Pravda o energy drincích, kterou obchodní korporace před veřejností tají. Co v nich ve skutečnosti je a jaký mají dopad na zdraví?

Pití energy drinků se stává trendem dnešní doby. Bohužel s sebou nese zdravotní rizika, o kterých lidé nevědí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Energy drinky neboli energetické nápoje se dají zakoupit téměř všude. Naleznete je v hypermarketu, na benzínce, v samoobsluze a na mnoha dalších místech. Pro některé lidi slouží jako náhrada za kafe a kupují si je v případě, když se cítí unavení. Jiní si je kupují pouze proto, že jim chutnají. Na trhu je široká nabídka příchutí i značek, mezi kterými si může každý vybrat podle svého vkusu. Výrobci se předhání nejenom v nejlepší chuti, ale také v designu.

Nejčastější spotřebitelé energy drinků

Dříve existovaly pouze energy drinky určené k pití, nyní jsou na trhu i energetické žvýkačky a potraviny. Společnosti, které vyrábí energy produkty cílí primárně na děti a dospívající do 18 let. Mezi vysokoškoláky se nalezne také mnoho spotřebitelů, protože se musí denně soustředit na školu a zároveň na práci / brigádu. Některé společnosti dokonce dávají dětem energetické drinky zdarma.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nápoje mají chuť ovoce, umělých bonbónů a jiných sladkých příchutí. Z toho důvodu chutnají primárně dětem. Drinky jsou poté na trhu běžnější a atraktivnější, protože se výrobci předhání v lepším produktu. Tyto nápoje dokáží způsobit mnoho škody na lidském zdraví.

Co se skrývá pod pojmem energetický nápoj

Nejedná se o nealkoholické ani sportovní nápoje. I v nealkoholické nápoji naleznete stopy kofeinu, ale mnohem méně než v energy drincích. Sportovní nápoje obsahují nejčastěji vitamíny, sacharidy a cukr. Pijí se primárně po sportovním tréninku, abyste doplnili tekutiny a potřebné látky do těla. V energetickém nápoji je hlavní složkou kofein a různé vitamíny. Jejich složení působí zdravě a neškodně, ale není to pravda. Výrobci těchto nápojů tvrdí, že zvyšují soustředění a zlepšují výkon, ale je v nich mnoho přidaných stimulantů.

Stimulanty přidané do energy drinků

Do těchto nápojů se přidávají složky, které slouží pro prevenci únavy a zlepšení soustředění, byliny k podpoře hubnutí a zmírnění stresu, doplňky na zvýšení energie a rychlosti, bylina ke zlepšení nálady a mnoho dalšího. Mezi nejčastější stimulanty přidávané do drinků se řadí guarana, taurin, ženšen, synefrin, L-karnitin-I-tartrát, yerba kámo, gingko a třezalka tečkovaná. Možná si říkáte, že se nejedná o škodlivé přísady, ale v kombinaci s kofeinem mohou způsobit zdravotní potíže.

Uváděné množství kofeinu nemusí být správné

Ze strany amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv je malá kontrola energetických nápojů. Mnoho ingrediencí doposud nebylo kvalitně otestování. Na produktech nejsou žádné zákony a na nápoji nemusí být uvedeno reálné množství kofeinu, který nápoj obsahuje. Energetické nápoje běžně obsahují od 100 do 250 mg kofeinu (1 nápoj). Pro srovnání káva obsahuje přibližně 100 mg kofeinu (šálek) a nealkoholický nápoj asi 30 mg.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zdravotní rizika spojená s těmito drinky

Tvůrci reklam pro energetické nápoje nabádají uživatele pro větší konzumaci tohoto pití. Některé společnosti mají v reklamách slogany, které vyloženě lákají spotřebitele, aby si je kupovali k různým událostem. Kvůli těmto tvrzením má mnoho lidí dojem, že jsou nápoje bezpečné a stylové. Na druhou stranu se lékaři obávají nebezpečí, které způsobuje konzumace energetických drinků.

Mezi nežádoucí reakce na tyto nápoje patří bolesti hlavy, břicha, nebo průjem, bolest na hrudi, úzkost a nervozita, závratě, neschopnost se soustředit, potíže s usínáním, přírůstek hmotnosti, cukrovka, zubní problémy. Časté užívání tohoto nápoje v některých případech způsobuje závažné nemoci. Příkladem může být závislost, vysoký krevní tlak, záchvaty a srdeční problémy (rychlý srdeční tep) a jiné problémy se srdcem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rodiče by se měli snažit, aby jejich dítě nepilo energy drinky. Pro děti je to velice nevhodné pití. Mohou být mnohem více citlivější na kofein. Ten je škodlivý pro jejich růst a z toho důvodu by se drinkům měly úplně vyhýbat. Lidé se srdečními potížemi nebo astmatem jsou také vystaveni většími zdravotnímu riziku. Většina osob, které mají již diagnostikované nějaké onemocnění, by měla zvolit jiný nápoj.

Plánuje se větší kontrola nad energetickými nápoji

Kvůli zvyšujícímu se počtu spotřebitelů, kteří nejsou pravdivě informováni o reálním složení drinků budou provedeny změny. Americká akademie rodinných lékařů (AAFP) uvádí, že FDA by měla stanovit pokyny. Nově by měly být na štítkách napsány pravdivé informace o složení. Výrobky by měly být do budoucna testovány a kontrolovány. AAFP chce také zamezit tomu, aby si tyto drinky mohly kupovat osoby mladší 18 let.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do té doby, než dojde ke změnám, by si lidé měli uvědomit, že se nejedná o zdravé pití. Konzumace nápoje s sebou nese mnoho rizik, o nichž by měly být informováni i děti. Raději dbejte o svůj život zdravou stravou, pravidelným spánkem a cvičením. Lidé, kteří se o sebe starají, by měli mít dostatek přírodní energie. Jestliže si jednou za čas dopřejete energy drink, nic se nestane, ale pravidelné pití může mít neblahý vliv na lidské zdraví.

Energetické nápoje jsou velice nevhodné pro děti

Ve školách se nachází automaty s pitím a jídlem. Školy by se měly zapojit do boji proti užívání energetických nápojů. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že školy by měly nabízet pouze zdravé nápoje. Národní federace státních středoškolských asociací (NFHS) uvedla, že ani studenti sportu by neměli pít energetické nápoje. Pokud děti začnou s pravidelnou konzumací těchto drinků, mohou být časem nemocné. Navíc se některé látky obsažené v nápojích mohou objevit na drogových testech.

Míchání s alkoholem je dnešní trend

U mladých lidí je trendem, když si míchají alkohol s energetickým nápojem. Nejčastěji se jedná o kombinaci vodky s energy drinkem. Tato kombinace působí tak, že se člověk cítí velice rychle opilý. V podnapilém stavu se člověk nedokáže dobře rozhodovat. Míchání těchto nápojů s alkoholem je trend hlavně kvůli tomu, že se lidé rychleji opijí a neutratí více peněz za další alkohol.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kdy je potřeba zajít za doktorem

Při časté konzumaci se můžete stát závislým člověkem na energetických nápojích. Jestliže máte tento problém vy osobně nebo vaše dítě, měli byste zajít za lékařem, který vám pomůže s tím, abyste přestali s jejich pravidelnou konzumací a zbavili se závislosti. Závislost může vzniknout velice rychle a je velmi obtížné se jí zbavit bez odborné pomoci.

Zdroj: Familydoctor

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články