Trápí vás nepříjemné pupínky v oblasti uší? Nebojte, lze je jednoduše vyléčit i doma bez návštěvy lékaře

Pupínky můžou být nepříjemné, zvláště pokud se začnou tvořit v oblasti uší. Existuje hned několik příčin, proč vznikají, ale také jednoduchých triků, jak je odstranit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Akné je obecně považováno za problém u dospívajících, ale vyskytuje se ve všech věkových skupinách. Téměř 50 milionů lidí ve Spojených státech trpí na akné. Je to nejčastější kožní onemocnění v zemi. Pupínky se mohou tvořit kdekoli, ačkoli primárně postihují oblasti s nejvíce mazovými žlázami, tedy váš obličej a záda. Není neobvyklé, že se pupínky tvoří i uvnitř ucha. Pupínky v uchu lze velmi jednoduše vyléčit i doma bez návštěvy lékaře, informuje Sarika Ramachandran, MD.

Co způsobuje pupínky v uších?

Akné je široký pojem a týká se všeho od bílých teček a černých teček po cysty a uzliny. Bílá tečka vzniká, když olej nebo kožní maz ucpává póry. Černá tečka se objeví, když je maz vystaven vzduchu a ztmavne. Váček pod kůží může prasknout, podráždit se nebo se zanítit, což vede ke vzniku cyst. Akné v různých formách se může objevit v oblasti uší, a to ať už přímo na boltci nebo v oblasti vnějšího zvukovodu, kde se vyskytuje větší množství mazu.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud je mazu příliš, může to způsobit tvorbu akné v uchu. To se také může stát, když se ve vašich pórech hromadí odumřelé kožní buňky nebo bakterie. V tom případě se vám v postižené oblasti vytvoří pupínek. Nahromadění bakterií může být způsobeno například používáním pravidelně nečištěných špuntů, sluchátek, nebo strkáním prstu do ucha. Mezi další příčiny akné ať už v oblasti uší či jinde na těle patří stres a hormonální nerovnováha.

Je bezpečné si pupínky v oblasti uší mačkat?

Ačkoli může být lákavé pupínek vytlačit nebo vymáčknout, měli byste se tomu za každou cenu vyhnout. Pupínek se snahou o vymáčknutí totiž může zhoršit. Mačkání pupínku může zatlačit bakterie a hnis hlouběji do vašich pórů. To může způsobit, že oblast bude více podrážděná a zanícená. Pokud pupínek zmáčknete a vyteče hnis, místo se vytvoří strup. Toto kožní trauma může vyvolat vznik jizvy, které se zbavuje jen velmi těžko.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud se pupínek zanítí, může se z něj vytvořit vřed. K zanícení může dojít v důsledku snahy o odstranění pupínku, mačkání nebo tahání kůže. Tyto hnisem naplněné hrbolky jsou sice obecně velmi bolestivé, ale často je lze léčit stejnými metodami jako pupínky. Pupínek se bohužel může zanítit i sám od sebe.

Jak léčit pupínky v oblasti uší?

Můžete zkusit teplý obklad, který uvolní a změkčí již existující pupínky. Teplo může pomoci dostat hnis na povrch a umožnit mu samovolně vytéct. Pokud k tomu dojde, nezapomeňte tekutinu rychle, ale opatrně vyčistit. Nechcete postižené místo dále dráždit a nechcete, aby se bakterie rozšířily. Nezapomeňte oblast důkladně omýt, ať už čistící pěnou, nebo jiným kosmetickým přípravkem či neparfémovaným mýdlem a otřít čistým ručníkem nebo ubrouskem.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud trpíte na neustále se vyskytující nebo bolestivé vyrážky, měli byste se poradit se svým lékařem. Posoudí zda se jedná o akné či například alergickou reakci na potraviny nebo jiné vnější vlivy. V případě akné vaší vyrážku zařadí do jedné z těchto kategorií: mírné, střední až těžké, těžké a zvolí vhodnou léčbu. Léčit akné je možné například antibiotiky, léky obsahující Benzoylperoxid nebo například mastmi s účinnou látkou derivovanou z vitamínu A.

Jak na aknózní léze?

Aknózní léze, zejména ty způsobené těžkým akné, mohou být bolestivé. Vhodná a rychlá léčba může začít nesteroidními protizánětlivými léky jako je ibuprofen nebo naproxen. Různé způsoby léčby akné mohou mít dokonce vážné nežádoucí účinky. Některé výzkumy například ukazují, že antibiotika mohou snížit účinnost hormonální antikoncepce nebo zvýšit citlivost na slunce. Proto je vhodné se vždy poradit se svým ošetřujícím lékařem.

iZdroj fotografie: Pexels

Co ještě může způsobit akné v oblasti uší?

Akné se může objevit kdekoli a je snadné, aby léze na uchu zůstala skrytá vaší pozornosti po delší dobu. Je však také možné, že boule v uchu nebo na vašem uchu je pouze projevem jiného onemocnění. Může se jednat například o epidermoidní cysty, seboroickou keratózu nebo například bazaliom, což je nádor způsobený v důsledku rakoviny kůže, který může být velmi jednoduše zaměněn za pupínek.

iZdroj fotografie: Pexels

Indická studie z roku 2012 ukazuje že lidem, kteří přišli k lékaři s dermatologickými onemocněními ucha, byly nejčastěji diagnostikována jiná kožní onemocnění, například tinea faciei (dermatomykóza), lupénka a herpes zoster (pásový opar). Akné bylo vzácné, představovalo pouze asi 1 procento diagnóz. Prevalence akné se však může u jiných etnických skupin lišit.

Jak se pupínků vyvarovat?

Přestože akné může být nepředvídatelné, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste snížili své šance na propuknutí. Udržujte svůj obličej, krk a uši bez přebytečného mazu a make-upu, které mohou ucpávat póry. Místo běžného mýdla zvolte například mycí pěnu s vyváženým pH. Ujistěte se, že pokožku myjete jemně a stejně tak decentně i sušíte. Drhnutí totiž může také podráždit vaši pokožku. Pravidelně čistěte špunty do uší a sluchátka.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články