Zápal plic představuje vážné ohrožení života. Jak poznat, že vás trápí a kdy volat záchrannou službu?

V souvislosti s pandemií covid-19 je nejčastěji skloňována pneumonie neboli zápal plic, který také stojí za přeplněností nemocnic. Nemoc může mít až fatální důsledky

zápal plic i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Covid-19 způsobuje infekci horních i dolních cest dýchacích. Přitom nejvíce zasaženým orgánem mohou být plíce, které přivedou pacienta do nemocnice na JIP. Americká lékařka Natalie Elliot West, MD je toho názoru, že rizikovými faktory jsou přidružené další nemoci, jako je astma nebo chronická obstrukční nemoc (CHOPN). Co zánět plic neboli pneumonie způsobuje v lidském těle?

Na vině jsou viry i bakterie

Zápal plic je nejrozšířenější zánětlivé onemocnění, současně je třetí nejčastější příčinou smrti. Přenáší se kapénkami a může být virového i bakteriálního původu. Mezi její typické příznaky patří horečka, kašel, bolest na hrudi při zakašlání, velká únava a slabost, nechutenství, bolest svalů, kloubů a hlavy, rychlé dýchání i dušnost. Mezi rizikové faktory patří zejména věk (děti do 2 let a dospělí nad 65 let), již zmíněné astma a CHOPN, dále pak cukrovka, nemoci srdce, kouření, rakovina, AIDS/HIV nebo transplantace orgánů.

iZdroj fotografie: Unsplash
V současné době nejčastěji způsobuje zápal plic covid-19.

Průběh zánětu plic

Lidský organismus s dobrou imunitou si se zánětem plic poradí i v domácích podmínkách. Je třeba dodržet klidový režim, dostatečný přísun tekutin i vitamínů. Symptomy pomáhají léčit kapky proti kašli, antipyretika na snížení horečky, analgetika proti bolesti. V případě bakteriálního zápalu plic se nasazují antibiotika – penicilin, tetracyklin nebo makrolidy. V případě, kdy není možné vyloučit komplikace bakteriální infekcí, je vhodné užívat antibiotika i u virového zápalu plic.

iZdroj fotografie: Unsplash
Pulsní oxymetr může být dobrým pomocníkem.

Komplikace pneumonie

Oslabený organismus může být během zápalu plic postižen jeho komplikacemi. Sem patří zejména infekce rozšířená do krevního oběhu, tvorba hnisu v plicních dutinách, potíže s dýcháním a syndrom akutní respirační tísně nebo hromadění tekutiny v prostoru, který obklopuje plíce. Určitě se vyplatí mít doma oxymetr, což je přístroj pro měření hladiny okysličení krve neboli saturaci. Jestliže saturace klesne pod 90 %, jedná se již o kritický stav, kdy je třeba kontaktovat záchrannou službu.

Měli jste už vy nebo někdo z vašich blízkých zápal plic?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články