Únava, otoky, pocity na omdlení a dýchavičnost: Může se jednat o srdeční selhání

Srdeční selhání je nebezpečný problém, který vás může stát zdraví. Pokud rozpoznáte příznaky, okamžitě si přivolejte záchrannou pomoc.

onemocnění srdce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Srdeční selhání je závažný stav, ke kterému dochází v momentě, kdy srdce není schopno pumpovat dostatečné množství krve do těla. To může být důsledkem mnoha příčin, včetně arytmie, virové infekce nebo také obezity. Je proto nezbytné, abyste byli na pozoru před příznaky problému a v případě rozpoznání jakýchkoli změn se podle lékařky Angela Ryan Lee co nejrychleji obrátili na odborníka nebo si rovnou přivolali záchrannou pomoc. 

Příznaky srdečního selhání 

Srdeční selhání je vážný zdravotní stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Včasná léčba totiž výrazně snižuje riziko komplikací v průběhu času a může vám pomoci vyváznout z problému bez větších dopadů. Pokud byste proto na sobě nebo na jiném člověku rozpoznali příznaky spojené s jeho rozvojem, rozhodně na nic nečekejte. Mezi nejčastější z příznaků patří: 

  • Dušnost: Ta se objevuje nejčastěji během pohybu a jiných aktivit (klidně i uklízení domácnost), ovšem pocítit ji můžete i během noci či odpočinku. 
  • Únava: Většina lidí před propuknutím srdečního selhání neustále pociťuje únavu, a to zejména při každodenních činnostech, jako je chůze, nakupování nebo vstávání.
  • Edém (otoky): Srdeční selhání často vede k nahromadění tekutiny v těle, přičemž nejčastěji bývají postiženy dolní končetiny. 
  • Pocit mdloby, slabosti nebo točení hlavy: Jelikož srdeční sval nedokáže pumpovat dostatek krve do všech tkání těla, upřednostňuje přívod krve do srdce, což může způsobit psychické potíže a slabost. 

Mezi další, avšak méně časté příznaky srdečního selhání, patří podle webu ClevelandClinic také náhlý přírůstek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, časté nadýmání, zmatenost, ztráta paměti nebo poruchy myšlení, přetrvávající kašel, bušení srdce, otok břicha a výrazně vyčnívající krční žíly. Pokud byte jakékoli z těchto známek na sobě rozpoznali, okamžitě si přivolejte pomoc. 

5 nenápadných příznaků toho, že srdce nepracuje správně. U mužů a žen se mohou lišit

Možné příčiny a prevence problému 

K srdečnímu selhání nejčastěji dochází v momentě, kdy srdeční sval zeslábne nebo ztuhne, což může vést k blokaci nebo snížení průtok krve do tohoto orgánu. Příčinou tohoto stavu většinou bývá ischemická choroba srdeční, která vzniká v důsledku hromadění tukových usazenin v tepnách. Mezi další stavy, které mohou zvýšit riziko rozvoje problému, patří srdeční infarkt, dědičné onemocnění srdce, zánět (jako je například myokarditida), vysoký krevní tlak, arytmie srdce, virová infekce, cukrovka, obezita a vrozená srdeční vada. 

Srdce, lékař iZdroj fotografie: Depositphotos
Srdeční selhání může mít mnoho příčin, včetně vysokého krevního tlaku a cukrovky

Co se týče prevence srdečního onemocnění, pak byste se měli zaměřit zejména na dodržování zásad zdravého životního stylu. To znamená pravidelný pohyb (stačí i chůze či plavání), omezení příjmu alkoholu, konzumace vyvážené stravy, vyhýbání se kouření cigaret a dostatek spánku během každého dne. Pamatujte, že si problém žádá trvalou, celoživotní léčbu a může pacienty dostat na invalidní vozík nebo jim dokonce způsobit smrt. Není proto radno jej podceňovat. Na webu JakZdravě jsme také psali o typických známkách infarktu.  

Jak se před srdečním selháním chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články