RS je celoživotní onemocnění, které se v čase vyvíjí. Symptomy mohou být velmi mírné, ale i velice závažné. Diagnostika vždy zahrnuje neurologické vyšetření.
Roztroušená skleróza (RS) je chronické onemocnění centrálního nervového systému (CNS). Neuroložka Heidi Moawad, M.D. vysvětluje, že při RS imunitní systém napadá myelin, což je ochranná vrstva kolem nervových vláken. RS způsobuje zánět a dočasné léze. Může také vést k trvalým lézím způsobeným zjizvenou tkání, která může ztížit vysílání signálů mozkem do zbytku těla. Roztroušenou sklerózu nelze vyléčit, ale je možné zvládat její příznaky.
Jaké jsou příznaky RS?
U lidí s RS se vyskytuje celá řada příznaků. Vzhledem k povaze onemocnění se mohou příznaky u jednotlivých osob značně lišit. Jejich závažnost se může měnit i rok od roku, měsíc od měsíce, a dokonce i den ode dne. Toto jsou ty nejčastějších příznaky, které jsou s RS spojené:
Únava: Únava, která se u RS vyskytuje, vám může ztížit plnění každodenních úkolů.
Obtíže při chůzi: Obtíže při chůzi se mohou u RS vyskytnout v důsledku necitlivosti nohou nebo chodidel, potíží s udržením rovnováhy, svalové slabosti či spasticity nebo potíží se zrakem.
Problémy se zrakem: Problémy se zrakem jsou často jedním z prvních příznaků u mnoha lidí s RS. Mohou se týkat jednoho nebo obou očí. Tyto problémy mohou přicházet a odcházet nebo se v průběhu času zhoršovat. Mohou také zcela vymizet. Mezi nejčastější problémy se zrakem spojené s RS patří:
- zánět zrakového nervu, který může způsobovat bolest nebo rozmazané vidění v jednom oku
- diplopie neboli dvojité vidění
- nystagmus neboli mimovolní pohyby očí
- slepota
Problémy s řečí: RS způsobuje léze v mozku, které mohou ovlivnit řeč. Tyto problémy s řečí, známé také jako dysartrie, mohou být od mírných až po závažné. Mezi příznaky dysartrie může patřit nezřetelná řeč, dlouhé pauzy mezi slovy nebo slabikami a změny hlasitosti řeči
Další příznaky: Mezi další poměrně časté příznaky RS patří:
- akutní nebo chronická bolest
- třes
- kognitivní problémy týkající se soustředění, paměti a hledání slov
- potíže se žvýkáním a polykáním
- problémy se spánkem
- problémy s ovládáním močového měchýře
Jak se RS diagnostikuje
Při diagnostice RS musí být provedeno neurologické vyšetření. Lékař s vámi také probere vaši klinickou anamnézu a nařídí řadu dalších vyšetření, aby zjistil, zda máte RS.
Diagnostické testy mohou zahrnovat následující:
- Vyšetření magnetickou rezonancí: Použití kontrastního barviva při MRI umožní lékaři odhalit aktivní a neaktivní léze v celém mozku a míše.
- Optická koherentní tomografie (OCT): Při tomto vyšetření se pořídí snímek nervových vrstev v zadní části vašeho oka, aby se zkontrolovalo, zda nedochází ke ztenčení v okolí zrakového nervu.
- Spinální punkce (lumbální punkce): Váš lékař může nařídit spinální punkci, aby zjistil abnormality v mozkomíšním moku. Tento test může pomoci vyloučit infekční onemocnění. Může být také použit k vyhledání oligoklonálních pásů (OCB), které lze použít k diagnostice RS.
- Krevní testy: Lékaři nařizují krevní testy, aby pomohli vyloučit možnost jiných onemocnění, která mají podobné příznaky.
- Test zrakových evokovaných potenciálů (VEP): Tento test vyžaduje stimulaci nervových drah k analýze elektrické aktivity ve vašem mozku. V minulosti se k diagnostice RS používaly také testy sluchových a smyslových potenciálů mozkového kmene.
- Diagnóza RS vyžaduje průkaz demyelinizace vyskytující se v různých obdobích ve více než jedné oblasti vašeho mozku, míchy nebo optických nervů. Demyelinizace je proces, který brání nervům účinně vysílat signály.
- Diagnóza také vyžaduje vyloučení jiných onemocnění, která mají podobné příznaky. Těmi mohou být například lymská borelióza, lupus a Sjögrenova choroba.
Jaké jsou vaše zkušenosti s tímto onemocněním?