Kolorektální karcinom patří mezi nejčastější druhy rakoviny. Rané příznaky řada lidí podceňuje

Rakovina tohoto typu bohužel nemusí mít v počátcích zjevné příznaky. Může s ní souviset a poukazovat na ni mnoho jiných potíží, zjistěte, které to jsou.

 

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kolorektální karcinom zpočátku nezpůsobuje zřetelné potíže. Proto je dobré od určitého věku chodit na preventivní prohlídky a jednou za rok podstoupit kolorektální vyšetření. Pamatujte si, že k lékaři je lepší přijít desetkrát zbytečně, než přijít jednou – a pozdě. Rádi vám prozradíme několik příznaků, které mohou ukazovat na rakovinu tohoto typu.

Příznaky, které prozradí kolorektální karcinom

Některé příznaky, které souvisejí s tímto vážným onemocněním, se mohou projevovat i v jiných případech. Mějte je tedy raději pod kontrolou, abyste mohli v případě podezření okamžitě zasáhnout. Brzký zásah vám může zachránit život, uvedla American Cancer Society. V takovém případě máte vysokou šanci na uzdravení a úplné vyléčení. Mezi hlavní příznaky v raném stádiu patří změny ve vyprazdňování.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Můžete trpět zácpou, která trvá například týden a v neurčitých intervalech se opakuje. Také se naopak může objevovat průjem s větším množstvím hlenu. Nebo dochází k takzvané tužkovité stolici, která trvá několik dní a která se většinou opakuje. Další je pocit neúplného vyprázdnění, krvácení s jasně červenou krví i natrávenou krví, která je černá. Také je přítomna bolest a křeče v břiše, slabost, únava a hubnutí.   

Jakým způsobem lékař pozná, že se jedná o karcinom

Aby měl lékař možnost poznat karcinom v počátcích, měli byste chodit na pravidelné screeningové vyšetření, jak jsme již zmínili. Jedině tak lze zachytit prekancerózní výrůstky zvané polypy, které se musí v mnohých případech odstranit, aby se netransformovaly do nádoru. Pokud budete pravidelně chodit na prohlídky, váš lékař bude znát vaši rodinnou anamnézu a bude vědět, na co přesně si dát pozor. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud plánujete návštěvu lékaře, připravte si krátké povídání o tom, zda máte některé z výše uvedených příznaků, kdy začaly, jak dlouho trvají, a tak dále. S příznaky vás lékař může odeslat na kolonoskopii, v případě nálezu na biopsii, kdy se provede odběr tkáně. Také je pravděpodobné, že vás lékař odešle na CT nebo CAT.   

Co se stane, pokud mi potvrdí karcinom

Pokud se u vás rakovina střeva nebo konečníku potvrdila, léčba bude záviset na stádiu onemocnění, ale také na velikosti jeho rozšíření. Proto je v každém případě nutné nezanedbávat preventivní prohlídky a neignorovat příznaky. Léčba může zahrnovat chirurgický zákrok, ozařování, chemoterapii, ale klidně i imunoterapii a cílenou terapii. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí s tímto onemocněním využívá více druhů léčby najednou. Vždy je ovšem velmi důležitá otevřená komunikace s ošetřujícím lékařem. A to především tehdy, pokud potřebujete podporu nebo vám něco není jasné. Opět opakujeme, abyste příznaky nepřehlíželi. A to především tehdy, pokud je vám více než 45 let.

Zdroj: Cancer

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 3996 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
5 znamení zvěrokruhu se v roce 2022 doslova promění v magnet na peníze. Jste mezi šťastlivci, kteří si finančně polepší?
Události247
Video, kde těžce nemocný prezident Zeman podepisuje dokument o svolání Sněmovny, prozrazuje mnohé
VědaŽivě
Psychologický test: Jaký obrázek podle vás zobrazuje rodinu? Volba prozradí, zda bylo vaše dětství příjemné nebo si nesete traumata
adbz
Domácí směs ze 2 složek vydrhne roky nesmytelnou špínu z hrnců i pánví. Během 5 minut budou jako nové