Při přejídání nastanou v těle drastické změny. Důležité je sledovat prvotní reakce a příznaky

Poruchy příjmu potravy patří mezi potíže, které jsou stále častější. Kromě klasické anorexie k nim však řadíme také záchvatové přejídání, jenž je stejně nebezpečné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se řekne „porucha příjmu potravy“, mnoho lidí si jako první představí odepírání jídla v podobě anorexie nebo například bulimie, méně z nich však na mysl přijde záchvatovité přejídání, které může být ve výsledku stejně závažné a také stejně nebezpečné. V takovém stavu totiž do svého těla člověk doslova vhazuje téměř vše, co mu přijde pod ruku a tyto stravovací návyky se také odrazí v celém těle. To tak začne vykazovat jasné příznaky, které vás na přejídání upozorní. Informace ověřil lékař Timothy J. Legg, Ph.D., CRNP.

Když se jídlo vymkne z rukou

Ačkoliv se to možná nezdá, mezi zdravým stravováním a poruchou příjmu potravy je jen velmi tenká hranice, kterou lze poměrně snadno přeskočit a dostat se tak do potíží. Většinou se jedná především o nastavení mysli, podle kterého vnímá každý člověk sebe, ale i jídlo jako takové. Často je však mnoho lidí ovlivněno svým okolím, nebo například mediálním příkladem obecného pojetí krásy a toho, co je správné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ve velké většině případů se tak mnozí začnou sami idealizovat a snaží se dosáhnout toho, co je jim předkládáno jako příklad. Poté tak často dochází k situacím, kdy lidé, mnohdy velmi mladí lidé, začnou pochybovat o sobě samých a důsledkem toho podnikají rázné zásahy do svého života. Nejčastěji právě prostřednictvím stravy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Docházet může k radikálním a přísným dietám, které často sklouznou až k takovým stavům, jako je anorexie, bulimie, či jiné formy poruch příjmu potravy. Avšak každá mince má dvě tváře a v tomto případě je druhou stranou právě záchvatovité přejídání, ke kterému se také uchyluje nemalé procento lidí. Ti se tak snaží zahnat své deprese nebo neštěstí a často si ani neuvědomují, co vlastně dělají a jak moc si tím mohou ublížit.

Co je záchvatovité přejídání

Záchvatovité přejídání je tedy stav, kdy je člověk schopný sníst za krátkou dobu enormní množství jídla. Možná si říkáte, že je to hloupost a že téměř každý z nás se někdy pořádně přecpal. U záchvatovitého přejídání se však nejedná pouze o občasné návaly „žravosti“, ale o dlouhodobý stav, kdy člověk jí i tehdy, kdy nemá hlad.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zahání tak nejen nudu, ale i osobní problémy a starosti, které jej mohou trápit. Dalším problémem je poté takzvané jezení do „polosyta“. To totiž lidé, trpící touto poruchou vůbec neznají a jedí tak dlouho a v takovém množství, dokud se necítí zcela plní. Mnohdy je tak neodradí dokonce ani nevolnost a pokračují, až do pocitu prasknutí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další věcí, která je poté se záchvatovitém přejídáním úzce spojena, jsou také nárazové pocity viny a sebekritiky, kdy se postižený člověk necítí spokojený ve vlastním těle ani sám se sebou. Tyto pocity tak může řešit nejrůznějšími pokusy o diety či radikálním snížením jídla, jelikož však cesta zpět není vůbec lehká, končí tyto snahy většinou pouze dalším záchvatem přejídání.

