoho dalších vědecky podložených přínosů:

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Antioxidační vlastnosti: Šafrán je bohatý na rostlinné sloučeniny, které působí jako antioxidanty, např. krocin, krocetin, safranal a kaempferol. Antioxidanty pomáhají chránit buňky před oxidačním stresem.
  • Pomáhá při depresi: Šafrán může pomoci při léčbě příznaků mírné až středně těžké deprese, ale pro definitivní doporučení je třeba provést další studie.
  • Bojuje proti rakovině:  Šafrán má vysoký obsah antioxidantů, které mohou pomáhat ničit rakovinné buňky, zatímco zdravé buňky zůstávají nepoškozené. Přesto, že na zvířatech jsou výsledky více než příznivé, je třeba provést další výzkum na lidech.
  • Zmírňuje PMS: Konzumace šafránu i jeho vůně pomáhají léčit příznaky PMS, jako jsou podrážděnost, bolesti hlavy, chutě, křeče a úzkost.
  • Funguje jako afrodiziakum: Šafrán může mít afrodiziakální účinky pro muže i ženy a může pomoci zejména těm, kteří užívají antidepresiva.
  • Pomáhá v boji s nadváhou: Bylo prokázáno, že šafrán potlačuje přejídání a omezuje chuť k jídlu. Což vám může pomoci zhubnout.

Další potenciální zdravotní přínosy

Šafrán je spojován s dalšími zdravotními účinky, které dosud nebyly podrobně prozkoumány:

Může snižovat rizikové faktory srdečních onemocnění

Studie na zvířatech a ve zkumavkách naznačují, že antioxidační vlastnosti šafránu mohou snižovat hladinu cholesterolu v krvi a zabraňovat ucpávání cév a tepen. 

Může snižovat hladinu cukru v krvi

Šafrán může snižovat hladinu cukru v krvi a zvyšovat citlivost na inzulín, jak bylo zjištěno ve studiích ve zkumavkách a u myší s cukrovkou.

Může zlepšovat paměť u dospělých s Alzheimerovou chorobou 

Antioxidační vlastnosti šafránu mohou dle výzkumů zlepšit poznávání u dospělých s Alzheimerovou chorobou.

Jaké máte zkušenosti se šafránem a jeho vlivem na zdraví?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články