Lněná semínka má velmi přínosný vliv na zdraví a krásu našeho tělo. Proč byste je měli zařadit do svého jídelníčku?
Ukázalo se, že obyčejný len dokáže mít překvapivý přínos pro naše zdraví, a jeho semínka jsou o to více žádanější. Je to rostlina, která má velmi širokou škálu vlivů na naše tělo a jeho zdraví či krásu. Je také snadno dostupný v obchodech v podobě již připravených semínek a jeho využití není nic složitého. Pokud jste trpěliví a stravujete se efektivně, uvidíte první účinky během dvou týdnů. Pokožka bude více hydratovaná, zlepší se trávení a během dne získáte větší množství energie. O tom, že lněná semínka patří do vaší stravy, není pochyb.
Nepodceňujte lněná semínka
Lněná semínka totiž zabraňují mnoha chorobám a zmírňují nepohodlí při zažívacích problémech včetně zácpy. Jsou fenomenální, zejména když držíte dietu. Obsažené tuky v jejich živinách pomáhají při trávení a správné funkci metabolismu. Látky, které obsahují, jsou také dobré pro klouby a imunitní systém. To vše za velmi dostupnou cenu v každém obchodě.
Z jejich vlastností těží překvapivě i náš mozek. V případě nedostatku potřebných látek totiž může docházet k poškození mozku a dokonce ke změnám chování či depresi. Studie také prokázala, že lněné semínko pomáhá bojovat s cukrovkou a mimo to je v něm obsaženo mnoho vitamínů a minerálů, jako je vitamín B, vápník, zinek a železo.
Jak připravit lněná semínka
Pokud chcete vytěžit z lněných semínek co nejvíce účinných živin, je vhodné je trošku namočit. Po dobu pěti až deseti minut před jejich samotnou konzumací je nechte nasát vodu a následně je vysušte. Když lněná semínka necháte namočená přes noc, vznikne vám sliz, který má také blahodárné účinky, zejména pro naše střeva.
Můžete je však konzumovat se vším, denně se doporučuje ale jen jedna lžička. Pokud semínka skladujete ve vzduchotěsné nádobě mimo sluneční světlo, můžete je bezpečně používat i několik měsíců. Nejlépe chutnají přimíchaná do pečiva nebo smíchaná s ovesnými vločkami.