Starší ženy by o karpálním tunelu měly vědět, neboť jsou nejvíc postiženou skupinou. Jak se chránit a kdy už je pozdě?

Syndrom karpálního tunelu patří mezi častá onemocnění, která postihují především manuální pracovníky. Zde najdete vše, co byste o něm měli vědět.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Syndrom karpálního tunelu patří mezi častá onemocnění, která postihují podle lékaře William Morrison zejména starší ženy a pracovníky vykonávající monotónní ohýbání a natahování rukou. Jedná se o neurologickou poruchu, která způsobuje dlouhodobé znecitlivění a bolest prstů, přičemž její příčinu připisují odborníci stlačení středového nervu mezi kostmi a šlachami zápěstí. Níže se můžete seznámit se vším, co byste měli o tomto problému vědět, a to obzvláště pokud trávíte dlouhé hodiny za počítačem. 

Vyskytuje se zejména u starších žen

Syndrom karpálního tunelu se vyskytuje zejména u starších lidí, neboť je považován za nemoc z dlouhodobého povolání u pracovníků, kteří provádějí monotónní ohýbání a natahování rukou nebo jsou nuceni je ohýbat v kuse. Nejčastěji se jedná o profese, jako jsou klavíristé, violoncellisté, bubeníci, kuželkáři, zkušení malíři, motocykloví závodníci, tlumočníci znakové řeči, ti, kteří pracují se sbíječkou, kadeřnice, vyšívači a písaři. V dnešní době však narůstá počet případů také u lidí, kteří tráví většinu času za počítačem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mnoho odborníků potvrzuje, že se za poslední roky stalo dlouhodobé používání počítačů rizikovým faktorem syndromu karpálního tunelu – vyšlo dokonce najevo, že každý šestý člověk pracující s počítačem trpí tímto nepříjemným problémem. Nejvíce jsou však ohroženi uživatelé, kteří mají pravidelně ohnutou ruku o 20° nebo více směrem k předloktí. 

Příčiny syndromu karpálního tunelu

V karpálním tunelu se nachází nerv, a pokud je skřípnutý, dochází k jeho bolesti. Nejčastější příčinou tohoto problému bývá především otok šlach v blízkosti nervu nebo přímo otok karpálního tunelu, který vznikl v důsledku dlouhodobého statického zatížení stejného svalu. Toto přetížení je zase způsobeno velkým počtem opakovaných pohybů a často nevhodnou polohou ruky (například při práci na počítačové klávesnici).

Příznaky syndromu zápěstního tunelu

V počátečních stadiích syndromu karpálního tunelu může člověk pociťovat především záškuby, svědění a brnění v prstech, které se projeví až po několika hodinách po ukončení namáhavé činnosti. Později se objevuje necitlivost, bolest a tíha v rukou, brnění dlaní, prstů a zápěstí a je postižena citlivost v oblasti zápěstí, přičemž může dojít k podráždění tkání a vzniku otoku. Lidé s tímto syndromem mohou mít také nepřímé příznaky, jako je nespavost způsobená bolestí a křečí v karpálním tunelu, a jejich prsty mohou být ráno ztuhlé. 

iZdroj fotografie: iStock

Pokročilý syndrom karpálního tunelu často vede k atrofii svalů palce. V takovém případě již není možné pevně sevřít ruku v pěst a pacient nedokáže ohýbat palec či zvednout těžký předmět, protože v případě jeho stisku mu jednoduše vypadne z ruky. Není schopen dlouho telefonovat nebo držet volant auta. 

Správná prevence

Hlavní preventivní opatření, která vás ochrání před vznikem syndromu karpálního tunelu, je především ergonomie a správné sezení u počítače. Pokud trávíte dlouhé hodiny za obrazovkou, měli byste si zakoupit vhodnou pracovní židli s nastavitelným opěradlem a výškou. Stejně tak by to mělo být u stolu, abyste mohli zaujmout správnou polohu, kdy jsou dolní záda v úhlu 90 stupňů vůči bokům. Ramena a předloktí by poté měly svírat pravý úhel, zatímco ruce by měly zůstat ležet na klávesnici. 

Jak se před vznikem syndromu karpálního tunelu chráníte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články