Jak záchvatovité přejídání rozeznat

Podobně, jako u většiny poruch příjmu potravy si postižený neumí a nechce připustit, že trpí nějakým problémem. Pro své okolí se tak snaží tvářit normálně a k záchvatům mnohdy dochází, až tento člověk zůstane sám. V takovém případě se většinou jen stěží dovede ovládat a kontrolovat to, co sní a v jakém množství.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To také téměř doslova hltá přestává, až se cítí zcela naplněn. Poté často přicházejí již zmíněné výčitky a úzkosti, které trvají až do dalšího návalu přejídání. To se od občasného přecpání liší také délkou trvání a intervaly. Záchvatovité přejídání totiž lze člověku připsat tehdy, kdy se jedná o stav trvající déle než 3 měsíce a v takovém případě, že se tyto záchvaty opakují i několikrát za týden.

Jaké jsou reakce těla

Jak již bylo zmíněno, záchvatovité přejídání patří mezi poruchy příjmu potravy, které pro tělo nejsou vůbec přirozené a také dokážou napáchat nemalé škody. Ty se zpravidla začnou projevovat až po nějaké době, kdy lidský organismus začne vykazovat signály, které poukazují na to, že něco není v pořádku. O jaké se tedy jedná a jak podle řeči svého těla rozeznáte, že potřebujete pomoc?

Problémy s trávením

Jedním ze základních problémů, které se v důsledku záchvatovitého přejídání začnou objevovat, je například velká potíž s trávením. Jak je totiž známo, trávící trakt slouží k tomu, aby rozložil přijatou potravu, vstřebal potřebné složky a takzvaný odpadní zbytek vyloučil z těla ven. Při abnormálním přejídání je však žaludek doslova přehlcen a tuto funkci tak dokáže plnit pouze stěží.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důsledkem toho může docházet hned k několika nepříjemným (a také často opakovaným) jevům, jako je průjem nebo naopak zácpa, nadměrná plynatost, bolest žaludku a také nevolnost. Vše však závisí také od toho, co konkrétně konzumujete a v jakém množství. Pokud se, kupříkladu, jedná například o sladké, bývají častější nevolnosti, naopak u kořeněného či pálivého jídla se můžete připravit na průjmy a pálení žáhy.

Potíže s metabolismem

Dalším se závažných potíží, které tělo začne vykazovat, je také znatelně zpomalený metabolismus, který není schopen zastávat své přirozené funkce. Tou je totiž nejenže regulace přijatých kalorií, ale také tvorba a rozvod potřebných hormonů. Pokud je tak metabolismus zpomalený, zpomalí se také hormony, důsledkem čehož vás čeká hned několik nepříjemných problémů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi ně patří například neregulované pocení, takže si i v zimě můžete připadat jako byste byli uprostřed léta. Se zpomalenými hormony jsou také spojeny výkyvy nálad, menší imunita a obranyschopnost organismu před viry a bakteriemi a v neposlední řadě také problémy s výdejem energie a s přibíráním na váze.

Potíže se spánkem

Ačkoliv si nejspíše mnozí myslí, že po jídle se spí nejlíp, neplatí to v případě dlouhodobého přejídání. V takovém případě máte totiž spánek spíše nepravidelný a celý spánkový režim značně rozhozený. Potíže s výdejem a nárůstkem energie kvůli zpomalenému metabolismu také příliš nepomáhají a záchvatovité přejídání tak může vést mimo jiné také k nespavosti či nadměrné a chronické únavě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Závratě a omdlévání

I když se to možná nezdá, příjem a množství stravy dokáže ovlivnit celé naše tělo. Důkazem toho jsou potíže se závratěmi či dokonce omdléváním, kterými mohou lidé, kteří jsou postižení záchvatovitým přejídáním, trpět. V tomto případě jsou tyto potíže spojeny s nadměrnou námahou srdce, které je po dlouhodobém přejídání přibližně ve stejném stavu, jako při nadměrném fyzickém výkonu.

