Určitě se vám už někdy stalo, že potravina, již jste si koupili, po čase zplesnivěla. Je však dobré řešení plíseň odříznout a zbytek sníst?
Pokud si vychutnáváte ranní snídani a náhle na svém pokrmu narazíte na plíseň, nepanikařte, i přesto, že jste již zkažené jídlo snědli. Většina zdravých lidí může sem tam omylem sníst trochu plísní a cítit se naprosto v pořádku. Hodně záleží na typu jídla (plesnivé sýry by bez plísně nebyly to pravé ořechové) a na vašem zdravotním stavu a imunitním systému.
Co jsou to plísně
Plísně jsou mikroskopické houby, které mohou růst na dřevě, papíru, kobercích, potravinách a stavebních materiálech, jako je izolace. Všechny formy potřebují k růstu vodu a vlhkost. Kdekoli je toto prostředí, může zde růst plíseň, a to zahrnuje i vaši starou matraci. Existuje mnoho druhů, a proto bude plíseň na chlebu vypadat jinak než plíseň na ovoci.
Na rozdíl od bakterií rostou plísně ve strukturách, které obsahují mnoho buněk, a abyste je viděli, nepotřebujete mikroskop. Dostávají se hluboko do jídla, které následně znehodnotí. Buňky dodávají plísni rozmanitost barev a také ji pomáhají dostat se z předmětu na předmět. „Plísně jsou přírodními rozkladači.“ vysvětlují odborníci.
Alergické reakce na plísně a riziko otravy
Někteří lidé jsou alergičtí na plísně, ale obvykle se jedná o plíseň v prostředí, ne tu v potravinách. U těchto lidí může vystavení se plísním způsobit zvracení, zažívací potíže nebo bolesti hlavy. Skryté skvrny od plísně mohou číhat ve všech různých oblastech vašeho domova. Pokud tedy máte podezření na alergii, měli byste se poradit s vaším doktorem.
Několik plísní produkuje mykotoxiny nebo jedovaté látky, které způsobují vážná onemocnění. Například plísně produkované houbou Aspergillus mohou způsobit aflatoxikózu, život ohrožující formu akutní otravy, která může způsobit poškození jater. Tento druh plísně se vyskytuje v obilovinách, jako jsou olejnatá semena, sója, arašídy či slunečnice a také v koření. Tyto mykotoxiny mohou způsobit rakovinu jater.
Jak se vyhnout konzumaci plísně
Zabráněním tvorbě plísní můžeme zachovat potraviny delší dobu čerstvé. Začněte ukládáním ovoce a zeleniny do jednotlivých plastových sáčků. Při podávání uchovávejte potraviny zakryté, abyste zabránili vystavení buňkám plísní ve vzduchu, a pomocí plastových fólií zakrývejte potraviny, které potřebujete uchovat vlhké. Nezapomeňte vždy vyprázdnit otevřené plechovky od potravin, které podléhají rychlému zkažení. A nikdy nenechávejte potraviny z ledničky venku déle než dvě hodiny.