Zubní lékařka Christine Franková, DDS své pacienty nabádá k dostatečné starostlivosti o ústní dutinu. Je třeba se vyvarovat chyb, které mohou skončit poškozením zubní skloviny.
Péče o zuby je součástí každodenní osobní hygieny. Není radno ji podceňovat, protože zubních lékařů je nedostatek a kvalitní ošetření stojí spoustu peněz, takže je vhodné se o dutinu ústní řádně starat. Oddálíte tím případné problémy se zubními kazy či záněty dásní, a ušetříte si tak návštěvy v ordinaci zubaře. Kterým chybám byste se měli vyhnout?
Čistěte si zuby každý den
Od malička je nám vštěpováno, že zuby se mají čistit každý den, nejlépe dvakrát – ráno a večer. Přitom je ale třeba dodržovat některá pravidla, aby byla péče o zuby komplexní. Bohužel se do ní občas vloudí nějaká chybička, která má na svědomí poškození v ústní dutině. Na vině může být špatná volba zubního kartáčku i nedostatečně dlouhý čas čištění zubů.
Když si špatně zvolíte zubní kartáček
Na výběru zubního kartáčku záleží, jak dokonale si zuby vyčistíte. Když si vyberete zubní kartáček s tvrdými štětinami, zbaví vás sice zubního plaku, ale poškodí zároveň dásně, případně zubní sklovinu. To může vést k zanesení infekce do dásní. Volte proto štětiny měkké, které se dají dobře ohnout. Důležitá je i velikost hlavy kartáčku. Máte-li menší ústní dutinu, platí pravidlo, že zubní kartáček by měl mít také menší hlavu.
Na zubní kartáček příliš netlačte
Jedním z problémů při čistění zubů je to, že lidé ve snaze docílit co nejlepší čistoty na zubní kartáček příliš tlačí. Kolikrát to vypadá tak, jako by nečistili zuby, ale spárovací hmotu v koupelně. Zubní plak je měkký a lze ho snadno odstranit jemnou masáží. Není třeba zuby drhnout vší silou.
Moc spěcháte
Na čištění zubů je třeba si vyhradit dostatek času. Když ráno zaspíte a zuby si očistíte stylem, tam jsem byl a tam ještě ne, tak výsledek nebude za moc stát. Zuby by se měly čistit po dobu 2 minut, abyste docílili dobré čistoty. Na druhou stranu není vhodné tento čas zbytečně prodlužovat, protože pak riskujete poškození zubní skloviny a poranění dásní.
Nevyměňujete si zubní kartáček
Koupili jste si pekelně drahý zubní kartáček, který vám maximálně vyhovuje a hned tak se ho nechcete vzdát. Takže si s ním zuby čistíte třeba i více než půl roku. Ale to je celé špatně. V kartáčku se usazují bakterie a plísně, které mohou zuby poškodit. Zubní kartáček je proto potřeba měnit alespoň každé tři měsíce.
Pozor na některé potraviny
Když budete konzumovat kávu či džus a vzápětí si půjdete vyčistit hned zuby, neděláte pro ně to nejlepší. Kyselé potraviny změkčují zubní sklovinu, takže když po ní budete jezdit zubním kartáčkem, poškodíte ji. Měli byste proto dodržet určitý časový rozestup v délce aspoň půl hodiny, aby měla zubní sklovina čas se vzpamatovat.
Zapomínáte na dásně a jazyk
Součástí ústní hygieny je nejen čištění zubů, ale také masáž dásní a jazyka. I na nich totiž ulpívají mikroorganismy, které je nutné odstraňovat. Proto i jim věnujte potřebnou péči a ráno a večer je jemně masírujte zubním kartáčkem. Tím dásně a jazyk zbavíte nánosu nezdravých bakterií.
Mezizubní kartáčky a dentální nitě
K pravidelné péči o chrup patří kromě čištění zubním kartáčkem také používání dentální nitě, případně mezizubních kartáčků. Ty vyčistí prostory mezi zuby, kam se běžný kartáček nedostane. I tady totiž ulpívají zbytky jídla, které je živnou půdou pro bakterie, a často zde proto dochází ke vzniku zubního kazu.
Jak často a jakým způsobem si čistíte zuby vy?