Máte červené, či suché oči? Poznejte ztrátu zraku včas, nepodceňujte první symptomy

Onemocnění očí je celá řada a projevují se nejrůznějšími symptomy. Pokud některý ze symptomů rozpoznáte, měli byste urychleně navštívit oftalmologa.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zrak je jedním ze dvou distančních smyslů a možná je i tím vůbec nejdůležitějším. Zhoršení vidění či ztrátu zraku proto lidé nesou velmi těžce. Abyste udrželi své oči co nejdéle „v kondici“, můžete je trénovat za pomoci různých cvičení. Zároveň byste ale měli respektovat, že potřebují i odpočívat. Pokud pocítíte některý z příznaků očních onemocnění, je lepší vždy vyhledat oftalmologa (čili očního lékaře), říká optometristka Whitney Seltman, OD.

Víte, na co poukazují červené či suché oči?

Jsou-li vaše oči suché nebo vás svědí, může se jednat o náhlý atak alergie. Stejné symptomy doprovázejí i reakci na příliš dlouhé nošení kontaktních čoček, vyskytují se ve spojitosti s užíváním některých léků, nadměrným sledováním obrazovek, se stárnutím nebo mohou doprovázet některou nemoc (například artritidu). Okamžitou úlevu vám poskytnou oční kapky pro zvlhčení oční sliznice, nebo studený obklad. V případě, že svědění a vysušení oka přetrvává, navštivte lékaře.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zánět rohovky může vyvolat i obyčejné nošení kontaktních čoček

Unavené oči se pocitově projevují i pálením či pícháním. Příčinou bývá podráždění vlivem kouře, prachu, různými silicemi (například z cibule) či vlivem alergie. Závažnějším problémem, který se projevuje pícháním a pálením, je poté zánět rohovky čili keratitida. Jiným symptomem podráždění oka jsou popraskané žilky. Zarudlé oko se většinou zahojí bez speciální léčby, ovšem pokud zarudnutí přetrvává, může se jednat o zelený zákal (glaukom), škrábance či vředy na rohovce.  

Ucpané slzné kanálky se projevují různými způsoby

Takzvané slzné kanálky jsou důležitou součástí oka – odvádí slzy a oční sekret z oční štěrbiny do dutiny nosní. Pokud jsou ucpané, vaše oči začnou slzet, tedy slzy nejsou z očí odváděny do dutiny nosní a hromadí se. (Slzení očí může být způsobeno i infekcí, pořezáním či poškrábáním sliznice oka.) Jiným symptomem ucpaných kanálků jsou ospalky. Menší množství po probuzení je v oku běžné, avšak pokud si všimnete jejich častější tvorby či mají nazelenalou a žlutou barvu, je lepší navštívit oftalmologa.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nadměrné slzení očí může v některých případech signalizovat problémy se štítnou žlázou

V důsledku (nejčastěji) alergie, infekce, zánětu či úrazu mohou vaše oči otéci. Klíčové je poté identifikovat příčinu problému a eliminovat ji. Pokud otoky neustupují ani po 24 hodinách, mohou signalizovat problémy se štítnou žlázou. Dalším nepříjemným symptomem jsou tiky, což jsou drobné a nechtěné pohyby očních víček. Někdy nastávají v důsledku nadměrné konzumace kofeinu. Ovšem pokud se vám víčka bezdůvodně zavírají či se napíná jedna strana obličeje, bezodkladně vyhledejte lékařské ošetření.

Symptomy, které vyžadují návštěvu lékaře

Mezi symptomy, které vyžadují konzultaci s odborníkem, patří pokleslá oční víčka, žluté bělmo, šilhání, boule na oku či zornice různé velikosti. Pokleslá oční víčka často vznikají s přibývajícími léty, avšak pokud se objeví náhle, mohou být příznakem mozkového nádoru, mrtvice, nervových problémů či svalového onemocnění. Oftalmologa navštivte i v případě, že se vaše oči tzv. kříží neboli šilhají. S pomocí speciálních pomůcek lze tuto vadu eliminovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žluté bělmo signalizuje onemocnění jater, výskyt žlučových kamenů, onemocnění žloutenkou a dokonce i rakovinu

Všimli jste si žlutého bělma? To může být symptomem žloutenky, onemocnění jater, žlučových kamenů i rakoviny. Oproti tomu bouličky, které můžete někdy objevit na očních víčkách, jsou méně závažné. Jedná se o tzv. ječná zrna (akutní bakteriální infekce žláz na okraji víček) či vlčí zrna (chronický zánět tzv. Meibomovy žlázy). S jejich léčbou vám pomůže vždy lékař.

Máte s některým z uvedených symptomů osobní zkušenost?

Zdroj: Webmd

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články