Jak se zbavit „housera“? Kombinace zdravotního cvičení, režimu a farmak ho pošle do hrobu

Ischias patří k nepříjemným zdravotním obtížím, které se u vás mohou kdykoliv projevit. O bolesti nikdo nestojí a vyplatí se vědět, jak si od nich ulevit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Říká se mu lidově houser nebo ústřel a jedná se o zánět sedacího nervu. Ischias je bolestivé onemocnění, které vzniká, když je nejdelší nerv v lidském těle nervus ischiadius nepřiměřeně drážděný, říká Thomas Eugene Lloyd II, MD. Bolest člověka tak ochromí, že se sotva pohybuje. Vše pak zhoršují prudké pohyby nebo kašel. Jak ischias léčit?

Jak ischias vzniká

Velmi často dochází k onemocnění zvanému ischias ve chvíli, kdy člověk zprudka zvedá těžké břemeno. V té chvíli může v těle dojít k dislokaci obratlové plotýnky, která začne utláčet sedací nerv. V něm pak dochází k zánětu, jenž se projevuje pichlavou bolestí, mravenčením v dolních končetinách a celkovou tělesnou nepohodou. Ischias je na světě a řádně trápí postiženého.

Léčba ischiasu vyžaduje klid a trpělivost

Velmi často se ischias vyléčí sám klidovým režim během 6 týdnů. Je to poměrně dlouhá doba, kdy je člověk značně omezený na pohybu. Pomoci ovšem může i fyzioterapie a vhodné léky. V závažných případech je třeba přikročit k chirurgickému zákroku, který od bolestí uleví a stav napraví. Mezi farmaka, která na ischias zabírají, patří zejména paracetamol či ibuprofen. Pomoct může i lék na snížení napětí ve svalech – gujacuran, který je volně prodejný. Lékař může při nesnesitelných bolestech předepsat některý z opioidů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Od bolestí sedacího nervu může pomoct i cvičení jógy

K neurologovi nebo na obstřiky

Když člověka postihne ischias, obvykle se začne léčit sám výše uvedenými postupy. Paracetamol i ibuprofen jsou běžně dostupné léky, které nechybějí v domácích lékárničkách. Někdy je ale třeba vyhledat pomoc neurologa, který léčbu upraví na míru pacienta. Od akutních problémů, hlavně bolestí, pomáhají také obstřiky injekcí aplikovanou do postiženého místa. Ty na chvíli pomohou uvolnit tlak na sedací nerv.

Jak si s ischiasem poradit doma

Když vás chytne houser, sotva půjdete hned na neurologii. Určitě se budete snažit ulevit si od bolestí sami. Jde to i pomocí obkladů, kdy se střídá studený s teplým. Existují i hřejivé náplasti, jež jsou také volně prodejné v lékárnách. Stojí za to vyzkoušet vše, co vám pomůže. Záchrannou službu je třeba volat tehdy, když se objeví problémy se ztrátou kontroly nad močením a vylučováním stolice. To se již jedná z velmi závažný stav, který potřebuje rychlou a účinnou pomoc.

Které cviky pomáhají na uvolnění sedacího nervu

Jestliže je bolest snesitelná, lze si od ní pomoct také vhodnými cviky. V lehu na zádech je možné přitahovat ohnuté koleno k hrudi. Za vyzkoušení stojí i některé pozice z jógy – například pozice sedícího holuba. Cvičit stačí jedenkrát denně. Cviky by neměly bolet, pokud se bolest objeví, je to signál pro ukončení cvičení.

Jak předcházíte vzniku ischiasu vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články