V dnešní době pociťuje mnoho lidí neustálou únavu a vyčerpání. Přispívá k ní nezdravý sedavý styl života, chronický stres a několik dalších faktorů.
Termínem vyčerpání se označuje celkový pocit únavy nebo nedostatku energie. Když jste vyčerpaní, nemáte motivaci ani energii. Tento stav se také popisuje jako energetická krize těla. Únava může být příznakem vyčerpání, ale není to totéž. Lékařka Elaine K. Luo, M.D. vysvětluje, že vyčerpání je běžným příznakem mnoha zdravotních potíží, které mají různou závažnost, od mírné až po závažnou. Je také přirozeným důsledkem některých životních návyků, jako je nedostatek pohybu nebo špatná strava. Toto je 7 hlavních důvodů jejího vzniku.
1. Nedostatek živin
18 % kalorií v moderní stravě tvoří cukr, dalších 18 % bílá mouka a různé nasycené tuky. Téměř polovina denního menu průměrného člověka postrádá vitamíny, minerály a další základní živiny. Poprvé ve své historii tak lidstvo zažívá éru vysoce kalorické podvýživy, kdy lidé jedí hodně, ale špatně. Tělo nemá z čeho čerpat, ale zároveň trpí nadváhou, protože pro výrobu energie potřebuje desítky živin, bez nichž tuky a další složky stravy nelze na zpracovatelnou energii přeměnit. Výsledkem je, že lidé trpí jak nadváhou, tak nedostatkem energie.
2. Nedostatek spánku
Ještě před 130 lety, než Thomas Edison vynalezl žárovku, byla průměrná doba nočního spánku u lidí 9 hodin. Dnes, s televizí, počítačem, dalšími technologickými výhodami moderního života a stresem, který přináší, je průměrná doba spánku 6 hodin a 45 minut denně. To znamená, že tělo moderního člověka dostává o 30 % méně spánku než kdysi.
3. Nadměrné zatížení imunitního systému.
Ve světě kolem nás existuje více než 85 000 nových chemikálií, které se objevily relativně nedávno, s nimiž se člověk, jako živočišný druh, po většinu své existence nesetkal. Všechny tyto látky jsou pro náš imunitní systém neznámé a tělo musí určit, co s každou z nich dělat. To samo o sobě může způsobit přetížení imunitního systému.
Přidejte k tomu problémy spojené se špatnou absorpcí bílkovin: potravinářské enzymy jsou během vaření zničeny a v kombinaci se syndromem zvýšené střevní propustnosti vyvolaným houbami rodu Candida nebo jinými infekčními patogeny to vede k tomu, že potravinové bílkoviny vstupují do krevního oběhu dříve, než jsou zcela stráveny. Tělo s nimi začíná zacházet jako s vetřelci, čímž stimuluje projev alergických reakcí na potraviny a vyčerpává imunitní systém, což také způsobuje významné zvýšení počtu autoimunitních onemocnění.
4. Střevní mikroflóra
Kromě mnoha stresů, s nimiž se imunitní systém moderního člověka musí vyrovnat, ovlivňuje složení střevní mikroflóry výskyt antibiotik a blokátorů H2 (které snižují sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludeční sliznici). V lidském tlustém střevě je více bakterií než je buněk v celém zbytku těla, ale nadměrné množství toxických bakterií se stává vážným problémem, který může způsobit snížení energetického potenciálu člověka. Z tohoto důvodu jsou probiotika a prebiotika dnes tak populární: vracejí do těla prospěšné bakterie.
5. Hormonální nerovnováha
Důležitou roli při výrobě energie v těle a zajištění jeho odolnosti proti stresu hraje štítná žláza a nadledviny. Nejčastější příčinou problémů se štítnou žlázou (autoimunitní tyreoiditida) a nadledvinami (chronická kortikální adrenální nedostatečnost) je autoimunitní onemocnění, při kterém si tělo plete své vlastní žlázy s cizorodými nepřáteli a začne je napadat.
Nadledviny, které se podílejí na mechanismu kontroly nad imunitním systémem, jsou výrazně negativně ovlivněny stresem, kterému je tělo stále vystaveno. Zvýšený stres také vede k potlačení hlavního centra hormonální kontroly – hypotalamu.
6. Snížená fyzická aktivita a nedostatek slunečního světla
Někdy se zdá, že v životě mnoha moderních lidí jsou jedinými fyzickými cvičeními sešlápnutí pedálů auta nebo stlačení tlačítka dálkového ovládání televizoru. To vede ke zhoršení fyzické kondice. K tomu se přidává nedostatek slunečního světla, protože lidé se stále méně zabývají sportem v přírodě a většinu času tráví uvnitř budov, což způsobuje obecný nedostatek vitamínu D.
Vitamín D přitom hraje důležitou roli při regulaci imunitních funkcí a jeho nedostatek je další zátěží pro tělo. To se projevuje snížením vitality, vznikem autoimunitních onemocnění a zvýšeným rizikem vzniku rakoviny a infekčních onemocnění.
7. Zvýšená míra stresu
Moderní rytmus života je velmi zrychlený. Mozek musí zpracovávat ohromné množství informací, dle odhadů zpracuje za hodinu tolik vjemů, jako před 100 lety za měsíc. Navíc dnes dostává mnoho negativních a stresujících informací. Možná si ještě pamatujete dávné reklamní motto: Sex prodává, toto heslo se však změnilo a novým mottem je Strach prodává.
Pokud se v minulosti televize a zbytek médií spoléhaly na romantiku a humor, nyní se zdá, že se jejich cílem stalo vyděsit lidi k smrti: místo toho, aby informovala o nových událostech, média jsou vždy zahlcena nějakou novou krizí.