Sádlo zarazí noční kašel, tvaroh srazí horečku, sůl vytáhne hlen. Babské rady, které uzdraví nachlazení

Chřipka či nachlazení se projevují nepříjemnými symptomy jako je ucpaný nos, bolesti kloubů a svalů či horečka. Na všechny však existuje přírodní léčba.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během podzimu mnoho lidí často trápí chřipka a nachlazení. Kombinace bolestí svalů a kloubů, horečky, zimnice a ucpaného nosu může být dost nepříjemná. Naštěstí existuje, kromě volně prodejných léků, také mnoho domácích prostředků, které mohou vaše příznaky zmírnit a vrátit vás do normálního života.  Lékařka Elaine K. Luo, M.D. připomíná, že pokud máte potíže s dýcháním, zrychlený tep, cítíte se na omdlení nebo se u vás objeví jiné závažné příznaky, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Slaná voda

Kloktání slanou vodou může pomoci předcházet infekci horních cest dýchacích. Může také snížit závažnost příznaků nachlazení, jako je bolest v krku a ucpaný nos. Kloktání slanou vodou také snižuje množství hlenu a pomáhá jeho uvolňování. Chcete-li tento prostředek vyzkoušet doma, rozpusťte 1 čajovou lžičku soli v plné sklenici vody. vypláchněte si slanou vodou ústa a vykloktejte. Poté ji vyplivněte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Psí sádlo

Psí sádlo, mentolová či kafrová mast jsou lety prověřenými pomocníky proti nachlazení. Je pravda, že některé z těchto mastí nevoní právě vábně, ale prokazatelně snižují noční kašel jak u dospělých, tak i u dětí. Pouhá jedna nebo dvě aplikace před spaním mohou pomoci otevřít dýchací cesty a bojovat tak proti jejich ucpání, omezit kašel a zlepšit spánek. U malých dětí je to navíc rozhodně bezpečnější volba než podávání volně prodejných léků proti nachlazení, a to kvůli nežádoucím vedlejším účinkům.

Vlhkost

Chřipce se daří v suchém prostředí. Proto je vhodné v době chřipkových epidemií zvlhčovat vzduch doma i na pracovišti. Zvýšená vlhkost může také snížit zánět nosní sliznice, což usnadní dýchání, když jste nemocní. Dočasné přidání zvlhčovače vzduchu s chladnou mlhou do ložnice vám může pomoci i v případě, že už nachlazení jste. To platí zejména v zimě, kdy suché teplo v místnosti může příznaky zhoršovat.

Nezapomeňte, že vodu používanou ve zvlhčovačích vzduchu je třeba denně měnit, abyste zabránili růstu plísní. Stejného účinku dosáhnete i bez zvlhčovače, když si dopřejete dlouhou koupel. Můžete také na radiátor v ložnici pověsit vlhký ručník. Na ten můžete nakapat i několik kapek eukalyptového oleje, usnadní vám dýchání.

Teplé koupele

Teplé koupele mohou snížit příznaky nachlazení a chřipky u dětí i dospělých. Přidání epsomské soli a jedlé sody do vody může snížit bolesti těla. Zklidňující účinek může mít také přidání několika kapek esenciálního oleje, například tea tree, jalovce, rozmarýnu, tymiánu, pomeranče, levandule nebo eukalyptu.

Zábaly proti horečce

Horečky mohou být skutečným strašákem, a to zejména u dětí. Zvýšená teplota i horečka jsou tělu prospěšné, pomáhají zahubit bakterie a viry a pomoci tak tělu se rychleji uzdravit. Pokud však teplota stoupne příliš vysoko (nad 39 °C), je potřeba ji začít snižovat, a to především u dětí.

iZdroj fotografie: Freepik

V případě, že ani po podání antipyretik horečka neklesá, je třeba ji srážet fyzikálními způsoby, tím může být vlažná sprcha (voda by neměla být úplně studená) nebo právě zábaly. Zábaly ovšem nepoužívejte, pokud jsou končetiny, na rozdíl od zbytku těla, chladné. Klesne-li teplota pod 38, 5 °C už ji dále nesrážejte a stav sledujte.

Základní zábal

Namočte plenu, utěrku či tenký ručník do vlažné vody (cca 22 °C). Látku vyždímejte a omotejte kolem trupu, třísel, stehen, lýtek, zápěstí a kotníků či ramen. Látku můžete přiložit i na čelo. Přikryjte prostěradlem nebo jinou tenkou látkou (ať může teplo sálat ven) a nechte 10 minut působit. Můžete opakovat dokud teplota neklesne.

Tvarohový zábal na nohy

Tento zábal také dobře funguje na snížení tělesné teploty. Budete k němu potřebovat dvoje starší ponožky (jedny z nich teplé) a tvaroh. Do ponožek vložte tvaroh a oblečte si je, tvaroh by měl být obzvláště pod chodidly. Na tyto ponožky si dejte ještě jedny suché a teplé ponožky a nohy udržujte v teple. Zábal ponechte 20 minut. V případě potřeby za hodinu zábal zopakujte.

Jaké babské rady na chřipku a nachlazení byste doporučili vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články