Česnek či slaná voda: Do jaké míry fungují při léčbě rýmy a nachlazení lidové prostředky?

Rýma je častým problémem, obzvláště v chladnějších měsících. Existuje velké množství rad, které slibují, že vás z rýmy okamžitě vyléčí. Lékařka objasňuje, zda skutečně fungují.

i Zdroj fotografie: Nikowsk / Creative Commons / CC BY-SA
                   

S příchodem podzimu se do našich životů vrací nepříjemné ucpání nosu a rýma. Říká se, že léčená rýma přejde za sedm dní, neléčená za týden. Existuje ale velké množství lidových prostředků proti rýmě, které jsou stále hojně využívané. Lékařka Elaine K. Luo, M.D. vysvětluje, zda skutečně mohou pomoci. 

1. Proplachování nosu vodou 

Někteří lidé tvrdí, že pokud si budete nos pravidelně proplachovat, rýmu vůbec nechytíte. Není to bohužel tak úplně pravda. Zaručená ochrana před rýmou totiž neexistuje. Proplachování nosu však může snížit riziko jejího výskytu. Dvakrát denně, ráno a večer, si můžete nos vypláchnout čistou vodou. Tím se z těla vyplaví hlen, který se nahromadil během dne nebo noci spolu s choroboplodnými zárodky. 

i Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak na to: Naplňte si dlaně vodou, skloňte obličej dolů a jemně se nadechněte. Pak je třeba hlen vyfoukat. Tato metoda je přirozená a funguje nejlépe. Pokud už jste ale rýmu chytili, je potřeba nejprve zmírnit otok nosní sliznice pomocí nosních kapek. U těch ale opatrně, nepoužívejte je příliš často a nikdy ne déle než pět dní v kuse.

2. Mýdlo a česnek

Říká se také, že pokud si umyjete nos mýdlovým roztokem, můžete si údajně s problémem poradit již v prvních hodinách po vzniku rýmy. Ti, kteří dávají přednost česneku jako léku na všechny problémy, mají vlastní metodu: rozříznutým stroužkem česneku si namažte okraj nosních dírek. Tímto způsobem prý žádná infekce nepronikne přes tuto bariéru.

Nedělejte to. Pokud si umyjete nosní dírky vodou a mýdlem, nebude to nic platné. Naopak, ohrožena je kůže i nosní sliznice. Místo snadného dýchání může dojít k silnému podráždění, které vyžaduje další léčbu. A pokud si namažete nosní dírky česnekem, určitě to bude mít efekt, ale ne takový, jaký byste si přáli. Začnete slzet a kýchat, ale nepomůže vám to zbavit se rýmy. Pokud to přeženete, můžete sliznici zcela spálit žíravou šťávou z česneku. Ta mimochodem chrání naše tělo před viry a bakteriemi, takže ji rozhodně poškodit nechcete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Obličej do umyvadla

Existuje ještě jedna oblíbená metoda: položte se obličejem do umyvadla se silným roztokem soli a čichejte k němu. To raději také nezkoušejte. Voda se může dostat do dutin a do průdušek. Pomáhají však výplachy nosu solným roztokem. K tomuto účelu lze použít hotové fyziologické roztoky ve formě sprejů dostupné v lékárně nebo fyziologický roztok a konvička. 

Solný roztok si můžete vyrobit i sami: půl lžičky soli rozmíchejte ve sklenici teplé vody. Lze použít i mořskou sůl. Důležité je, aby se všechny krystaly zcela rozpustily. V opačném případě může dojít k traumatizaci nosní sliznice.

4. Žádná léčba – přejde to samo

Ano, rýma může zmizet i bez léčby. Postačí propláchnutí nosu vodou a utření. Pokud je však rýma silná, je velmi nepříjemná a může být nebezpečná. To platí zejména pro děti předškolního a mladšího školního věku. Jejich dýchací cesty jsou kratší než u dospělých, a proto se hlen s infekcí dostane do uší snadněji a rychleji. Dětský zánět středního ucha (který je často nebolestivý) může vést až k hluchotě. U dětí je třeba před výplachem nosu nejprve zmírnit otok pomocí vazokonstrikčních kapek. 

Co proti rýmě používáte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články