Výkyvy nálady

Jak již bylo zmíněno, při potížích s metabolismem může v důsledku pomalé tvorby hormonů docházet k značným výkyvům nálady. Ty jsou však pojeny také s doslovným přetvařováním, při kterém se lidé, trpící záchvatovitým přejídáním (a obecně poruchami příjmu potravy) snaží ve svém okolí tvářit normálně. Pravdou však je, že ve většině případů dokážou myslet pouze na jídlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To si dokonce tajně schovávají a pojídají jej tehdy, až jsou sami. Další várka prudkých změn nálady, které se projevují smutkem, mrzutostí nebo dokonce i depresemi, přichází v návalu výčitek, zlosti a nespokojenosti. Jedná se tak o začarovaný kruh, ze kterého je velmi obtížné dostat se ven. Jídlo totiž přináší jak štěstí a spokojenost, tak zároveň i zklamání a stresující pocity.

Nabírání na váze

Častým a také logickým příznakem záchvatovitého přejídání je také náhlý přírůstek váhy. Ten je tak v kombinaci zpomaleného metabolismu i činnosti trávícího traktu naprosto běžným a nejspíše také neodvratným. Opět však záleží také na tom, co daný člověk konzumuje a jaké složky tvoří jeho potrava. Ve většině případů se však jedná o sladká nebo nezdravá jídla, takže tloustnutí je skutečně očekávatelné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozházené hormony

Hormony, které jsou vlivem nesprávné činnosti metabolismu, zpomaleny a také rozházeny, jsme již zmiňovaly. Jedná se však o značný problém, který může vést až k potížím s růstem a vývojem (zejména u dětí a dospívajících osob), problémům s menstruací či celým rozmnožovacím ústrojím (u žen i u mužů) a také může vést dokonce i k poruchám osobnosti a celé řadě dalších potíží. Měnící se nálady jsou tak v tomto ohledu ty nejméně závažné.

Náběh na cukrovku a jiné komplikace

S nárazovým a záchvatovitým přejídáním jsou však spojeny také vskutku závažnější zdravotní potíže, jako je obezita, cukrovka, vysoký cholesterol a s ním spojený vysoký krevní tlak, které se snadno dokážou přetvořit do kardiovaskulárních a jiných, život ohrožujících, potíží. Vše tak jde společně ruku v ruce a pouze návrat ke zdravému stravování dokáže snížit riziko takových problémů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Snížená kondice

Snížená kondice a potíže při fyzických aktivitách jsou dalším příznakem, který se při záchvatovitém přejídání často objevuje. Opět se jedná o celý komplex drobných příčin, jako je špatné okysličení těla a rozložení energie v důsledku nesprávného metabolismu, potíže s dýcháním vlivem zvýšené námahy srdce, ochabnutí svalové hmoty a její náhrada tukovými zásobami atd.

Důležitá je léčba

Stejně jako u každé jiné nemoci a každé jiné poruchy příjmu potravy, i v případě záchvatovitého přejídání je velmi důležité, tento stav včas podchytit a nastavit správnou léčbu. Ta musí být založená především na ochotě a chuti postiženého vyléčit se a také musí být podmíněna podporou. Tu by nemocnému měli vyjádřit jak především blízké osoby, tak i lékaři a odborníci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedná se totiž o poruchu, která vyplývá především z psychického nastavení a vnímání daného člověka, proto jsou tyto faktory v boji se záchvatovitým přejídáním velmi důležité. Je však nutno zmínit, že se jedná o běh na dlouhou trať a vyléčení nebude jednoduché. Je potřeba začít se zdravým stravováním a zdravým životním stylem, který není založen na principech odpírání či jakýchkoliv diet a postupně nastavit denní příjem jídla na optimální.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je také dobré navštívit psychologa a společně s ním zapracovat na tom, co k takovému stavu vedlo a tuto příčinu ze svého života jednou provždy odstranit. Ať už se tedy jedná o vliv sociálních sítí či traumatu způsobeného nevhodnými či rýpavými poznámkami jiných, je načase se od toho oprostit a začít žít především tak, aby na prvním místě bylo zdraví a celková duševní pohoda.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články