Sjögrenův syndrom postihuje zejména ženy. Co vše byste o závažném autoimunitním onemocnění měli vědět?

Sjögrenův syndrom je systémové zánětlivé autoimunitní onemocnění, které se nejčastěji vyznačuje suchem v ústech a očích a otokem slinných žláz.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sjögrenův syndrom je systémové zánětlivé autoimunitní onemocnění, které postihuje ženy až 10x častěji než muže. Mezi jeho nečastější příznaky patří sucho v ústech, suché oči a otok slinných žláz. Nejčastěji totiž postihuje slzné a slinné žlázy, což vede ke snížené sekreci slin a suchosti v ústech, ke snížené sekreci slz a suchosti očí. Jak ovšem říká lékařka Kristen M. Moyer, nejedná se o hnisavý nebo infekční proces, ale o autoimunitní proces, který může postihnout naprosto všechny orgány a systémy v těle.

Výskyt Sjögrenova syndromu

Pokud se Sjögrenův syndrom vyskytuje jako samostatné onemocnění, nazývá se primární syndrom. Existují však také jeho sekundární formy, kdy pacienta postihuje v kombinaci s jinými revmatickými chorobami – nejčastěji se jedná o revmatoidní artritidu, systémový lupus, systémovou sklerodermii a dermatomyozitidu. Sekundární formou Sjögrenovova syndromu v současnosti trpí bezmála 25 % pacientů. Jeho průběh bývá bohužel velmi těžký a bolestivý – klouby se rychleji erodují a ničí se. 

Sjögrenův syndrom doprovází u 50 až 70 % osob také autoimunitní onemocnění jater, včetně hepatitidy, primární biliární cirhózy a autoimunitního zánětu žlučových cest. Dalších 30 % pacientů se pak potýká současně s patologií štítné žlázy. Je také důležité poznamenat, že ženy trpí tímto problémem až desetkrát častěji než muži – mohou za to ženské pohlavní hormony estrogeny. Onemocnění se tak obvykle objevuje v aktivním věku, tedy mezi 35 až 50 lety, přičemž zhoršuje kvalitu života a může vést až k invaliditě.

Průběh Sjögrenovova syndromu

Neléčený Sjögrenův syndrom má za následek třikrát vyšší úmrtnost nemocných ve srovnání s běžnou populací. U těchto pacientů se zvyšuje především riziko výskytu srdečních infarktů, mozkových příhod a infekcí, které oslabují imunitní systém. Existují dva možné průběhy tohoto onemocnění, a to chronický primární průběh se suchýma očima a ústy nebo subakutní průběh, kdy jsou na pacientovi znát zduřelé příušní žlázy, vyšší krevní tlak, teplota stoupá a je přítomna anémie. V obou případech je nezbytné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další příznaky

Sjögrenův syndrom může způsobovat velké množství příznaků, a to zejména v dutině ústní a na sliznicích. V těchto místech se může objevit chylitida, stomatitida, autoseny, téměř v každém případě se na všech zubech začínají objevovat kazy, což vede k poškození chrupu. Důvodem těchto problémů je malé množství slin, což vede ke změně mikrobiomu (prospěšných bakterií) ve slinách. V důsledku suchosti sliznic se pak může objevit také suchá rinofaryngitida, laryngitida s poklesem hlasu a neustálý mučivý suchý kašel.

V případě Sjögrenova syndromu bývá suchá také kůže a pacient pociťuje větší citlivost na chlad, bolesti a bledost prstů. V některých případech se může objevit také kopřivka a zvýšená alergie na některé léky. Třetina pacientů pak trpí artritidou drobných kloubů rukou, která se podobá revmatoidní artritidě, ale většinou postrádá viditelné charakteristické erozivní změny. Pacienti pak mají také často bolesti svalů a svalovou slabost, které bývají způsobeny autoimunitním zánětem štítné žlázy (Hashimotovou autoimunitní tyreoiditidou). 

Jaké zkušenosti máte se Sjögrenovovým syndromem vy?

Zdroj: HealthLine
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články